справа №1.380.2019.007090
30 червня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представника позивача Пащинська А.О.,
представника відповідача Волошин О.М.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп» (вул. Залізнична, 24, м. Львів, 79018) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003), з вимогою: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 24.10.2019 № 1403 “Про внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 4083 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп».
Ухвалою суду від 29.12.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.
17.01.2020 за вх. № 2839 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, позовні вимоги заперечив.
20.02.2020 за вх. № 9785 від представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву.
20.02.2020 протокольною ухвалою суд продовжив процесуальний строк підготовчого засідання на 30 днів.
10.03.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
За клопотаннями сторін розгляд судового засідання неодноразово відкладався, про що свідчать клопотання про відкладення розгляду справи від 13.03.2020 за вх. № 2048 ел , 24.04.2020 за № 21187, 28.04.2020 за № 3388 ел., 08.05.2020 за вх. № 23303 ел., 19.05.2020 за № 4405 ел., 04.06.2020 за вх. № 5126 ел. у зв'язку із запровадженням на території України карантину з метою не поширення COVID-19.
30.06.2020 представником позивача надано по справі додаткові пояснення.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача покликається на те, що оскаржуваний наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 24.10.2019 № 1403 “Про внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 4083 ”Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп» є незаконним, необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки у відповідача відсутні підстави включення товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп» до плану-графіка проведення документальних планових переврок платників податків на 2019 рік, що свідчить про недотримання умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведедення перевірк. Представник позивача вважає, що контролюючим органом не дотримана процедура включення платника до плану графіка у зв'язку з відсутністю чи неналежним оформленням передбачуваних документів. Позовні вимоги підтримує повністю, просить суд задоволити позов.
Відповідач позов заперечила з підстав викладених у письмовому відзиві від 17.01.2020 за вх. № 2839. Зазначив, що планова виїзна перевірка була призначена згідно наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.19 № 3869 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП», який скеровано платнику з дотримання п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України та наказу ГУ ДПС у Львівській області від 04.07.19 № 4083 «Про внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.03.2019 № 3869», які не є предметом судового оскарження. Представник відповідача наголосив, що зауваження представника позивача щодо правомірності включення товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп» до плану - графіка проведення планових документальних перевірок на липень 2019 року є недоречними, оскільки позивачем не оскаржується наказ від 25.06.19 № 3869 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП», а лише наказ, яким внесено зміни до наказу «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП» щодо визначення ревізорів, які проводитимуть перевірку. Відповідач просить суд відмовити повністю в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши доводи позову, зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СММ Груп» згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань знаходиться за адресою 79018, Львівська область, м. Львів, вул. Залізнична, 24, за ідентифікаційним кодом юридичної особи 40746310.
На підставі доповідної записки начальника управління аудиту ГУДФС у Львівській області 07.06.2019 за № 339/14.09-17 ГУ ДФС у Львівській області листом від 18.06.2019 № 3449/8/14.9-10 звернулось до ДФС України з проектом коригувань до плану графіку щодо включення товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп» за липень 2019 року.
12.07.2019 за № 22088/7/99-99-14-03-04-17 ДФС України листом повідомило ГУ ДФС у Львівській області про затвердження в.о. голови ДФС України в.о ОСОБА_1 09.07.2019 плану графіку-перевірок на 2019 рік.
25.06.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято наказ за № 3869 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП» та повідомлення від 25.06.19 № 339, які скеровано 26.06.2019 на юридичну адресу: м.Львів, вул. Залізнична, 24.
Наказом від 25.06.2019 передбачено проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «СММ ГРУП » (ЄДРПОУ 40746310) за період діяльності з 16 серпня 2016 року по 31 березня 2019 року з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
04.07.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області наказом № 4083 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 25.06.19 № 3869 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП» початок проведення перевірки перенесено на 25.07.2019.
На підставі доповідної записки начальника відділу перевірок у сфері послуг Головного управління ДФС у Львівській області від 26.07.19 № 361/14.13-13 у зв'язку з втратою документів ТзОВ «СММ ГРУП» Наказом ГУ ДПС у Львівській області від 26.07.19 № 4531 «Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки» перенесено початок проведення такої до дати відновлення та надання документів.
Наказом Головного управління ДПС у Львівській області від 24.10.19 № 1403 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 44083 в частині доповнення п.1 п.п.1.1 щодо призначення ревізорів: «Проведення зазначеної в п.1 документальної планової виїзної перевірки доручити старшому державному ревізору інспектору відділу перевірок у сфері управління податкових перевірок трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області Ковальчуку О. старшому державному ревізору інспектору відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДПС у Львівській області Гембарі М., головному державному ревізору - інспектору відділу міжнародого оподаткування та перевірок представництв нерезидентів управління податкових перевірок транспортного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області Клюфас Олені, головному державному ревізору - інспектору відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області Вергуту Тарасу, головному державному ревізору - інспектору відділу збору потаткової інформації управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУДПС у Львівській області Ангаджанову Чінгізу», та доповнення п.3 в частині щодо здійснення контролю за виконанням наказу, а саме: «Контроль за виконанням наказу покласти на в.о. заступника начальника ГУДПС у Львівській області Іванишина Тараса».
При виході 24.10.2019, 25.10.2019, 28.10.1209, 29.10.2019, 30.10.1209 за даною адресою встановлено відсутність посадових осіб (уповноважених представників) ТзОВ «СММ ГРУП», у зв'язку з чим не було можливості вручити направлення та розпочати перевірку, про що складено відповідні акти: від 24.10.19 № 320/05.2/40746310, від 25.10.19 № 327/05.2/40746310, від 28.10.19 № 377/05.2/40746310, від 29.10.19 № 378/05.2/40746310, від 30.10.19 № 348/05.2/40746310.
При виході на адресу платника 31.10.19, директору ТзОВ «СММ ГРУП» Л.Оліяру вручено копію наказу від 24.10.2019 за № 1403 та ознайомлено з направленням на перевірку від 25.10.2019 року №7800, 7801, 7802, 7803, 7804, 7805 однак у допуску до проведення перевірки було відмовлено, про що складено відповідний акт (а.с.55).
Не погоджуючись з наказом Головного управління ДПС у Львівській області від 24.10.2019 № 1403 “Про внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 4083» , позивач звернувся до суду із даним позовом.
При прийнятті рішення, суд керується такими правовими нормами.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст.62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За змістом підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Статтею 77 ПК України регламентовано порядок проведення документальних планових перевірок.
Відповідно до п. 77.1 ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно п. 77.2 ст. 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 за № 524 (далі - Порядок № 524 ) розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).
Річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Відповідно до п.3 Порядку № 524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Згідно п.5 Порядку № 524 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Відповідно до пункту 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Згідно з пунктом 77.7 статті 77 ПК України строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 82.1 статті 82 ПК України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.
Як вже зазначалося, 18.06.2019 заступник начальника ГУ ДФС у Львівській області на виконання вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524 «Про затвердження порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» звернувся листом за № 3449/8/14.9-10 до ДФС України з проектом коригувань до плану графіку щодо включення товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп» до плану графіку на липень 2019 року.
12.07.2019 ДФС України листом за № 22088/7/99-99-14-03-04-17 повідомленено ГУ ДФС у Львівській області про затвердження в.о. голови ДФС України О.Власовим 09.07.2019 плану графіку на 2019 рік.
25.06.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято наказ за № 3869 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП» та повідомлення від 25.06.19 № 339 скеровано 26.06.2019 на юридичну адресу, яка міститься у витязі Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: м.Львів, вул. Залізнична, 24, що вказує, на дотримання ГУ ДПС у Львівській області п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України початок проведення перевірки - 09.07.19.
Наказом від 25.06.2020 передбачено проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «СММ ГРУП » (ЄДРПОУ 40746310) за період діяльності з 16 серпня 2016 року по 31 березня 2019 року з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
04.07.19 Головним управлінням ДПС у Львівській області наказом № 4083 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 25.06.19 № 3869 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП» початок проведення перевірки перенесено на 25.07.2019.
Наказом Головного управління ДПС у Львівській області від 24.10.19 № 1403 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 44083 в частині доповнення п.1 п.п.1.1 щодо призначення ревізорів, а саме : «Проведення зазначеної в п.1 документальної планової виїзної перевірки доручити старшому державному ревізору інспектору відділу перевірок у сфері управління податкових перевірок трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області Ковальчуку О. старшому державному ревізору інспектору відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фівзичних осіб ГУ ДПС у Львівській області Гембарі М., головному державному ревізору - інспектору відділу міжнародого оподаткування та перевірок представництв нерезидентів управління податкових перевірок транспортного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області Клюфас Олені, головному державному ревізору - інспектору відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області Вергуту Тарасу, головному державному ревізору - інспектору відділу збору потаткової інформації управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУДПС у Львівській області Ангаджанову Чінгізу» та доповнено п.3 в частині щодо здійснення контролю за виконанням наказу «Контроль за виконанням наказу покласти на в.о. заступника начальника ГУДПС у Львівській області Іванишина Тараса».
Що стосується наказу від 24.10.19 № 1403 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 4408, то вимога щодо неналежного оформлення плану-графіку проведення документальнмих планових перевірок платників податків за 2019 рік, відсутність обгрунтування підстав включення платника податків до плану графіка на нього не поширюється.
Суд бере до уваги, що перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «СММ ГРУП » була внесена ДФС України до плану-графіка проведення документальних перевірок у липні 2019 року, тобто, була запланованою, згідно коригування в.о Голови ДФС України в.о. Власовим О.С. та розміщено на офіційному веб порталі ДФС.
Крім того, суд звертає увагу на той факт, що наказ відповідача від 25.06.2019 року № 3869 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП», та наказ від 04.07.2019 Головного управління ДПС у Львівській області № 4083 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП» є чинними в судовому порядку не оскаржувались і як наслідок судом не скасовувались.
Суд, аналізуючи оскаржуваний наказ позивачем, зазначає, що наказ від 24.10.2019 № 1403 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 4408 стосується змін щодо призначення ревізорів та змін в особі контролюючого органу щодо здійснення контролю за виконанням наказу, але в жодному разі не стосується підстав включення позиваач до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.
Таким чином, на переконання суду, приймаючи рішення про внесення змін до наказу в частині щодо призначення ревізорів, контролюючий орган не допустив порушення закону, або ж прав позивача.
Наказ від 24.10.19 № 1403 «Про внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 4408 не є наказом про призначення перевірки, як стверджує позивач, а тому не вимагає дотримання умов, що ставляться Податковим кодексом України до такого розпорядчого акту, зокрема, в частині щодо оформлення плану графіка проведення документальних планових перевірок.
Суд зазначає, що планова виїзна перевірка була призначена згідно наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.19 № 3869 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП», який скеровано платнику з дотримання п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України та наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 04.07.19 № 4083 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 25.06.19 № 3869 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «СММ ГРУП», яким початок проведення перевірки перенесено на 25.07.2019, зазначені накази не є предметом судового оскарження у даній справі.
Суд зауважує, що правова природа наказу як розпорядчого документу керівника установи допускає на практиці можливість унесення до нього змін шляхом видання нового наказу, наприклад, у разі виникнення обставин, які роблять виконання такого документа або окремого його пункту фактично або юридично неможливим, або ж ускладнюють його виконання.
Аналогічна позиція міститься у постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09 жовтня 2019 року у справі №813/2766/15 та постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі № 804/1318/18.
У Рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 2 ст. 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Стосовно «порушеного права», за захистом якого особа може звертатися до суду, то за змістом Рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року №18-рп/2004 це поняття, яке вживається у низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в тому ж рішенні Конституційного Суду України зазначено, що «поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним".
Отже, гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Окрім того, при визначенні осіб ревізорів в оскаржуваному наказі, які проводитимуть перевірку, що зазначені в оскаржуваному наказі жодним чином не впливає на права позивача і не визначає строки перевірки, підстави, план-графік. Суд звертає увагу, що визначення для перевірки осіб перевіряючих (ревізорів) це повноваження контролюючого органу.
Обрання позивачем такого способу захисту як визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 24.10.2019 № 1403 “Про внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 4083 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «СММ Груп», у даному випадку, не є ефективним способом захисту порушеного права, оскільки звернення позивача з позовом у випадку задоволення такого не скасовує наказ про проведення перевірки, а також не вносить змін щодо строку, плану-графіку та підстав перевірки.
Суд приходить до переконання, що для того, щоб право на доступ до суду було ефективним, особа повинна мати чітко визначену та дієву можливість оскаржити подію, яка, на її думку, порушує її права й охоронювані законом інтереси.
Такий висновок суду узгоджується з висновком Верхового Суду у постанові від 28.05.2020 (справа № 910/7164/19 ).
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих їм законодавством та довів правомірність дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати належить покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, п.3 розділу VI "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю “СММ Груп” (вул. Залізнична, 24, м. Львів, 79018; код ЄДРПОУ 40746310) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003; код ЄДРПОУ 43143039) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 24.10.2019 № 1403 “Про внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.2019 № 3869, із змінами внесеними наказом від 04.07.2019 № 4083” Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “СММ Груп” - відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Згідно з пунктом 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення складено та підписано 10 липня 2020 року.