ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
08 липня 2020 року м. Київ № 640/6338/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін розглянувши питання залучення до участі співвідповідача у адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
доПенсійного фонду України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9)
про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 квітня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
11 червня 2020 року позивачем подано до суду клопотання про залучення співвідповідача, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Необхідність залучення вказаного суб'єкта владних повноважень обумовлено тим, що, згідно відзиву Пенсійного фонду України, останній не є неналежним відповідачем у даній справі, з огляду на що вбачає підстави для його заміни належним відповідачем - Головним управлінням ПФУ у Київській області. У той же час, позивач заперечує щодо заміни відповідача - Пенсійного фонду України, як неналежного відповідача на належного - ГУ ПФУ у Київській області та вважає за необхідне залучити останнього до участі у розгляді даної справи, як співвідповідача.
Розглянувши подане клопотання про залучення співвідповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (далі - Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Згідно з пп. 6 п. 4 Положення № 280 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів.
Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління (п. 7 Положення № 280).
Відповідно до п. 12 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 (далі - Положення № 28-2), головне управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Головне управління, утворене шляхом злиття головного управління Фонду та управління Фонду, також забезпечує виконання завдань, передбачених пунктом 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, зокрема: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (абз.25 п.4 Положення №28-2)
Спеціальних підрозділів, які безпосередньо призначають, перераховують та виплачують пенсію, в Пенсійному фонді України не створено.
Отже, Пенсійний фонд України, як центральний орган виконавчої влади, не наділений повноваженнями щодо безпосереднього призначення, перерахунку та виплати пенсії, оскільки функція з призначення, перерахунку та виплати пенсії є виключною компетенцією територіальних управлінь Фонду.
Як встановлено матеріалами справи, предметом даного позову є незгода позивача з діями Пенсійного фонду України щодо неврахування його страхового стажу, сплати в складі єдиного внеску страхових внесків та виплаченої заробітної сплати за певний період при призначенні основного розміру пенсії, та необхідність зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням відповідного страхового стажу та сплати сум.
При цьому, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, а отже останній є суб'єктом прийняття рішення щодо призначення, перерахунку та виплати пенсії Позивачу.
Таким чином, за вказаних вище обставин, суд приходить до переконання про наявність саме у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ознак належного відповідача по даній справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4, 6, 7 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Таким чином, беручи до уваги викладене вище та заперечення позивача щодо заміни неналежного відповідача на належного, суд, відповідно до ч. 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до переконання про можливість залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області до участі в розгляді даної справи в якості співвідповідача.
Керуючись статтями 48, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Клопотання представника позивача про залучення співвідповідача у адміністративній справі № 640/6338/20 задовольнити.
2. Залучити до участі в справі в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
3. Розгляд адміністративної справи № 640/6338/20 розпочати спочатку.
5. Запропонувати співвідповідачу - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення їм даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, або заяву про визнання позову.
До відзиву додаються:
2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем 2 відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Роз'яснити сторонам, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив (ст. 163 КАС України), а відповідач - заперечення (ст. 164 КАС України) протягом п'ятиденного строку, відлік якого починається, відповідно: для позивача - з моменту отримання відзиву на позов, а для відповідача - з моменту отримання відповіді на відзив.
Відповідь на відзив та заперечення повинні відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
У разі подання відповіді на відзив або заперечення до них необхідно додати:
1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються викладені у них заперечення, якщо такі докази не надані іншою стороною;
2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив або заперечення і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
7. У порядку ч. 4. ст. 9, ч. 1 та ч. 3 ст. 77 КАС України запропонувати позивачу надати суду протягом п'яти днів з дати отримання даної ухвали:
- всі наявні документи та пояснення, які на думку позивача мають значення для розгляду даної справи та підтверджують доводи позивача, крім тих, що вже надані з позовною заявою.
8. Звернути увагу учасників справи, що копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними (ч. 9 ст. 79 КАС України).
9. Роз'яснити сторонам, що веб-адресою сторінки в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, є http://court.gov.ua/fair/sud2670/.
10. Копію даної ухвали направити учасникам справи. Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області також направити копію позовної заяви з усіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.М. Погрібніченко