Рішення від 06.07.2020 по справі 340/1737/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1737/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною відмову, а також зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною відмову (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо здійснення з 01 січня 2018 року розрахунку та здійснення виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 1054 від 27.03.2019 року наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та доплатити ОСОБА_1 пенсію за період, починаючи з 01 січня 2018 року, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 1054 від 27.03.2019 року наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням її розміру у сумі 3439,11 грн. та раніше сплачених коштів.

Суд зазначає. що позивачем допущено описку при зазначенні дати та номеру довідки в прохальній частині позовної заяви, тому дійсною датою довідки є 26.03.2019, а номер ФГ36199.

В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугою років у розмірі 59% від грошового забезпечення на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Позивач звернувся до відповідача з приводу перерахунку пенсії відповідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.03.2019 №ФГ36199, проте останній відмовся у здійсненні такого перерахунку.

Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Представник відповідача зазначив, що позовні вимоги в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача в період з 01.01.2018 до 01.06.2020 (до дати звернення до суду) повинні бути залишені без розгляду в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.

Також зазначено, що у відповідача відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.03.2019 №ФГ36199, оскільки вона не надходила на адресу відповідача.

Також у відзиві зазначено, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. З дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103, встановлено порядок перерахунку та виплати пенсій, призначених згідно із Законом. Таким чином, представник відповідача зазначає, що управлінням здійснюється перерахунок пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в порядку і в строки, визначені Постановою КМУ №103 та відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, згідно якої виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно у 2018 -2019 роках у розмірі 50% та 75 % відповідно.

Після набрання рішенням суду, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103, законної сили, Кабінетом Міністрів України прийнято новий нормативно-правовий акт щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме - постанову КМУ від 14.08.2019 року за № 804 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" якою встановлено, що виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року (а.с.27-28).

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером Міністерства оборони України за вислугою років з 2004 року, основний розмір пенсії 59 % грошового забезпечення ( вислуга років 23) (а.с. 30, зворотна сторона аркуша, 34).

З матеріалів справи вбачається, що Кіровоградським обласним військовим комісаріатом 26.03.2019 складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача (а.с.38), проте відповідачем не здійснено відповідного перерахунку пенсії згідно зазначеної довідки.

Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії позивача становить 5829 грн., з яких:

3000 грн. - посадовий оклад;

1020 грн. - оклад за військове звання;

1809 грн. - надбавка за вислугу років 45 % (а.с.38).

Листом відповідача від 03.10.2019 позивача повідомлено про те, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату від 26.03.2019, оскільки рішенням суду визнано протиправними та нечинними п.п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103 (а.с.10).

Позивач звернувся до суду з даним позовом 27.12.2019 (а.с.3).

Щодо посилання представника відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача в період з 01.01.2018 до 01.06.2020 (до дати звернення до суду), то суд зазначає наступне.

Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Тобто у разі порушення органом Пенсійного фонду України та/або державним органом, які видають довідки для перерахунку пенсії законодавства про пенсійне забезпечення, не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.

Зазначена права позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №806/1952/18 (адміністративне провадження №К/9901/66396/18).

Таким чином посилання представника відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду за захистом порушеного права є необґрунтованими.

Також, суд, враховуючи що предметом спору є правомірність перерахунку та виплати пенсії, що складає основний дохід позивача, не вбачає підстав для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду від 06.08.2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19), оскільки відповідно до положень ч.2 ст. 236 КАС України це є правом суду, а не обов'язком.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Кіровоградським обласним військовим комісаріатом складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача від 26.03.2019 (а.с.38), проте відповідачем в порушення зазначених вище положень частини третьої статті 51 Закону України Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” протиправно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивачу.

Посилання представника відповідача на визнання нечинними п.п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103 не приймається судом, оскільки визнання нечинним підзаконного нормативного акту не звільняє відповідача від вчинення дій, прийняття рішення відповідно до Закону.

Таким чином, суд вважає, що відмова відповідача прийнята без урахування вимог встановлених ч.2 ст.2 КАС України, є необґрунтованою, недобросовісною, нерозсудливою, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності посадових осіб відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії згідно довідки Кіровоградського ОВК від 26.03.2019 №ФГ36199, на підставі Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" підлягають задоволенню.

Вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно довідки Кіровоградського ОВК від 26.03.2019 №ФГ36199 та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум, є похідною від зазначеної вище позовної вимоги, а тому також підлягає задоволенню.

Суд не вважає за необхідним встановлювати порядок виплати позивачу перерахованих сум: з 01 січня 2018 року по 05 березня 2019 року в розмірі 50 і 75 відсотків підвищення відповідно до порядку, встановленого п. 2 Постанови КМУ № 103; з 05 березня 2019 року по теперішній час в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, оскільки на час розгляду адміністративної справи п.п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103, судовим рішенням, яке набрало законної сили, визнано нечинними.

Разом з тим, суд зазначає, що належним способом захистом порушених прав позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії та її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позиції відповідача, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.03.2019 №ФГ36199, оскільки вона не надходила на адресу відповідача, то вказане не відповідає дійсності та спростовується матеріалами справи (а.с. 37).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 840,80 грн. (а.с.15) слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Щодо доводів представника відповідача про відсутність в Управлінні бюджетних асигнувань для сплати судових витрат, суд вважає їх необґрунтованими, оскільки відповідачем не надано доказів відсутності таких коштів. Також, суд зазначає, що навіть при їх відсутності у суб'єкта владних повноважень, позивач не може бути позбавлений можливості отримати судові витрати.

Керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною відмову, а також зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.03.2019 №ФГ36199.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.03.2019 №ФГ36199, з урахуванням її розміру у сумі 34 39,11 грн. та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Під час карантину, встановленого постановою Кабінетом Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, строки на апеляційне оскарження, визначені КАС України продовжуються на строк дії карантину.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун