м. Вінниця
10 липня 2020 р. Справа № 120/1909/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована на території Вінницької області Немирівського району м. Немирів. Проте, листом від 31.03.2020 Немирівська міська рада повідомила заявника, що бажана земельна ділянка належить до житлової зони, розміщена в кварталі садибної забудови та знаходиться у приватній власності громадян.
Вважаючи, що відповідач безпідставно відмовив у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, позивач звернувся із цим адміністративним позовом до суду.
Крім того, разом з позовною заявою представником позивача подано клопотання про вирішення питання розподілу судових витрат після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Ухвалою суду від 12.05.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02.06.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зокрема зазначає, що земельну ділянку, згідно поданих позивачем графічних матеріалів, рішенням 2 сесії 24 скликання Немирівської міської ради від 28.02.2002 «Про надання земельних ділянок у приватну власність» було передано безкоштовно у приватну власність гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (рішення сесії додаємо). Вказане рішення сесії було прийняте у відповідності до Декрету Кабінету Міністрів України від 23.12.1992 «Про приватизацію земельних ділянок» (який був чинний на час суспільних відносин). Отже, підставою відмови в надані дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки є невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Крім того, відповідач також повідомив, що рішення 2 сесії 24 скликання Немирівської міської ради від 28.02.2002 «Про надання земельних ділянок у приватну власність» на сьогоднішній час має юридичну силу, адже ніким не було оскаржено та в подальшому не скасовано.
10.06.2020 представником позивача подано до суду відповідь на відзив, у якій додатково наведені аргументи для задоволення позовних вимог. Зокрема, у відповіді на відзив представник позивача звернув увагу на те, що з відомостей рішення 2 сесії 24 скликання Немирівської міської ради від 28.05.2002 не можливо встановити відповідність земельної ділянки, обраної позивачем, до земельних ділянок, перерахованих за переліком. Крім того, відповідачем не надано доказів, що обрана позивачем земельна ділянка відноситься до земель державної або приватної власності, а також не надано доказів наявності прав на відповідну земельну ділянку у третіх осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
26.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для "02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)" орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована на території Вінницької області Немирівського району м. Немирів, поруч із ділянкою 0523010100:01:009:0519.
До вказаного клопотання додано копію паспорту громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та графічні матеріали земельної ділянки із позначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.
За наслідком розгляду клопотання, відповідач листом №02-17-0679 від 31.03.2020 повідомив позивача, що бажана земельна ділянка належить до житлової зони, розміщена в кварталі садибної забудови та знаходиться у приватній власності громадян.
Не погоджуючись з такою відмовою та вважаючи її протиправною позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Земельні відносини в Україні відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту "а" частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно з частиною 2 статті 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачені статтями 118, 122, 123 ЗК України.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина 7 статті 118 ЗК України).
Аналіз наведених приписів свідчить про те, що законодавцем передбачено право громадян, зацікавлених в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, на подання клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Разом із тим, приписами частини 7 статті 118 ЗК України встановлено обов'язок суб'єкта владних повноважень розглянути клопотання та прийняти одне з рішень: або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або надати мотивовану відмову у його наданні.
Разом із тим, порядок прийняття органом місцевого самоврядування відповідних рішень врегульований Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (частина 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, приписами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено обов'язок вирішення питання регулювання земельних відносин виключно на пленарних засіданнях відповідної ради та прийнятті відповідного рішення.
Відтак, питання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або про відмову в його наданні повинно оформлятися у формі рішення, прийнятого на пленарному засіданні відповідної ради.
Слід відмітити, що відсутність належним чином оформленого рішення Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області про надання позивачеві дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні свідчить про те, що органом місцевого самоврядування не прийнято жодного рішення з числа тих, які він повинен був прийняти за законом.
За наведених обставин лист відповідача від 31.03.2020 не може вважатися належною відмовою у наданні позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, без дотримання вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що свідчить про допущення ним, як суб'єктом владних повноважень, протиправної бездіяльності, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду поданого ОСОБА_1 клопотання від 26.02.2020.
Отже, на переконання суду, належним способом захисту порушеного права позивача буде визнання протиправною бездіяльності відповідача, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання від 26.02.2020 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
З приводу позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою, то суд звертає увагу на таке.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, який узгоджується із пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, належним способом захисту прав особи у зв'язку із допущенням суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності є зобов'язання останнього вчинити певні дії.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України, тому ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача прийняти відповідне рішення, тобто рішення про надання або рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
З огляду на те, що суд дійшов висновку, що відповідачем допущено бездіяльність при розгляді клопотання позивача в частині неприйняття рішення у належній формі, тому ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання позивача від 26.02.2020 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для "02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)" орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована на території м. Немирів Немирівського району Вінницької області, поруч із ділянкою 0523010100:01:009:0519.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів представників сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності відмови у формі листа, та докази, надані представником позивача, суд дійшов висновку, що позовну заяву належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на те, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 26.02.2020 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для "02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)" орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована на території м. Немирів Немирівського району Вінницької області, поруч із ділянкою 0523010100:01:009:0519.
Зобов'язати Немирівську міську раду Немирівського району Вінницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 26.02.2020 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для "02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)" орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована на території м. Немирів Немирівського району Вінницької області, поруч із ділянкою 0523010100:01:009:0519.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір у суму 420,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ))
Відповідач: Немирівська міська рада Немирівського району Вінницької області (вул. Соборна, 26. м. Немирів, Немирівський район, Вінницька область, 22800, код ЄДРПОУ 03772619)
Рішення у повному обсязі складено 10.07.2020
Суддя Комар Павло Анатолійович