10 липня 2020 року Справа № 160/7412/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
06.07.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
- поновити строк позовної давності, починаючи з 01.01.2012 року;
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо непризначення щорічної разової допомоги до 05 травня ОСОБА_1 як учаснику бойових дій у відповідних розмірах згідно зі ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму за щорічною разовою грошовою допомогою до 05 травня як учаснику бойових дій за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки згідно зі ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту» в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 10.07.2020 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Судом було встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.06.2020 року було відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Суд, розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , вважає за можливе зупинити провадження в адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20, адміністративне провадження № Пз/9901/14/20, виходячи з наступного.
Суд зазначає, що згідно з п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України, типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Верховним Судом в ухвалі від 17.06.2020 року визначені такі ознаки типових справ:
1) позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 05 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18);
4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 05 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Суд зазначає, що порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративних справах № 440/2722/20 та № 160/7412/20 свідчить про те, що остання має ознаки типової справи.
Так, матеріалами адміністративної справи № 160/7412/20 підтверджено, що позивач є учасником бойових дій, предметом спору є виплата ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а позовні вимоги заявлені до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Згідно з ч. 1 ст. 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Положеннями ч. 10 ст. 120 КАС України передбачено, що зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій адміністративній справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження.
З урахуванням наведеного, зважаючи на відповідність адміністративної справи № 160/7412/20 ознакам типової справи, визначених в ухвалі Верховного Суду від 17.06.2020 року у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20, та обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження в адміністративній справі № 160/7412/20 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20, адміністративне провадження № Пз/9901/14/20, на підставі п. 9 ч. 2 ст. 236, ч. 1 ст. 291 КАС України.
Керуючись ст. ст. 120, 236, 248, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Зупинити провадження в адміністративній справі № 160/7412/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20, адміністративне провадження № Пз/9901/14/20.
Копії ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька