Рішення від 07.07.2020 по справі 315/1508/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2020 року о 14 год. 38 хв.Справа № 315/1508/19 Провадження №ЗП/280/2/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Новікової І.В.

за участю секретаря судового засідання Півоварової В.П.

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідачів - Прінь В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області, Гуляйпілького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02 січня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду з Гуляйпільського районного суду Запорізькій області надійшла адміністративна справа за позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Гуляйпілського районного сектору управління державної міграційної служби в Запорізькій області (далі - відповідач, Гудяйпільський РС УДМС в Запорізькій області), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення паспорту громадянина України зразка 1994 року;

зобов'язати відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ без засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Ухвалою суду від 08.01.2020 вищевказану позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем подано документи на виконання вимог ухвали суду, зокрема уточнюючу позовну заяву, в якій в якості відповідача визначено Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області.

Ухвалою суду від 20.01.2020 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.

Ухвалою суду від 16.03.2020 призначено розгляд адміністративної справи №315/1508/19 (провадження №ЗП/280/2/20) за правилами загального позовного провадження. Крім того, залучено в якості співвідповідача - Гуляйпілький районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області.

Ухвалою суду від 08.04.2020 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, а підготовче засідання відкладено на 13.05.2020.

Ухвалою суду від 13.05.2020 закрито підготовче провадження та призначено розгляд адміністративної справи по суті на 07.07.2020.

В судовому засіданні 07.07.2020 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки, відповідно до положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ. Позивач вважає, що така відмова суперечить вимогам чинного законодавства України та рішенню Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 по справі №806/3265/17. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач - Гуляйпільський РС УДМС в Запорізькій області проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що 15.11.2019 позивач зверталась до районного сектору з питання оформлення паспорту у формі книжечки, у зв'язку із релігійними переконаннями. Разом з тим, відповідач вказує на те, що позивачу необхідно здійснити не оформлення та видачу (документування, що здійснюється при отриманні паспорта вперше), а обмін паспорта, що собою являє різні процедури. Відповідач вказав на те, що відповідно до приписів частини 2 розділу IV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, для обміну паспорта передбачено подання особою певного переліку документів, які позивачем додано до заяви не було. За таких обставин, відповідач вважає, що ним було правомірно відмовлено у оформленні та видачі паспорта, оскільки позивач не у повному обсязі подала документи необхідні для оформлення й видачі паспорта. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач - УДМС в Запорізькій області проти задоволення позовних вимог заперечило та заначило, що Управління є не належним відповідачем по справі, оскільки відповідно до функціональних обов'язків не здійснює оформлення та видачу паспортів, з огляду на те, що відповідні функції покладено на територіальні підрозділи УДМС. Також, відповідач вказував на те, що позивачем не дотримано процедури обміну паспорту, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що 15.11.2019 ОСОБА_1 звернулася до Гуляйпільського РС УДМС в Запорізькій області з заявою, в якій просила оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року з використанням бланку паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353 «Про затвердження зразка бланку паспорта громадянина України», у зв'язку із заміною прізвища на підставі свідоцтва про шлюб, відповідно до актового запису №1589 від 01.11.2019, у зв'язку з релігійними переконаннями.

Листом Гуляйпільського РС УДМС в Запорізькій області від 20.11.2019 №2327-42/2327.1-19 позивача повідомлено про відмову у видачі паспорта та вказано на перелік документів, які необхідно подати відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.

Позивач, не погодившись з правомірністю відмови у видачі паспорту у формі книжечки, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частина перша статті 25 Конституції України проголошує, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових визначає Закон України від 18.01.2001 №2235-III «Про громадянство України» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про громадянство України» законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах, зокрема, єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Пунктом 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (далі - Положення №2503-XII), визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Згідно пункту 2 Положення №2503-XII, паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Пунктом 16 Положення №2503-XII передбачено, що обмін паспорта провадиться у разі:

зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові;

встановлення розбіжностей у записах;

непридатності для користування.

Відповідно до пункту 17 Положення №2503-XII, для обміну паспорта громадянин подає:

заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

паспорт, що підлягає обміну;

дві фотокартки розміром 35х45 мм.

Для обміну паспорта у зв'язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.

Суд зазначає, що наказом МВС України від 13.04.2012 №320, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 липня 2012 року за №1089/21401, затверджено Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Порядок №320).

Відповідно до пункту 4.1, 4.2 Порядку №320, обмін паспорта здійснюється в разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; установлення розбіжностей у записах; непридатності паспорта для користування.

Для обміну паспорта особа подає:

заяву;

паспорт, що підлягає обміну;

дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (з урахуванням вимог абзацу п'ятого пункту 1.3 розділу І цього Порядку);

платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал і копію документа про звільнення від сплати державного мита;

документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну.

Отже, суд зазначає, що чинним законодавством України передбачена певна процедура, яка передує оформленню паспорта громадянина України, зокрема така процедура передбачає подання особою, яка звертається за отриманням паспорту заяви встановленого зразка, а також переліку певних документів (в тому числі і в оригіналі).

Разом з тим, як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача з заявою не встановленої форми, оскільки заява не відповідала зразку розміщеному в додатку №1 до наказу МВС України від 13.04.2012 №320, а також не надав повного переліку необхідних документів (зокрема і в оригіналах).

Аналогічні положення містить і Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений Наказ Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року №456 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591 (далі - Тимчасовий порядок).

Так, відповідно до пункту 2 розділу IV Тимчасового порядку, для обміну паспорта заявник подає:

1) заяву;

2) рішення суду;

3) паспорт, що підлягає обміну;

4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;

5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати;

6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально;

7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Як встановлено під час розгляду адміністративної справи та не спростовано учасниками справи, позивачем документи, подання яких передбачено чинним законодавством України, до Гуляйпільського РС УДМС не було подано у повному обсязі.

Посилання позивача на протилежне суд відхиляє, оскільки судом від Гуляйпільського РС було витребувано докази по справі, а саме засвідчену копію заяви та документів, які були подані ОСОБА_1 під час звернення 15.11.2019 до Гуляйпілького районного сектору УДМС за оформленням паспорту, у зв'язку із зміною прізвища, на підставі свідоцтва про шлюб.

У відповідь на ухвалу суду Гуляйпільським РС надано належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 , а також зазначено, що інших документів заявником не подавалось.

Також, суд звертає увагу на те, що у заяві від 15.11.2019, яка написана особисто позивачем відсутні відомості про наявність додатків до неї (фотокартки, оригінал паспорту, що підлягає обміну, свідоцтво про шлюб, тощо).

Зазначені обставини свідчать про недотримання позивачем порядку звернення до підрозділу ДМС з заявою про обмін паспорту громадянина України.

Суд зазначає, що до завдань адміністративного судочинства входить здійснення правосуддя, при цьому суд не має права втручатися в дискреційні повноваження органів державної влади, оскільки таке суперечить конституційному принципу розподілу влади.

Суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії лише у тому випадку коли такий суб'єкт владних повноважень діє з порушенням вимог чинного законодавства України або відмовляється від вчинення дій, які він зобов'язаний вчинити в силу закону.

В даному випадку, відповідач не відмовляв позивачу в оформленні паспорта громадянина України, а лише надав відповідь на звернення, в якій роз'яснив порядок оформлення паспорта та запропонував позивачу надати необхідний для оформлення паспорта перелік документів.

Суд зазначає, що існує певна процедура оформлення органами ДМС паспорта, яка включає розгляд заяви-анкети, приймання документів від заявника, ідентифікацію особи та перевірку факту належності особи до громадянства України і прийняття відповідного рішення.

При цьому за результатами перевірки повноти поданих заявником, законодавчо визначених, документів, відповідності їх оформлення вимогам законодавства під час їх прийняття від заявника, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, може відмовити в їх прийняті у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, про що заявник інформується із зазначенням підстав такої відмови (за бажанням заявника - в письмовому вигляді).

В такому випадку заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Подання ж особою документів і інформації, необхідних для оформлення і видачі паспорта, не в повному обсязі, є підставою для прийняття територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС рішення про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке може бути оскаржено у встановленому порядку.

Таким чином, відмова в прийнятті документів (усно або в письмовому вигляді) і відмова в оформленні чи видачі паспорта (шляхом прийняття відповідного рішення) не є тотожними ані за їх підставами та формою, ані за наслідками.

Зі змісту листа Гуляйпільського РС УДМС в Запорізькій області від 20.11.2020 встановлено, що він за своєю суттю не є рішенням про відмову в оформленні та видачі паспорта ОСОБА_1 , тобто не є тим розпорядчим документом, з прийняттям якого виникають певні правові наслідки.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВЕРХОВНОГО СУДУ від 01.11.2019 по справі №333/6481/16-а(2-а/333/21/17), яка враховується судом під час прийняття рішення у даній справі.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем не було допущено протиправної поведінки щодо оформлення та видачі позивачу паспорта громадянина України, у зв'язку із чим у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії щодо оформлення та видачі паспорта.

Зазначені обставини свідчать про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (69005, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, 90, код ЄДРПОУ 37834773), Гуляйпілького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (70202, Запорізька область, м.Гуляйполе, вул.Соборна, 103, код ЄДРПОУ 37964024) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 08.07.2020.

Суддя І.В. Новікова