Рішення від 10.07.2020 по справі 160/6378/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

10 липня 2020 року Справа № 160/6378/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії протиправними; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), в якій позивач просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 26.03.2020 року про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення протиправним; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 квітня 2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 26.03.2020 р. у розмірі 80 % грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, яке складається з: посадового оклад - 6630,00 грн.; окладу за військове звання - 1480,00 грн.; надбавки за вислугу років - 50% від посадового окладу та окладу за військове звання; надбавки за особливості проходження служби - 34 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15 % від посадового окладу; премії - 10% від посадового окладу.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до розрахунку пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 за № 040201192, станом на 01.06.2020 р. пенсія позивачу розрахована із сум грошового забезпечення наступним чином, а саме: посадовий оклад - 6630,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн. Основний розмір пенсії - 80 % грошового забезпечення.

Так, позивач зазначає, що останньому призначено пенсію за вислугу років в розмірі 80% відсотків грошового забезпечення, яке складається лише з: посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Позивач зазначає, що 03 березня 2020 року останній звернувся до Управління служби безпеки України у Дніпропетровській області з проханням надати довідку про розмір його грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, які існували станом на 05.03.2019 р. за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби.

26 березня 2020 р. Управлінням служби безпеки України у Дніпропетровській області позивачу було надано довідку про розмір грошозого забезпечення, відповідно до якої станом на 05.03.2019 р. за посадою начальник зонально - експертного сектору Українського спецтехніки та судових експертиз, яку займав позивач перед звільненням, грошове забезпечення складається з: посадового окладу - 6630,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50 % - 4055,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 34 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % від посадового окладу; премія - 10 % від посадового окладу.

В обгрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначає, що 08 квітня 2020 р. останній звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 р. на підставі вказаної довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, листом від 21.04.2020 р. повідомило позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

На підставі викладеного вище, та з посиланням на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. у справі №826/3858/18, якою визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 поставнови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, позивач просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 26.03.2020 року про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення протиправним; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 квітня 2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 26.03.2020 р. у розмірі 80 % грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, яке складається з: посадового оклад - 6630,00 грн.; окладу за військове звання - 1480,00 грн.; надбавки за вислугу років - 50% від посадового окладу та окладу за військове звання; надбавки за особливості проходження служби - 34 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15 % від посадового окладу; премії - 10% від посадового окладу.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 р. було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 160/6378/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії протиправними; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії.

Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Призначено справу до розгляду у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м.Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч.2 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у даній адміністративній справі, враховуючи п.3 Розділу VI «Прикінцеві положення», яким визначено, що Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), приймається 10.07.2020 р.

Відповідно до ст. 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

07.07.2020 р. повноважним представником відповідача, через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду було подано відзив на позовну заяву від 07.07.2020 р. вх.№41089/20, в тексті якого зазначено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до п. а ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. "а" ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

ЗУ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».).

Відповідно до ст. 13 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 80 % від грошового забезпечення за 32 роки вислуги.

Відповідно до ЗУ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014 р., було внесено зміни в ч. 2 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме цифри 80 замінили на цифри 70.

Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

При цьому, повноважний представник відповідача у поданому відзиві від 07.07.2020 р. зазначає, що відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.

Відтак, відповідач не наділений повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.

Представник відповідача зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 р., визнано протиправними та не чинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 р., також скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення з 01 січня 2018 р. перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону № 2262 до 1 березня 2018 року, скасовано визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій із врахуванням грошового забезпечення, встановленого Постановою № 704, а також порядок виплати перерахованих коштів.

Відповідно до ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, визнання не чинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 82673858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 р., не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління щодо перерахунку пенсії та виплати перерахованих з 01.01.2018 р. коштів, які були вчинені відповідачем до визнання не чинною Постанови № 103.

На підставі викладеного вище, та з посиланням на відповідні норми чинного пенсійного законодавства, повноважний представник відповідача просить суд у задоволенні пред'явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом Серії НОМЕР_1 , копія якого міститься в матеріалах справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

03 березня 2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Управління служби безпеки України у Дніпропетровській області з проханням надати довідку про розмір його грошового забезпечення, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, які існували станом на 05.03.2019 р. за відповідною посадою, яку останній займав на дату звільнення із служби.

26 березня 2020 р. Управлінням служби безпеки України у Дніпропетровській області позивачу було надано відповідь на звернення позивача із зазначенням розміру грошозого забезпечення, відповідно до якої станом на 05.03.2019 р. за посадою начальник зонально - експертного сектору Українського спецтехніки та судових експертиз, яку займав позивач перед звільненням, грошове забезпечення складається з: посадового окладу - 6630,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50 % - 4055,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 34 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % від посадового окладу; премія - 10 % від посадового окладу.

08 квітня 2020 р. останній звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 р. на підставі зазначеного листа Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, листом від 21.04.2020 р. за №5802-6188/Г-02/8-0400/20 «Про надання відповіді» повідомило позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії, із зазначенням, що відповідно до Постанови №103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням трьої складових грошового забезпечення: розмірі окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення.

На виконання Постанови №103 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103, з урахуванням трьох складових грошового забезпечення на підставі довідки, яка надана управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області.

Так, з січня місяця 2020 р. ОСОБА_1 отримує пенсію з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 р., в розмірі 9732,00 грн.

При цьому, повідомлено, що провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі листа управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 26.03.2020 р. за №55/11/Г-166/577, адресованого останньому, у ПФУ не має законних підстав.

В матеріалах справи міститься перерахунок пенсії позивача - ОСОБА_1 (пенсійна справа № НОМЕР_2 - СБУ) З 01.06.2020 р., з тексту якого судом встановлено, що грошовое забезпечення ОСОБА_1 складається з: посадового окладу - 6630,00 грн.; окладу за військове звання - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 4055,00 грн.; премія - 0 %. Всього - 12165,00 грн. В тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 12165,00 грн. Основний розмір пенсії: 80 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі: 9732,00 грн.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, згідно із постановою КМУ від 21.01.2018 р. №103, виданої ОСОБА_1 Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 10.04.2018 р. №55/11/202-151 за посадою, яку останній займав на день звільнення зі служби становить: посаддовий оклад - 6630,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (від пос.окл. та окл. За військове званння) 50 % - 4055,00 грн.; для обчислення пенсії - 12165,00 грн.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері визначення умов, норм і порядку пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМУ №103 від 21.02.2018 р. «Про переррахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоряім осіб», Порядком проведення перерахунку пенсій визначених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393» від 13.02.2008 №45 тощо.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закону № 2262), держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої ст. 63 ЗУ «"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262 встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до п. а ст. 13 Закону № 2262 (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. "а" ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України від 08.07.2011 № 3668-УІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону №2262-ХІІ).

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, пенсія Позивачу була призначена у розмірі 80 % від грошового забезпечення за 32 роки вислуги.

Відповідно до Закону України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" (далі Закон № 1166-VII), який набрав чинності 01.04.2014, було внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, а саме цифри 80 замінили на цифри 70.

Відтак, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-ХІІЗгідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) затверджено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103) відповідно до частини четвертої статті 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704).

Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Так у відповідності до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХП, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Міншфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно із п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і З (далі - - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.

Здійснивши системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства України та надаючи оцінку доводам сторін, як викладених в заявленній позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд зазначає наступне.

Доводи позивача - ОСОБА_1 щодо визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 26.03.2020 року про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення протиправним, не підтверджуються жодними налужними та допустими доказами, у відповідності до норм ст. ст. 73-77 КАС України, та спростовуються наступним.

Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.

Відтак, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його.

Щодо посилань позивача на протиправний характер дій Головного управління Пенсійного фонду України щодо нездійснення перерахунку пенсії останньому на підставі наданої позивачем довідки Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103, суд зазначає наступне.

Наведеною вище постановою КМУ №103 чітко визначено механізм перерахунку пенсії за відповідними довідками, який полягає в наступному.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

При цьому, форма довідки врегульована на законодавчому рівні та повинна відповідати додатку № 2 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103).

Як свідчать матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 , надані відповідачем, та долучені судом до матеріалів справи, в пенсійній справі позивача відсутня довідка за формою додатку №2 до постанови КМУ №103, направлена Управлінням служби безпеки України у Дніпропетровській області до відповідача, відповідно до норм постанови КМУ №103 з новими видами грошового забезпечення ОСОБА_2 .

Зазначені обставини, встановлені судом та підтверджені доказами, наявними в матеріалах справи, виключають протиправний характер дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданого Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області розрахунку від 26.03.2020 року про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з підстав викладених вище.

Щодо посилань позивача на наявність у останнього начебто виданої Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області довідки від 26.03.2020 р., яку відповідач повинен був застосувати при здійсненні перерахунку пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Детальний аналіз наведеного вище документа свідчить про те, що наведений документ не є довідкою, виданою за формою додатка №2 до постанови КМУ №103, яку Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області мало надати до відповідача з метою перерахунку пенсії ОСОБА_2 , а є лише відповіддю Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області на заяву ОСОБА_2 від 03.03.2020 р. із зазначенням у вказаній відповіді інформації щодо грошового забезпечення по посаді, яку ОСОБА_2 займав перед звільненням - начальника зонально-експертного сектору Управління науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області у Дніпропетровській області станом на 05.03.2019 р.

Відтак, сам факт наявності зазначеного листа, який не є довідкою про зміни у складі грошового забезпечення в розумінні постанови КАМУ №103 за відсутності належним чином оформленої та направленої до відповідача довідки відповідно до постанови КМУ №103, не може мати наслідком визначення протиправного характеру дій відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та задоволення поданого позивачем позовну в повному обсязі.

При цьому, суд зазначає, що посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано жодним чином не впливає на розгляд даної справи.

Постановою суду скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення з 01.01.2018 р. перерахунку пенсій, призначених за нормами ЗУ №2262 до 01 березня 2018 р., скасовано визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій із врахуванням грошового забезпечення, встановленого Постановою №704, а також порядок виплати перерахованих коштів.

На підставі викладеного вище, суд прийшов до висновку що визнання не чинним в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, яке набрала законної сили 05.03.2019 р., не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії та виплати перерахованих з 01.01.2018 р. коштів, які були вчинені відповідачем до визнання не чинною Постанови №103.

Водночас, суд зазначає, що в матеріалах справи міститься рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 р. у справі №160/11016/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, яким позовну заяву задоволено повністю.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення протиправними

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у порядку і розмірах визначених постановою КМ України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427).

Зазначене вище рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 р. у справі №160/11016/19, у відповідності до ст.255 КАС України, набрало законної сили 22.01.2020 р.

При цьому, суд зазначає, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 р. у справі №160/11016/19, предметом якої було визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення протиправними, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у порядку і розмірах визначених постановою КМ України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, а у даній справі за №160/6378/20 -визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії протиправними; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії, хоч і враховуючи суб'єктний склад сторін не можливо віднести до категорії преюдиційного при розгляді і вирішені даної справи.

Відтак, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 р. у справі №160/11016/19 не має преюдиційного значення для вирішення даної справи.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості

Відповідно до приписів статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії протиправними; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції від 10.06.2020 р. № 0.0.1531352708.1 за подання адміністративного позову позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн., 80 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.

Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії протиправними; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії, суд приходить до висновку про відсутність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат з Державного бюджету України, а саме, судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн., 80 коп.).

Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії протиправними; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова