Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 липня 2020 р. Справа№200/3147/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії, -
У березні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (далі - відповідач, ГУПФУ), в якому просить:
- визнати протиправними дії в частині порушення при розрахунку пенсії вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 п.7 (абзацу 3);
- визнати протиправними дії в частині не врахування висновків суду у справі № 200/10379/19-а від 23 жовтня 2019 року (стосовно зобов'язання відповідача провести перерахування розміру пенсії з урахування середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням - 71 абз. справи);
- визнати протиправними дії в частині невірного повторного розгляду заяви від 27 лютого 2019 року про призначення пенсії та такими, що суперечать Постанові Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 п. 7 (абзацу 3);
- визнати протиправними дії в частині невірного проведення розрахунку та нарахування пенсії з 1 березня 2018 року по 31 січня 2019 року (за 11 місяців, за однією довідкою № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року - за період з березня 2018 року по січень 2019 року),та такими, що суперечать Постанові Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 п. 7 (абзацу 3);
- визнати протиправними дії в частині неприйняття та неврахування при проведенні розрахунку та нарахування пенсії довідки про додаткові види грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року - за період з лютого 2017 року по лютий 2018 року;
- визнати протиправними дії стосовно умисного заниження суми виплат пенсії з 20 лютого 2019 року по теперішній час;
- зобов'язати вчинити певні дії щодо проведення чергового розгляду заяви від 27 лютого 2019 року про призначення пенсії, з урахуванням та керуючись довідками про додаткові види грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року (за період 3 лютого 2017 року по лютий 2018 року) та № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року (за період з березня 2018 року по січень 2019), за останні 24 місяці перед звільненням;
- зобов'язати вчинити певні дії щодо проведення розрахунку та виплати пенсії з урахуванням та керуючись довідками про додаткові види грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року (за період 3 лютого 2017 року по лютий 2018 року) та № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року (за період з березня 2018 року по січень 2019), за останні 24 місяці перед звільненням в найближчий виплатний період;
- зобов'язати здійснити виплату недоплаченої різниці пенсії, після проведення розгляду, розрахунку та нарахування, з 20 лютого 2019 року по теперішній час, на раніше надані реквізити АТ «Ощадбанку» відповідно до Положення 393 п. 7 абз. 3 та з урахуванням проведеного підвищення розміру пенсії з 1 липня та грудня 2019 року, в найближчий виплатний період відповідно.
Також позивач просить зобов'язати надати до суду довідку розрахунок нарахованої пенсії згідно з довідками про додаткові види грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року (за період 3 лютого 2017 року по лютий 2018 року) та № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року (за період з березня 2018 року по січень 2019), за останні 24 місяці перед звільненням починаючи з 20 лютого 2019 року по теперішній час;
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 22 квітня 2020 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 21 травня 2020 року.
Ухвалою суду від 21 травня 2020 року відкладене підготовче засідання на 19 червня 2020 року.
Ухвалою суду від 19.06.2019 закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 02.08.2019.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається невірне нарахування йому пенсії незважаючи на наявність рішення суду у справі № 200/10379/19-а. Зазначає, що середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. При цьому, проведення розрахунку починаючи з 1 березня 2018 року є безпідставним, оскільки він не перебував у відрядженні.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що пункт 7 Постанови № 393 доповнено новим абзацом: «Для осіб, які звільнені із служби, з 1 березня 2018 р. та пізніше, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 1 березня 2018 року на кількість таких місяців.». Постанова Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» і Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які зазначені в довідці від 14.11.2019 № 10/235, втратили чинність у зв'язку з набуттям чинності Постанови № 704. Підстави для врахування довідки № 10/235 від 14.11.2019 відсутні, оскільки вона не передбачена рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2019 у справі 200/10379/19-а і чинним законодавством. Крім того, посилається на те, що суд не праві зобов'язати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення. Позивач не наводить підстав, які б свідчили, що ГУПФУ не проведено перерахунок і виплату відповідно до вимог Закону № 2262.
Позивач також надав відповідь на відзив.
Позивач та представник відповідача до судового засідання не з'явилися, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Про причини неявки суд не повідомили.
Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України - відсутні.
Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2019 у справі 200/10379/19-а задоволений частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно не вірного розрахунку при нарахуванні пенсії з 20.02.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 27.02.2019, з урахуванням висновків суду у вказаній справі. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2020 апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на вказане рішення суду повернута апелянту.
У рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2019 встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , є пенсіонером за вислугою років, про що свідчить пенсійне посвідчення НОМЕР_3 та внутрішньо переміщеною особою, відповідно до довідки від 29.08.2018 №0000605795, проходив службу у Збройних Силах України, звільнений з військової служби в запас за ст. 26 ч.5 п.2 пп. «д» (через службову невідповідність) та виключений зі списків військової частини з 19 лютого 2019 року.
Для нарахування пенсії ІНФОРМАЦІЯ_2 01.03.2019 за вих. №11/196 направлено документи ОСОБА_1 , а саме: заяву про призначення пенсії від 27.02.2019; подання про призначення пенсії №ФС-98489 від 01.03.2019, де зазначено датою звільнення зі служби, що дає право на пенсію за вислугу років - 19.02.2019, вислуга років станом на 19.02.2019 складає 35 років, 09 місяців, 02 дні; копія картки РНОКПП, паспорту, витягу з ЄДДР, довідки ВПО; грошовий атестат серія ЗУ №319379; довідка про додаткові види грошового забезпечення №10/124 із зазначенням періоду з березня 2018 року по вересень 2018 року; розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію №1815; витяг з наказу №51 від 19.02.2019, де зазначено, що підполковника ОСОБА_1 з 19.02.2019 виключити із списків особового складу частини та всіх забезпечення та направити для зарахування до Маріупольського об'єднаного районного військового комісаріату Донецької області; копію посвідчення ветерана війни НОМЕР_4 ; копію довідки про участь в АТО №5/175; реквізити АТ «Ощадбанк»;
З 20.02.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області позивачу призначено пенсію у розмірі 8891,01 грн.
Під час призначення пенсійних виплат відповідачем враховано середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 11 місяців - 2164,66 грн, яка розрахована на підставі складових, що вказані в довідці про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу 8 п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393. При цьому, розрахунок вказаної суми проведено шляхом ділення загальної суми, що вказана у довідці на 11 місяців (останні календарні місяці підряд перед звільненням).
Для призначення пенсії ОСОБА_1 , середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років визначено шляхом ділення загальної суми, що визначена у довідці про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 25.02.2019, видана ІНФОРМАЦІЯ_2 із зазначенням періоду 01.03.2018 по 30.09.2018 на 11 місяців з 01.03.2018 по 31.01.2019 (по дату звільнення).
Згідно з витягом з наказу Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 20.10.2018 №213 (по особовому складу) ОСОБА_1 заступника військового комісара - начальника мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 увільнено від займаної посади та зараховано у розпорядження командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». На час перебування у розпорядженні утримувати на всіх видах забезпечення та у списках особового складу.
Згідно з витягом з Наказу військового Комісара Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного військового комісаріату підполковника ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » колишнього заступника військового-комісара-начальника мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 , звільненого наказом Начальника Генерального штабу-Головнокомандувача збройних Сил України від 11.01.2019 №10 з військової служби в запас відповідно до підпункту «д» (через службову невідповідність) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», вважати таким, що справи з 19 лютого 2019 року.
Вказані обставини не потребують доведення в цій справі.
Позивач звернувся до ГУПФУ із заявою від 27.01.2020, якою просив провести перерахунок, нарахування і виплату пенсії з урахуванням середнього розміру грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, з 20.02.2019. Також просив провести виплату недоплаченої пенсії. При цьому, позивач посилався на необхідність урахування довідок ІНФОРМАЦІЯ_5 № 10/235 від 14.11.2019 і № 10/235/1 від 14.11.2019.
Відповідач надав відповідь, за якою середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для розрахунку пенсії визначається за період з 01.03.2018 по 31.01.2019, оскільки позивача звільнено зі служби з 19.02.2019 (тобто після 01.03.2018). При цьому, зазначено, що ГУПФУ взято до уваги довідку від 14.11.2019 № 10/235/1 за період з 01.03.2018 по 31.01.2019, а середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для розрахунку пенсій, яка зазначена в цій довідці (2164,66 грн), відповідає сумі виплат, що застосовані для розрахунку розміру пенсії позивача. ГУПФУ зазначило про відсутність підстав для врахування довідки від 14.11.2019 № 10/235.
У листі ІНФОРМАЦІЯ_5 від 25.02.2020 № 11/294 зазначено, що довідки про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням були направлені до ГУПФУ.
Рішенням ГУПФУ № 10 від 04.03.2020, за наслідками розгляду заяви позивача від 17.02.2020, йому відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років. З цього рішення випливає, що розрахунок пенсії в частині середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення здійснено за останні 11 місяців пере звільненням (з 1 березня 2018 року).
До суду надана копія довідки Донецького обласного військового комісаріату від 24.02.2020 № 10/26/1 і копія довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.11.2019 № 10/235/1, за якими розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок, становить 23811,30 грн. Довідки містять відомості за період з березня 2018 року по січень 2019 року. Також у довідках зазначено, що з 27.09.2018 позивача відсторонено від посади, а з 20.10.2018 позивач зарахований в розпорядження військового комісара Кальміусько-Нікольського РВК.
Також до суду надана копія довідки Донецького обласного військового комісаріату від 24.02.2020 № 10/26/1 і копія довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.11.2019 № 10/235, за якими розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок, становить 70687,00 грн. Довідки містять відомості за період з лютого 2017 року по лютий 2018 року. У цих довідках містяться відомості про виплату щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» і Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Крім того, до суду надана довідка Донецького обласного військового комісаріату від 25.02.2019 № 10/124, за якою розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок, становить 3401,61 грн. Довідка містить відомості за період з березня 2018 року по вересень 2018 року.
Суд звертає увагу на те, що згідно з протоколом за пенсійною справою №0501018766 від 30.07.2019 і подання про призначення пенсії від 01.03.2019 № ФС-98489 вислуга років позивача станом на 19.02.2019 складала 35 років 9 місяців 2 дні (календ. 28,6).
Спірні правовідносини виникли щодо правильності визначення періоду, за який враховуються щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії для призначення (перерахунку) пенсії.
У рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2019 наведені правові наступні висновки: «Водночас, для осіб, які звільнені із служби, з 1 березня 2018 року та пізніше, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 року на кількість таких місяців.
Згідно наданих документів для призначення пенсії ОСОБА_1 звільнений зі служби з 19.02.2019 року.
З урахуванням викладеного суд не приймає, доводи позивача, що довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці надається за їх вибором до місяця звільнення з військової служби або до місяця зарахування в розпорядження, в обґрунтування чого Позивач посилається на Постанову Кабінету міністрів України від 17.07.1992 №393 та телеграму директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.03.2018.»
А також «Враховуючи, що позивачу при призначені пенсії, відповідачем протиправно здійснено розрахунок шляхом ділення суми, що зазначена у довідці за період з березня 2018 року по вересень 2018 року (7 місяців) на 11 місяців (до дати звільнення 19.02.2019), при цьому відповідач не скористався правом проведення перевірки наданих документів згідно п. 16 Порядку 3-1, з метою виявлення розбіжності вказаних періодів проходження служби та звільнення, суд дійшов висновку про наявність протиправних дій в частині не вірного нарахування пенсії позивачу.».
Проте суд зазначає, що правові висновки суду першої інстанції не є обов'язковими при розгляді іншої справи, в якій беруть участь ті самі особи.
Також суд зазначає, що у вказані справі не досліджувалося питання правомірності неврахування ГУПФУ додаткових документів (довідок від 14.11.2019).
Частиною 3 ст. 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393) встановлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. (абзаци перший і третій цього пункту).
Отже, за загальним правилом розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії при обчисленні пенсії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Абзацом сьомим п. 7 Постанови № 393 передбачені спеціальні правила для окремих категорій осіб, а саме для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.
Отже, однією з умов для застосування цього припису є «і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби».
Суд вважає, що наведені спеціальні правила визначення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії при обчисленні пенсії не підлягають застосуванню в спірних правовідносинах, оскільки на час звільнення позивача з військової служби його строк служби був більше 24 календарних місяців. Також слід зазначати, що до суду на надано доказів перебування позивача у відрядженні.
Відтак, до правовідносин щодо обчислення пенсії позивача підлягають застосуванню загальні приписи, за якими розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії при обчисленні пенсії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а саме з лютого 2017 року по січень 2019 року.
Також суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - Постанова № 268) і Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294), які зазначені в довідці від 14.11.2019 № 10/235, втратили чинність у зв'язку з набуттям чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ка набрала чинності 01.03.2018, відповідні додаткові види грошового забезпечення і премії в довідці від 14.11.2019 № 10/235 зазначені за періоди, коли Постанова № 1294 і Постанова № 268 були чинні, а тому підстави для неврахування цих сум відсутні.
Суд зазначає, що позовна вимога про визнання протиправними дій в частині не врахування висновків суду у справі № 200/10379/19-а від 23 жовтня 2019 року (стосовно зобов'язання відповідача провести перерахування розміру пенсії з урахування середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням - 71 абз. справи) і позовна вимога про визнання протиправними дії в частині невірного повторного розгляду заяви від 27 лютого 2019 року про призначення пенсії та такими, що суперечать Постанові Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 п. 7 (абзацу 3), фактично, є вимогами щодо контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/10379/19-а, а тому не можуть бути задоволені при розгляді цієї справи.
Суд зазначає, що позовні вимоги, за якими позивач просить: - визнати протиправними дії в частині порушення при розрахунку пенсії вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 п.7 (абзацу 3); - визнати протиправними дії в частині невірного проведення розрахунку та нарахування пенсії з 1 березня 2018 року по 31 січня 2019 року (за 11 місяців, за однією довідкою № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року - за період з березня 2018 року по січень 2019 року),та такими, що суперечать Постанові Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 п. 7 (абзацу 3); - визнати протиправними дії в частині неприйняття та неврахування при проведенні розрахунку та нарахування пенсії довідки про додаткові види грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року - за період з лютого 2017 року по лютий 2018 року; - визнати протиправними дії стосовно умисного заниження суми виплат пенсії з 20 лютого 2019 року по теперішній час, фактично є вимогами про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень щодо невірного обчислення пенсії позивача в частині визначення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії (період розрахунку).
Тому у вказаній частині позовних вимог суд вважає за необхідне задовольнити позов шляхом визнання протиправними дій ГУПФУ в частині визначення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії з березня 2018 року по січень 2019 року при обчислені пенсії позивача. Суд зазначає, що до відповідача були надані довідки від 14.11.2019 № 10/235 і від 24.02.2020 № 10/26/1 із відомостями про такі виплати з лютого 2017 року. При цьому, на момент розгляду судом справи № 200/10379/19-а відповідач не мав вказаних довідок і суд у вказаній справі надавав оцінку правовідносинам враховуючи довідку від 25.02.2019 № 10/124, яка не містила такі відомості.
Також позивач просить: - зобов'язати вчинити певні дії щодо проведення чергового розгляду заяви від 27 лютого 2019 року про призначення пенсії, з урахуванням та керуючись довідками про додаткові види грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року (за період 3 лютого 2017 року по лютий 2018 року) та № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року (за період з березня 2018 року по січень 2019), за останні 24 місяці перед звільненням; - зобов'язати вчинити певні дії щодо проведення розрахунку та виплати пенсії з урахуванням та керуючись довідками про додаткові види грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року (за період 3 лютого 2017 року по лютий 2018 року) та № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року (за період з березня 2018 року по січень 2019 року), за останні 24 місяці перед звільненням в найближчий виплатний період; - зобов'язати здійснити виплату недоплаченої різниці пенсії, після проведення розгляду, розрахунку та нарахування, з 20 лютого 2019 року по теперішній час, на раніше надані реквізити АТ «Ощадбанку» відповідно до Положення 393 п. 7 абз. 3 та з урахуванням проведеного підвищення розміру пенсії з 1 липня та грудня 2019 року, в найближчий виплатний період відповідно. Ці вимоги направлені на усунення порушення права позивач на належний розмір його пенсії з дати її призначення.
Суд вважає, що ці вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання ГУПФУ здійснити перерахунок розміру пенсії позивача з 20.02.2019, із обчисленням розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а саме з лютого 2017 року по січень 2019 року. При цьому, суд зазначає, що зобов'язання здійснити виплату недоплаченої різниці пенсії є передчасним, оскільки саме ГУПФУ, як уповноважений суб'єкт владних повноважень, визначить розмір пенсії позивача і наявність такої різниці. На момент розгляду цієї справи у суду відсутні підстави вважати, що, за наявності різниці пенсії після проведення її перерахунку, відповідач не здійснить її виплату.
Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, що передбачено ч. 2 ст. 9 КАС України.
Ураховуючи наведені приписи ч. 2 ст. 9 КАС України, з метою забезпечення правової визначеності в спірних правовідносинах, суд вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог для захисту прав позивача і прийняти рішення про визнання протиправним і скасування рішення ГУПФУ № 10 від 04.03.2020, що відповідає приписам п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України. При цьому, суд ураховує, що це рішення відповідача має безпосередня відношення до спірних правовідносин і, фактично, доводи сторін у справі повністю охоплюють обґрунтування цього рішення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області в частині визначення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії з березня 2018 року по січень 2019 року при обчислені пенсії ОСОБА_1 .
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області № 10 від 4 березня 2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 20 лютого 2019 року, із обчисленням розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а саме з лютого 2017 року по січень 2019 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Повне рішення суду складене 10 липня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя К.О. Куденков