08 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/647/19
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплачувати пенсію,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійною Фонду України в Житомирській області із 01.01.2018 провести перерахунок та виплачувати призначену ОСОБА_1 пенсію, з урахуванням в складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії сум додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 924,50грн (надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 738,50 грн, надбавка за роботу з таємними документами 15% - 93,00 грн, премія 10%-93,00 грн), які були позивачу встановлені раніше та виплачувались до 31 грудня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що після проведення перерахунку пенсії та проведення виплат в квітні 2018 року з'ясував, що до основного розміру пенсії, перерахованої із 01.02.2018 відповідачем не включено суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення, встановлених станом на 31.12.2017. Вважає, що відповідачем безпідставно та незаконно з 01.01.2018 не включено до розміру грошового забезпечення для перерахунку призначеної позивачу пенсії, суми нарахованих (встановлених) ще до 31.12.2017, додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 924,50грн. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 05 серпня 2019 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19).
До суду 20.02.2019 надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідок про грошове забезпечення з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсій призначених згідно із Законом. Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.01.2018, відповідно до вищевказаної постанови, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 в редакції від 24.02.2018. При перерахунку пенсії враховано посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби, що визначені на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». На виконання вищевказаних постанов позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 18.5.2018 №хз71278 наданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України.
Ухвалою суду від 15 квітня 2020 року поновлено провадження у справі.
У період із 27.04.2020 по 20.05.2020 та із 10.06.2020 по 23.06.2020 головуюча суддя перебувала у відпустці.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з таких підстав.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач, звернувся до відповідача із заявою від 12.11.2018 у якій вказує, у квітні 2018 року йому було перераховано пенсію згідно постанови КМУ №103, однак після проведення перерахунку пенсії та проведення виплат в квітні 2018 року встановлено, що до основного розміру перерахованої пенсії, встановленого на час звільнення, безпідставно не включено суму середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Просить негайно усунути порушення законодавства України по нарахуванню пенсії та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, починаючи з часу перерахунку, встановленого постановою КМУ №103 від 21.02.2018 та виплачувати в повному обсязі пенсію (а.с. 18)
Листом №П-4792 від 27.11.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що відповідно до ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На виконання ст.63 Закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова) відповідно якої позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії. Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 затверджено форма довідок про розмір грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії з 01.01.2018, де зазначено, що перерахунок пенсії здійснюється із урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався із заявою від 13.12.2018 до Житомирського ОВК у якій просить надати до ГУ ПФУ в Житомирській області нову довідку щодо розміру грошовою забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, з урахуванням посадового окладу, військового звання, вислуги років та додаткових видів грошового забезпечення і премії, встановлених мені по стану на 31 грудня 2017 року в сумі 924,00 грн (а.с. 21).
Листом №8496 від 18.12.2018 Житомирський ОВК повідомив, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відпрацьована відповідно до вимог постанови КМУ №103 від 21.02.2018 за формою згідно до Додатком 2 до постанови КМУ №45 від 13.02.2008 в одному екземплярі та передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. (а.с. 22)
Вважаючи відмову у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Суд враховує позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у зразковій справі №240/6263/18, яка підлягає застосуванню у даних правовідносинах, оскільки дана адміністративна справа є типовою (відповідачем у є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).
Статтею 51 Закону №2262 (в редакції, чинній станом на день виникнення спірних правовідносин) визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Приписами частин 3 та 4 ст. 63 Закон №2262 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, статтею 63 Закону №2262 делеговано Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до норм п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Отже, врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45)
Відповідно до п. 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у зразковій справі №240/6263/18 зазначила, що права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.
Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що органи пенсійного фонду здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила військову службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складового грошового забезпечення, які мають бути включені, як складові у довідку про розмір грошового забезпечення перерахунку пенсії.
Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.
Зокрема на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 Житомирським обласним військовим комісаріатом видано довідку №хз62824 від 20.03.2018, на підставі якої управління пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2018. (а.с. 14)
Відповідно до вимог п. 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що розмір пенсії позивача після перерахунку не зменшився.
Приписами п. 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Судом досліджено довідку Житомирського обласного військового комісаріату для перерахунку пенсії позивача та встановлено, що до неї включено: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років. (а.с.14)
Отже, складові довідки узгоджуються з вимогами п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №103 (в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин).
Разом з тим, суд вважає за необхідне вказати, що 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45. Однак, скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови №103 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії ГУ ПФУ в Житомирській області відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивача діяв у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, яка не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір не відшкодовується.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплачувати пенсію.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук