Рішення від 09.07.2020 по справі 140/7293/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/7293/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Західтрансбудсервіс» до Державної служби України з питань безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Західтрансбудсервіс» (далі - ПП «Західтрансбудсервіс») звернулося із позовною заявою до Державної служби України з питань безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови від 21.04.2020 №183725.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою начальника управління Укртрансбезпеки у Волинській області від 21.04.2020 ПП «Західтрансбудсервіс» притягнуто до відповідальності за перевищення габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, за яке передбачена відповідальність абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Зазначену постанову позивач вважає протиправною, оскільки габаритно-ваговий контроль транспортного засобу відповідачем не проводився, акт від 11.03.2020 №0021919 був складений на підставі акта слідчого від 10.03.2020, який не дає можливість ідентифікувати зважувальний засіб (ваги), на якому проводилося зважування, що позбавляє можливості встановити чи проводилася метрологічна атестація такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Відтак, відповідачем не проведене правильне зважування автомобіля та визначення його маси у відповідності до вимог чинного законодавства з автоматичною фіксацією.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що відповідач, застосовуючи до позивача адміністративно-господарський штраф за порушення законодавства про автомобільний транспорт, діяв на підставі, в межах та у спосіб, передбачені чинним законодавством. Так, за результатами вагового контролю транспортного засобу марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки Bodex, номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з напівпричепом становила 55,17 тонн при нормі 40 тонн. У зв'язку з цим автомобільним перевізником ТОВ «Західтрансбудсервіс» допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, яке передбачене абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що постановою начальника управління Укртрансбезпеки у Волинській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 21.04.2020 №183725 ПП «Західтрансбудсервіс» притягнуто до відповідальності за перевищення габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та відповідно до абзацу 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34 000 грн. (а.с.13).

Позивач зазначену постанову вважає протиправною, у зв'язку з чим звернувся в суд із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 (№1567 далі - Порядок №1567).

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено виключний перелік документів, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється: наявність визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлює, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Відповідно до пункту 16 Порядку №1567 під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Пунктом 17 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Так, 10.03.2020 у с. Стара Лішня Локачинського р-ну Волинської області слідчим СВ Іваничівського ВП Горохівського ВП ГУНП у Волинській області капітаном поліції Корнієвич В.М. на підставі повідомлення про виявлення підозрілого вантажу був проведений огляд місцеві, який зафіксований у протоколі, що складений за участі ОСОБА_1 , Саця А.М ОСОБА_2 - керівника ТОВ «Західтрансбудсервіс» та водія транспортного засобу марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 ОСОБА_3 (а.с.31).

Із даного протоколу слідує, що огляд проводився на ділянці автомобільної дороги Р-15 сполученням Ковель - Жовква в межах с. Стара Лішня Локачинського району. На узбіччі даної дороги було виявлено автомобіль марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 червоного кольору, з напівпричепом марки Bodex, номерний знак НОМЕР_2 сірого кольору. Напівпричіп марки Bodex, номерний знак НОМЕР_2 сірого кольору був завантажений породою.

У подальшому на території ТОВ «Завод «Промлит» за адресою м. Нововолинськ, вул. Шахтарська, 49, проведено зважування автомобіля. В ході зважування було встановлено, що загальна маса автомобіля з напівпричепом та вантажем становила 55170 кг, що зафіксовано відповідним актом від 10.03.2020 (а.с.32). Протокол огляду місцевості був підписаний учасником ОСОБА_1 , керівником ТОВ «Західтрансбудсервіс» Сацем А.М. та водієм Літвінчуком В.В. без зауважень.

Відповідно до акту зважування від 10.03.2020 ваговий контроль проводився слідчим СВ Іваничівського ВП Горохівського ВП ГУНП у Волинській області капітаном поліції Корнієвич В.М. у присутності понятих ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за участі ОСОБА_1 на автомобільних вагах для статичного зважування типу ХКЗ 190-А9, що належить ТОВ «Завод «Промлит», які пройшли 28.08.2019 щорічну повірку (а.с.55).

Уповноваженим підрозділом Національної поліції були допитані керівник ТОВ «Західтрансбудсервіс» - ОСОБА_6 і водій ОСОБА_3 по суті виявлених порушень (а.с.53, 54).

Відповідно до наданих водієм ОСОБА_3 пояснень вантаж перевозився за вказівкою керівника ТОВ «Західтранбудсервіс» - ОСОБА_6 , а останній повідомив, що йому невідомо як здійснювалось завантаження породи на шахті.

11.03.2020 контролюючими особами Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області відповідно до направлення на рейдову перевірку №011871 від 06.03.2020 на території Волинської області проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом (а.с.45-46).

За повідомленням працівників Національної поліції по факту виявлення руху транспортного засобу з перевищення вагових параметрів, Управління Укртрансбезпеки у Волинській області направило мобільний комплекс габаритно-вагового контролю на найближчу площадку для зважування за дислокацією зупиненого автомобіля, зокрема, на 40 км автомобільної дороги Н-22 «Устилуг - Луцьк - Рівне» (в населеному пункті с. Бійниця Локачинського району Волинської області).

Пересувний комплекс габаритно-вагового контролю мав на меті провести зважування автомобіля з напівпричепом для встановлення осьових навантажень, нарахування плати за проїзд та складання процесуальних документів рейдової перевірки й габаритно-вагового контролю.

У зв'язку з тим, що затриманий поліцією автомобіль разом з напівпричепом з технічних причин не доїхав до площадки для зважування, працівники Управління Укртрансбезпеки вирушили до місцем знаходження автомобіля на ділянку автомобільної дороги Т0311, що пролягає через населений пункт в смт. Локачі.

В ході рейдової перевірки відповідно до статті 49 Закону України «Про автомобільний транспорт» водій транспортного засобу марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_3 надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Волинській області наступні документи:

- посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_3 , виданого 14.05.2015;

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 (а.с.58);

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Bodex, номерний знак НОМЕР_5 , серії НОМЕР_6 59);

- товарно-транспортну накладну №100 від 10.03.2020 (а.с.56);

-товарно-транспортну накладну №101 від 10.03.2020 (а.с.56).

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 транспортний засіб (тягач) марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 , зареєстрований на ОСОБА_6 .

Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 транспортний засіб (напівпричіп) марки Bodex, номерний знак НОМЕР_2 , зареєстрований також на ОСОБА_6 .

Із товарно-транспортної накладної від 10.03.2020 №100 слідує, що вантажовідправник ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» відпустив 20 т породи для вантажоодержувача - ДП «Волиньвугілля» ( ОСОБА_7 ).

Відповідно до товарно-транспортної накладної від 10.03.2020 №101 вантажовідправник ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» відпустив 20 т породи для вантажоодержувача - ДП «Волиньвугілля» ( ОСОБА_7 ).

Тобто загальна маса відпущеного вантажу становила 40 тонн. Водночас відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 власна маса транспортного засобу тягача марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 , становить 7,5 тонн, а відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 власна маса транспортного засобу напівпричепа марки Bodex, номерний знак НОМЕР_2 , становить 7 тонн.

Відтак, у сукупності маса вантажу з масою транспортних засобів становила 54,5 тонни, а відповідно до результатів зважування на вазі 55,17 тонн.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно із пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 №1007/1207, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992, затверджено Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування (далі - Порядок №1007/1207).

Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Порядку №1007/1207 та на підставі акту про зважування б/н від 10.03.2020, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю №0016564 від 11.03.2020 (а.с.48).

На підставі підпункту 5 пункту 4 Порядку №1007/1207 та пункту 6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422, у зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0021919 від 11.03.2020 (а.с.49).

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, встановлено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідно до пункту 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Відсутність дозволу, який дає право на пух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, виданий компетентними уповноваженими органами, зафіксовано в акті проведення перевірки №210647 від 11.03.2020.

Водій ОСОБА_3 з актом проведення перевірки був ознайомлений, про що свідчить його власноручний підпис, а також надав пояснення, які полягали у тому, що вантаж перевозився з перевищенням вагових параметрів до с. Брищі. Зауважень, заперечень чи інших пояснень по суті виявлених порушень ним надано не було.

Як вбачається із матеріалів справи, розгляд справи про порушення ОСОБА_6 законодавства про автомобільний транспорт проводився в Управлінні Укртрансбезпеки у Волинській області 21.04.2020 з 09.30 по 13.00.

Запрошенням на розгляд справи №30723/21-1/24-20 від 07.04.2020 ОСОБА_6 запрошено розглядати справу на 21.04.2020 (а.с.60).

Вказаний рекомендований лист ОСОБА_6 отримав 10.04.2020, про що свідчить витяг з сервісу трекінгу ДП «Укрпошта» (а.с.61-62).

На вказану дату та час розгляди справу прибув ОСОБА_6 , який вказав, що він є керівником ТОВ «Західтрансбудсервіс», а автомобіль марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 та напівпричіп марки Bodex, номерний знак НОМЕР_2 , передані в оренду від ОСОБА_6 як фізичної особи до ТОВ «Західтрасбудсервіс», про що свідчить договір найму (оренди) транспортних засобів від 15.04.2019 (а.с.64-66).

Додаткового повідомив, що водій ОСОБА_3 прийнятий на роботу на посаду водія автотранспортного засобу з 01.04.2019 до ТОВ «Західтрансбудсервіс» на підставі наказу №11 від 29.03.2019 (а.с.67).

ОСОБА_6 також надав письмові пояснення як керівник ТОВ «Західтрансбудсервіс», яким висловив незгоду з виявленими порушеннями, та повідомив, що перевезення вантажу здійснювалось у межах правил (а.с.63).

Законом України від 11.09.2019 №54-ІХ, який набув чинності 25.09.2019, внесено ряд змін до Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, частину першу статті 60 цього закону доповнено новими абзацами:

абзац 14 - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

абзац 15 - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

абзац 16 - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами вагового контролю транспортного засобу марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки Bodex, номерний знак НОМЕР_2 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з напівпричепом становила 55,17 тонн при нормі 40 тонн.

У розрахунку плати за проїзд №21 від 11.03.2020 виведено у відсотковому співвідношенні перевищення параметрів над нормативом, зокрема, по загальній масі транспортного засобу перевищення становило 37,9% (55170 : 40000 - 1) * 100) (а.с.50).

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що автомобільним перевізником ТОВ «Західтрансбудсервіс» допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, яке передбачене абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відтак, відповідачем правомірно застосовано до ТОВ «Західтрансбудсервіс» адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн. відповідно до оскаржуваної постанови.

Щодо тверджень позивача про те, що відповідачем габаритно-ваговий контроль не проводився, а дані про зважування встановлені на підставі акта зважування слідчого від 10.03.2020 суд враховує наступне.

Пунктом 15 Порядку №879 встановлено, що контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Пунктом 3 Порядку №1007/1207 встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.

Пунктом 5 цього ж Порядку №1007/1207 зазначено, що під час габаритно-вагового контролю працівники відповідних підрозділів МВС:

здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху;

здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом;

у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.

Окрім того, суд звертає увагу, що факт виконання вантажних перевезень великоваговим транспортним засобом встановлено й за допомогою документального габаритно-вагового контролю самими працівниками Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, про що відображені в акті проведення перевірки №210647 від 11.03.2020.

Підпунктом 5 і пункту 2 Порядку №879 наведене визначення поняття «документальний габаритно-ваговий контроль» - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та вантажу.

Так, відповідно до товарно-транспортних накладних від 10.03.2020 №100 та №101 перевізник здійснював перевезення 40 тонн породи.

Водночас, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 , власна маса транспортного засобу тягача марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 , становить 7,5 тонн, а відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 , власна маса транспортного засобу напівпричепа марки Bodex, номерний знак НОМЕР_2 , становить 7 тонн.

Відтак, у сукупності маса вантажу з масою транспортних засобів становила 54,5 тонни, що у свою чергу перевищує норму у 40 тонн на 36,2% (54500 : 40000 - 1) * 100).

При цьому в обох випадках, як на підставі акта зважування слідчого від 10.03.2020, так і на підставі результатів документального габаритно-вагового контролю, норма загальної маси транспортного засобу становила перевищення більш як на 20%, та підпадає під дію абзацу 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Окрім того, ставки плати за проїзд великовагового транспортного засобу, встановлені Порядком №879 є ідентичними для обох випадків, адже становить 0,27 євро/км для великовагового транспортного засобу за загальну масу, якщо така маса перебуває в межах від 52 до 60 тонн.

Також суд не бере до уваги посилання позивачем на те, що габаритно-ваговий контролю повинен здійснюватись в автоматичному режимі на автоматичних пунктах у відповідності до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1174, оскільки такий контроль здійснюється на спеціалізованих автоматичних пунктах з одночасною його фотозйомкою та/або відеозаписом та ідентифікацією за державним реєстраційним номером транспортного засобу у русі, без його зупинки (технологія WiM - Weight-in-Motion).

Дана постанова Кабінету Міністрів України прийнята відповідно до вимог Закону України від 11.09.2019 №54-ІХ, який набув чинності 25.09.2019, та яким внесені відповідні зміни до Закону України «Про автомобільний транспорт», Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач всупереч вимогам статті 77 КАС України не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оспорюваного рішення підтверджено належними та допустимими доказами. Відтак позов задоволенню не підлягає.

Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 2102 грн. не підлягає стягненню з відповідача та залишається за позивачем.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Митного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Порядок набрання законної сили рішенням та його апеляційного оскарження застосовується з врахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцевих положень» КАС України.

Суддя В.В. Дмитрук