02 липня 2020 року Чернігів Справа № 620/763/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участю секретаря Новик Н.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідачів Рашко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинської міської ради, Виконавчого комітету Ніжинської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення, визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом у якому просить:
визнати протиправним та нечинним рішення Ніжинської міської ради від 04.10.2017 №12-29/2017 про затвердження Плану зонування території (зонінгу) м. Ніжина Чернігівської області в частині зони розташування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:04:020:0122 площею 0,0936 га;
визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 11 грудня 2019 року у погодженні меж земельної ділянки ОСОБА_1 у виготовленій технічній документації на земельну ділянку, площею 0,0936 га кадастровий номер 7410400000:04:020:0122, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язати Виконавчий комітет Ніжинської міської ради погодити межі земельної ділянку площею 0,0936га кадастровий номер 7410400000:04:020:0122, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову зазначає, що виконавчий комітет Ніжинської міської ради відмовляючи у погодженні межі земельної ділянки, порушив необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані застосовані заходи результатів державного нагляду.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник Ніжинської міської ради у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що у ОСОБА_1 з 17.05.2014 як нового власника домоволодіння по АДРЕСА_1 перейшло право користуватися земельною ділянкою саме площею 839 кв.м., оскільки відсутнє будь-яке рішення органу місцевого самоврядування (Ніжинської міської ради чи виконавчого комітету Ніжинської міської ради) про передачу у користування земельної ділянки площею 0,0936 га з кадастровим номером 7410400000:04:020:0122 попередньому власнику домоволодіння ОСОБА_2 , як і будь-яке рішення Ніжинської міської ради про погодження меж у проекті землеустрою, виготовленого на замовлення ОСОБА_2 .
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
Позивачка придбала у 2014 році будинок згідно договору купівлі-продажу від 17.05.2014 №683, який розташований на земельній ділянці площею 0,0936 га кадастровий номер 7410400000:04:020:0122, з цілбовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (а.с.8-11).
Попереднім власником будинку було передано примірник технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (в натурі) на місцевості від 2014 року, у якій проведено встановлення на місцевості меж земельної ділянки та погодження меж земельної ділянки із землевласниками та землекористувачами суміжних земельних ділянок (спірних питань не виявлено), про що складено відповідний акт від 08.04.2014 у тому числі межі погоджені Ніжинською міською радою. До складу домоволодіння входить і огорожа з азбофанери №3 та металева хвіртка№4 які знаходяться на межі із землями загального користування (від точки А до точки Б).
11 листопада 2019 року ОСОБА_1 подала заяву до Ніжинської міської ради щодо погодження межі тієї самої земельної ділянки площею 0,0936 га по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:04:020:0122 з цільовим призначенням 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) з метою приватизації на що виконавчий комітет Ніжинської міської ради відмовив у такому погодженні листом №02.2-047/П-3402 (а.с.66).
Підставою відмови є те, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою: АДРЕСА_2 . Ніжин, вулиця Ніжинозерська, 24 не відповідає затвердженій Ніжинською міською радою містобудівній документації - плану зонування території (зонінгу) м. Ніжина Чернігівської області, а саме огорожа присадибних ділянок не може виступати за червону лінію та межі ділянки (ДБН Б.2.2.2.-12:2018 «Планування і забудова територій П.6.1.34») - межа А-5 виступає більш, ніж 1,2 м.
Непогоджуючись з такою відмовою, позивачка звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами врегульовано главою 19 ЗК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з вимог частин першої, другої статті 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених у статті 122 цього Кодексу. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Порядок погодження і затвердження документації із землеустрою, а також повноваження органів виконавчої влади у частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок передбачені у статтях 186, 186-1 ЗК України.
Частиною 6 ст. 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно із статтею 180 Земельного кодексу України зонування земель здійснюється у межах населених пунктів. При зонуванні земель встановлюються вимоги щодо допустимих видів забудови та іншого використання земельних ділянок у межах окремих зон.
Частиною 1 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
За приписами статті 18 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог:
1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території;
2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності;
3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій;
4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон;
5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови;
6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно- захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями;
7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів.
З наведеного суд дійшов висновку, що план зонування території приймається з урахуванням попередніх рішень щодо планування і забудови території.
Отже Ніжинська міська рада при затверджені плану зонування території м. Ніжин мала врахувати попереднє рішення про погодження меж земельної ділянки з кадастровим номером 7410400000:04:020:0122 за адресою: АДРЕСА_2 . Ніжин, АДРЕСА_3 Ніжинозерська, АДРЕСА_1 , Чернігівська область та цільове призначення останньої.
Надані позивачкою документи відповідали вищевказаним вимогам законодавства, а відмова у погодженні меж земельної ділянки, які раніше до ухвалення Плану зонування території (зонінгу) 2017, були вже погоджені відповідачем при формуванні земельної ділянки для попереднього власника домоволодіння не може бути належною підставою для відмови ОСОБА_1 у погодженні тієї ж земельної ділянки з підстав порушення містобудівних умов та обмежень.
Крім того, внаслідок ухваленого Плану зонування території (зонінгу) позивачка протиправно обмежена в реалізації своїх законних прав на приватизацію сформованої раніше аніж цей план земельної ділянки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Ніжинської міської ради від 04.10.2017 №12-29/2017 про затвердження Плану зонування території (зонінгу) м. Ніжина Чернігівської області в частині зони розташування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:04:020:0122 площею 0,0936 га. та визнання протиправною відмови Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 11 грудня 2019 року у погодженні меж земельної ділянки ОСОБА_1 у виготовленій технічній документації на земельну ділянку, площею 0,0936 га кадастровий номер 7410400000:04:020:0122, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача погодити межі земельної ділянку площею 0,0936га кадастровий номер 7410400000:04:020:0122, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , то вона підлягає задоволенню шляхом зобов'язання Виконавчий комітет Ніжинської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо погодження межі земельної ділянку площею 0,0936га кадастровий номер 7410400000:04:020:0122, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків викладених у даному рішенні суду, з огляду на наступне.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ніжинської міської ради від 04.10.2017 №12-29/2017 про затвердження Плану зонування території (зонінгу) м. Ніжина Чернігівської області в частині зони розташування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410400000:04:020:0122 площею 0,0936 га.
Визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 11 грудня 2019 року у погодженні меж земельної ділянки ОСОБА_1 у виготовленій технічній документації на земельну ділянку, площею 0,0936 га кадастровий номер 7410400000:04:020:0122, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов'язати Виконавчий комітет Ніжинської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо погодження межі земельної ділянку площею 0,0936га кадастровий номер 7410400000:04:020:0122, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків викладених у даному рішенні суду.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинської міської ради (площа Івана Франка, буд.1, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 34644701) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 210,20 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Ніжинської міської ради (площа Івана Франка, буд.1, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 04061783) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 210,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 10 липня 2020 року.
Суддя О.В. Заяць