Справа № 420/6046/20
10 липня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправним та скасування постанови №184246 від 13.01.2020 року, -
До Одеського окружного адміністративного суду 08 липня 2020 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184246 від 13.01.2020 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративно-правової відповідальності за перевищення встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306 (з наступними змінами та доповненнями) габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34 000,00 грн. відповідно до абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року №2344-111 (з наступними змінами та доповненнями);
- судові витрати розподілити на відповідача.
Згідно ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Пред'явлена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, з огляду на наступне.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Судом встановлено, що в позовній заяви ОСОБА_1 позовні вимоги пред'явлені до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, проте, остання не є належним відповідачем по справі з огляду на наступне.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №592 від 26.06.2015 року «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті», територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті утворені як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Уктртрансбезпеки в Одеській області.
Таким чином, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області є структурним територіальним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті та не є юридичною особою.
З огляду на викладене, позивачу необхідно в позовній заяві зазначити належного відповідача по справі.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про судовий збір», платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч.1 ст.3 Закону).
Згідно пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Приписами Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» №294-IX від 14.11.2019 року, встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - 2102,00 гривень.
Таким чином, позивач повинен сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Водночас, судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,00 грн., що підтверджується дублікатом квитанції №0.0.1760716597.1 від 08.07.2020 року.
Таким чином, з урахуванням часткової сплати судового збору, позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 80 коп.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В позовній заяві позивач зазначив, що за результатами розгляду 13.01.2020 року справи про порушення позивачем Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01,2001 року №30 (з наступними змінами та доповненнями), за відсутності позивача, в.о. начальника Управління Уктрансбезпеки в Одеській області було прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №184246, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000,00 грн. (абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року №2344-111 (з наступними змінами та доповненнями).
Позивач, посилаючись на Закон України від 30.03.2020 року №540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким продовжено процесуальні строки, у тому числі й строки звернення до адміністративного суду, на апеляційне та касаційне оскарження рішень суду за правилами КАС України, зазначає, що процесуальний строк звернення до адміністративного суду позивачем не пропущений.
Суд зазначає, що ані з тексту позовної заяви, ані з доданих до матеріалів справи документів не вбачається коли саме позивач дізнався про прийняття оскаржуваної постанови.
При цьому, в додатках до позовної заяви містяться адвокатські запити від 28.04.2020 року за вих. №23/1, від 06.05.2020 року за вих. №25/1, від 29.05.2020 року за вих. №28/1.
Суд звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) установлено з 12 березня 2020 року до 11 травня 2020 року, на всій території України карантин.
В подальшому Законом України №540-IX від 30.03.2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», згідно якого строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), продовжено процесуальній строки.
Таким чином, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів коли саме позивач дізнався про наявність оскаржуваної постанови, зважаючи, що карантин на всій території України було введено з 12 березня 2020 року, а постанова №184246 була прийнята 13 січня 2020 року, враховуючи наявність в матеріалах справи адвокатських запитів від 28.04.2020 року, від 06.05.2020 року та від 29.05.2020 року, суд приходить до висновку, що позивач мав можливість звернутися до суду з даною позовною заявою з дотриманням строків передбачених КАС України.
Зважаючи на викладене, на виконання ч.6 ст.161 КАС України, позивачу необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до суду та вказати причини поважності пропуску строку та надати належним чином оформлені докази.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправним та скасування постанови №184246 від 13.01.2020 року слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви у відповідності до ст.160, 161 КАС України з зазначенням вірного відповідача по справі, наданням до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору у розмірі 80 коп. та наданням до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням причин поважності пропуску строку та наданням належних доказів.
Суд вважає за доцільне також зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів до суду, оскільки згідно з п.1 та п.2 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013 року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 294 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправним та скасування постанови №184246 від 13.01.2020 року - залишити без руху.
Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали (з урахуванням строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)).
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Стефанов