Справа № 560/3062/20
іменем України
09 липня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
за участю:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., представника позивача Чернова В.В., представника відповідача Урода О.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25 березня 2020 року за №222430001445 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 15 лютого 2008 року по 03 лютого 2009 року, з 04 лютого 2009 року по 27 грудня 2009 року, з 11 червня 2010 року по 28 травня 2011 року, з 01 червня 2011 року по 28 квітня 2012 року з 02 травня 2012 року по 18 червня 2012 року та з 01 жовтня 2014 року по 20 лютого 2015 року та призначити пенсію згідно заяви від 19 березня 2020 року з моменту набуття на неї права, а саме з 20 січня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19 січня 2020 року йому виповнилось 60 років і маючи відповідний вік та необхідний страховий стаж, 19 березня 2020 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, оскільки відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком в період з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 27 років.
Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №222430001445 від 25 березня 2020 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком в зв'язку з відсутністю страхового стажу роботи 27 років.
Підставою для відмови в призначенні пенсії відповідач вказав на недостатність страхового стажу.
Позивач вважає рішення про відмову в зарахуванні вищевказаних періодів роботи до страхового стажу протиправним, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2020 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
06 липня 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи в Російській Федерації з 15 лютого 2008 року по 27 грудня 2009 року, з 11 червня 2010 року по 28 травня 2011 року, з 01 червня 2011 року по 31 грудня 2011 року, з 01 жовтня 2014 року по 20 лютого 2015року згідно трудової книжки від 15 лютого 2008 року ТК-ІІ № 5226758, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.
Згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж позивача становить 24 роки 2 дні.
Представник відповідача вказує, що рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25 березня 2020 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд позов задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, повно та всебічно дослідивши матеріали адміністративної справи у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив наступне.
Суд встановив, що 19 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV.
При зверненні із заявою про призначення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії позивачем було надано: трудову книжку серії НОМЕР_1 від 18 травня 1981 року, трудову книжку серії ТК НОМЕР_2 № 5226758 від 15 лютого 2008 року, довідку про заробітну плату для нарахування пенсії № 14 від 28 червня 2012 року, видану Закритим акціонерним товариством "Холдингова компанія "Буденергосервіс", довідку про доходи фізичної особи за 2015 рік № 26 від 26 березня 2015 року, довідку про доходи фізичної особи за 2014 рік № 25 від 26 березня 2015 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25 березня 2020 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років.
Підставою відмови у призначенні пенсії, зокрема слугувало те, що до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи в Російській Федерації з 15 лютого 2008 року по 27 грудня 2009 року, з 11 червня 2010 року по 28 травня 2011 року, з 01 червня 2011 року по 31 грудня 2011 року, з 01 жовтня 2014 року по 20 лютого 2015 року згідно трудової книжки від 15 лютого 2008 року ТК-ІІ № 5226758, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Призначення та перерахунок пенсій в органах Пенсійного фонду України проводиться у відповідності до вимог Закону України №1058-ІV від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-ІV, розмір пенсії за віком залежить від тривалості стажу, заробітної плати та показників середньої заробітної плати по Україні.
Чинним механізмом нарахування пенсій передбачено, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-ІV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом (до 01 січня 2004 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01 січня 2004 року, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Згідно статті ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно зі ст. 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Таким чином, призначення і виплата пенсій в Україні здійснюється також на підставі міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.
Для визначення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання чинності Угодою. Обчислення пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу (стаття 6 Угоди).
Зарахування до страхового стажу періодів роботи на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав (далі-Держави СНД), в тому числі до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та врахування заробітної плати з 01 січня 2004 року за періоди роботи на території Держав СНД здійснюється при підтвердженні сплати страхових внесків (зборів) до відповідного Фонду Держави СНД, на території якої проводилась трудова діяльність, або за умови сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Таким чином, при обчисленні розміру пенсії зарахування періодів роботи на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав починаючи з 01 січня 2004 року проводиться за умови підтвердження слати страхових внесків до відповідних Фондів держав - учасниць СНД на території яких проводилась трудова діяльність.
Як встановив суд із Довідки про заробітну плату №14 від 28 червня 2012 року, видану "ЗАО "Холдинговая компания "Стройенергосервис"", відповідно до якої встановлено, що сплата страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації за період роботи позивача на вказаному підприємстві проводилась лише починаючи з 2012 року, відтак, наведені обставини свідчать про наявність у позивача права на зарахування до загального страхового стажу лише періодів з 01 січня 2012 року по 28 квітня 2012 року, з 02 травня 2012 року по 18 червня 2012 року, з 01 жовтня 2014 року по 20 лютого 2015 року, оскільки лише за вказані періоди наявне підтвердження щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1-2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25 березня 2020 року №222430001445 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 01 січня 2012 року по 28 квітня 2012 року, з 02 травня 2012 року по 18 червня 2012 року, з 01 жовтня 2014 року по 20 лютого 2015 року та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 березня 2020 року з врахуванням зазначених періодів.
Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25 березня 2020 року №222430001445 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 01 січня 2012 року по 28 квітня 2012 року, з 02 травня 2012 року по 18 червня 2012 року, з 01 жовтня 2014 року по 20 лютого 2015 року та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 березня 2020 року з врахуванням зазначених періодів.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. судових витрат, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.І. Салюк