Справа № 815/2604/16
08 липня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левчук О.А.
судді Вовченко О.А.
судді Свида Л.І.
за участю секретаря Лементовського О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання представника позивача про зупинення провадження по справі № 815/2604/16, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться заява ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2016 року у справі № 815/2604/16.
Ухвалою суду від 15 червня 2020 року відкрито провадження за виключними обставинами за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2016 року у справі № 815/2604/16.
Від представника заявника надійшло клопотання про зупинення провадження по справі, оскільки в даних час Верховним Судом розглядається адміністративна справа № 808/1628/18 та при розгляді справи колегією суддів зазначено про існування неоднакового застосування п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, у зв'язку з чим ухвалою суду від 14.05.2020 року справу передано на розгляд до об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. При цьому, формування єдиної правозастосовної практики щодо застосування органами судової влади України норм права при розгляді справ у провадженні за виключними обставинами має принципово важливе значення для винесення законного і обґрунтованого рішення по даній справі.
Представником Прокуратури Одеської області до суду надано заперечення на клопотання про зупинення, в якій зазначено, що ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 25.03.2020 року справу № 808/1628/18 повернуто колегії Касаційного адміністративного суду для розгляду з висновком про відсутність виключної правової проблеми, що потребує формування єдиної правозастосовчої практики. Лише після повернення Великою Палатою Верховного Суду справи № 808/1628/18 до колегії Касаційного адміністративного суду для розгляду, ухвалою від 14.05.2020 року справу вирішено надалі передати на розгляд об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, що не може бути підставою для зупинення провадження у справі № 815/2604/16.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2016 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 , з підстав, що Законом України №79-VIII від 28.12.2014 р. “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин”, внесено зміни до Бюджетного кодексу України №2456-VI від 08.07.2010року, розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" якого доповнено пунктом 26, яким серед іншого встановлено, що норми і положення статті 81, пунктів 13, 14 розділу"Перехідні положення" Закону України від 14 жовтня 2014року "Про прокуратуру" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Звертаючись до суду із заявою про перегляд за виключними обставинами рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2016 року у справі № 815/2604/16, позивач посилаєтьсяна рішення Конституційного Суду України № 6-р/2020 у справі № 1-223/2018(2840/18), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень в провадженні Верховного Суду перебуває касаційна скарга у справі № 808/1628/18 (провадження № К/9901/29652/19) за позовом фізичної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Предметом касаційного перегляду у вказаній справі є рішення судів попередніх інстанцій, якими відмовлено позивачу у перегляді рішення за виключними обставинами у зв'язку із визнанням неконституційними окремих законодавчих положень, що були застосовані при вирішенні справи по суті.
Таким чином, предметом розгляду по даній справі № 815/2604/16 та по справі № 808/1628/18 є перегляд судового рішення за виключними обставинами.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є, зокрема, встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Застосування неконституційності закону в якості виключної обставини є дискусійним правовим питанням, що не було предметом спеціальних наукових досліджень. При цьому, підхід, сформований судовою практикою, не визнає права на перегляд за виключними обставинами судових рішень з підстав, передбачених п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України з трьох причин: на момент ухвалення судових рішень норма закону, згодом визнана неконституційною, була чинною, рішення не підлягали виконанню, перегляд рішень з цих підстав порушує принцип правової визначеності (res judicata).
Разом з тим, при розгляді справи № 808/1628/18 (К/9901/29652/19) колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку, що такий підхід застосування норми п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України у справах: Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду № 808/2492/18, № 755/4893/18 (755/18431/15-а), № 804/3790/17, Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду № 922/1391/18, № 910/20190/16 унеможливлює ефективний захист та поновлення прав особи, якій відмовлено у задоволенні позову внаслідок застосування закону, визнаного згодом неконституційним, у зв'язку з чим ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20.02.2020 року у справі № 808/1628/18 (К/9901/29652/19) передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду справу № 808/1628/18 (К/9901/29652/19).
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 25 березня 2020 року справу № 808/1628/18 повернуто відповідній колегії Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду для розгляду.
При цьому, в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 25 березня 2020 року зазначено, що наведене в ухвалі Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 лютого 2020 року обґрунтування не створює підстави для прийняття до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 808/1628/18.
Тобто висновки Великої Палати Верховного Суду викладені в ухвалі від 25 березня 2020 року стосуються відсутності підстав для прийняття до розгляду вказаної справи безпосередньо Великою Палатою Верховного Суду, а не іншими палатами Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
Згідно ч. 2 ст. 356 КАС України у постанові палати, об'єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду має міститися вказівка про те, як саме повинна застосовуватися норма права, із застосуванням якої не погодилася колегія суддів, палата, об'єднана палата, що передала справу на розгляд палати, об'єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 травня 2020 року справу № 808/1628/18 передано на розгляд об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Таким чином, висновки об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду щодо застосування положень п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, які будуть сформульовані за наслідком перегляду справи № 808/1628/18, матимуть значення при застосуванні відповідних положень в межах розгляду даної справи, оскільки позивач звернувся до суду із заявою про перегляд за виключними обставинами рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2016 року у справі № 815/2604/16, відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі, зокрема, перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що справу № 815/2604/16 за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2016 року слід зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у справі № 808/1628/18.
Керуючись ст. ст. 236, 243, 248 КАС України, суд, -
Зупинити провадження у справі № 815/2604/16 за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2016 року до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у справі № 808/1628/18.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано 10 липня 2020 року.
Головуючий суддя О.А. Левчук
Суддя О.А. Вовченко
Суддя Л.І. Свида