Справа № 592/8060/20
Провадження № 1-кс/592/4207/20
10 липня 2020 року м.Суми
Слідчий суддя Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Сумського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Сумської місцевої прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 12020200260000037 від 17.01.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.190, ч.3 ст.365-2, ч.4 ст.358 КК України,
Слідчий своє клопотання обґрунтовує тим, що СВ Сумського РВП ГУНП в Сумській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020200260000037 від 17.01.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 365-2, ч. 4 ст. 358 КК України фактом вчинення шахрайських дій, використання завідомо підробленого документа та зловживання повноваженнями особою, яка надає публічні послуги, що спричинило тяжкі наслідки.
ІНФОРМАЦІЯ_1 29 квітня 2016 року прийняла рішення «Про покладення повноважень з реєстрації прав на нерухоме майно на сільського голову» (з подальшими змінами внесеними рішенням тридцять другої сесії сьомого скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.10.2019 «Про виправлення технічної помилки в рішенні сьомого скликання сільської ради від 29.04.2016 «Про покладення повноважень з реєстрації прав на нерухоме майно на сільського голову»), згідно якого здійснення повноважень державного реєстратора прав на нерухоме майно з 29.04.2016 покладено на ОСОБА_5 .
Відповідно до Положення про надання адміністративних послуг, затвердженого рішенням шостої (позачергової) сесії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.02.2016 (в тому числі надання послуг державної реєстрації прав на нерухоме майно) державний реєстратор має право: безоплатно одержувати від суб'єктів надання адміністративних послуг, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, документи та інформацію, пов'язані із наданням таких послуг, в установленому законом порядку; погоджувати документи (рішення) в інших державних органах, отримувати їх висновки з метою надання адміністративних послуги без залучення суб'єкта звернення з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних»; інформувати керівника та суб'єктів надання адміністративних послуг про порушення строку розгляду заяв, вимагати вживання заходів до усунення виявлених порушень; посвідчувати власним підписом та печаткою (штампом) копій документів, виписок з них, витягів з реєстрів та баз даних, які необхідні для надання адміністративної послуги; порушувати клопотання перед керівником центру щодо вжиття заходів з метою забезпечення ефективної роботи.
До завдань державного реєстратора при наданні адміністративних послуг віднесено: надання суб'єктам звернень вичерпної інформації і консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг; прийняття від суб'єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних послуг, здійснення їх реєстрації та подання документів відповідним суб'єктам надання послуг не пізніше наступного дня після їх отримання з дотриманням вимог закону України «Про захист персональних даних»; видача або забезпечення надсилання через засоби поштового зв'язку суб'єктам звернень результатів надання адміністративних послуг (у тому числі рішення про відмову), повідомлення про можливість отримання адміністративних послуг; організаційне забезпечення надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання; здійснення контролю за додержання суб'єктами надання адміністративних послуг строку розгляду та прийняття рішень; надання адміністративних послуг у випадках, передбачених законом.
Таким чином, ОСОБА_5 здійснює свою професійну діяльність у сфері надання публічних послуг, а саме проведення державної реєстрації, яка спрямована на захист та забезпечення умов для реалізації інтересів, фізичних і юридичних осіб, породжує настання наслідків правового характеру, форма і порядок надання якої визначена державою.
Відповідно до відомостей державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » співробітник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 пройшов навчання роботи в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 07.04.2016.
Незважаючи на обізнаність із вищевикладеними вимогами законодавства України у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_5 , вчинив зловживання повноваженнями особою, яка здійснює професійну діяльність, пов'язану із наданням публічних послуг, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої особи, що спричинило настання тяжких наслідків охоронюваним інтересам окремих громадян, за наступних обставин.
Так, 14 листопада 2019 року ОСОБА_6 , діючи разом з іншими особами, дані яких на цей час не встановлені, звернулась до ОСОБА_5 , як до державного реєстратора прав на нерухоме майно ІНФОРМАЦІЯ_1 , з заявами про державну реєстрацію за нею права приватної власності на нежитлове приміщення, загальною площею 805,10 м2, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , та нежитлове приміщення, загальною площею 1154,7 м2, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до вимог пунктів 51, 53 Порядку ОСОБА_6 подала для здійснення реєстраційних дій документи за наступним переліком: заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; рішення тридцять другої сесії четвертого скликання ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про затвердження протоколу загальних зборів членів КСП АФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » про виділення майна КСП АФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в натурі та затвердження акту прийому-передачі майна» від 15.02.2006; свідоцтва про право власності від 24.02.2006, видані ІНФОРМАЦІЯ_3 ; протокол загальних зборів членів КСП АФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 03.02.2006 та акт приймання-передачі майна КСП АФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 08.02.2006; технічні паспорти на виробничі будинки з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .
В свою чергу, ОСОБА_5 , як державний реєстратор прав на нерухоме майно ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснюючи професійну діяльність, пов'язану із наданням публічних послуг та пов'язану із державною реєстрацією речових прав, діючи умисно в порушення пункту 3 частини 3 статті 10 Закону, усвідомлюючи, що у нього відсутній доступ до відповідних носіїв інформації, що містять відомості про виникнення права приватної власності ОСОБА_6 на вказані нежитлові приміщення до 01 січня 2013 року, а також достовірно знаючи, що в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено Законом, відсутні відомості про виникнення права приватної власності ОСОБА_6 на вказані нежитлові приміщення, не здійснив обов'язкового запиту до ІНФОРМАЦІЯ_3 , як органу місцевого самоврядування, яким прийнято, рішення про «Про затвердження протоколу загальних зборів членів КСП АФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » про виділення майна КСП АФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в натурі та затвердження акту прийому-передачі майна» від 15.02.2006 та видачі свідоцтва про право власності від 24.02.2006, з метою перевірки виникнення права приватної власності ОСОБА_6 на вказані нежитлові приміщення у встановленому законодавством порядку.
При цьому ОСОБА_5 , перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 , що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , керуючись злочинним умислом, направленим на зловживання повноваженнями особою, яка здійснює професійну діяльність, пов'язану із наданням публічних послуг, достовірно знаючи, що не перевірив виникнення права приватної власності ОСОБА_6 на об'єкти, заяви про реєстрацію яких подала остання, 14.11.2019 о 16.51 год. та о 17.38 год. вчинив дії з реєстрації права власності за останньою на об'єкти нерухомого майна загальною площею 805,1 м2, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю згідно висновку ІНФОРМАЦІЯ_6 №24/182 від 19.06.2020 становить 410 854 грн., та об'єкти нерухомого майна загальною площею 1154,7 м2, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю згідно висновку ІНФОРМАЦІЯ_6 №24/183 від 19.06.2020 становить 628 087 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
У результаті умисних протиправних дій ОСОБА_5 в частині здійснення державної реєстрації права власності ОСОБА_6 зазначені вище об'єкти нерухомого майна вибули зі спільної власності громадян-співвласників маи?на реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства Агрофірма « ІНФОРМАЦІЯ_7 » в особі уповноважених ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_11 .
30.06.2020 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України.
03.07.2020 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України.
У судове засідання слідчий не з'явився, зазначила у клопотанні про розгляд без його участі.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України розгляд клопотання проведено за відсутності слідчого та без фіксації судового процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали клопотання приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 17.01.2020 р. у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12020200260000037 зареєстровано кримінальні правопорушення, передбачені ч.4 ст.190, ч.3 ст.365-2, ч.4 ст.358 КК України, яке перебуває в провадженні Сумського РВП ГУНП в Сумській області.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України інформація, яка знаходиться у володінні банку, становить банківську таємницю.
Так, інформація, зазначена у клопотанні, знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , що розташований за адресою: АДРЕСА_4 .
Так заявлені слідчим документи, самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Окрім того неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, тобто встановити особу причетну до злочину.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 159, 160, 162, 163, 164 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СВ Сумського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 на тимчасовий доступ до документів ІНФОРМАЦІЯ_8 , що розташований за адресою: АДРЕСА_4 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:
- книга реєстрації видачі свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільського господарського підприємства (майнових сертифікатів);
- невикористані (незаповнені) свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільського господарського підприємства (майнових сертифікатів);
- Акти передачі документів по видачі свідоцтв про право власності на майновий пай з бухгалтерії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Білопільського району, Сумської області в Павлівську сільську раду.
Строк дії ухвали до 10.08.2020 року включно.
Роз'яснити службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_10 , що відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1