Рішення від 09.07.2020 по справі 120/1755/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 липня 2020 р. Справа № 120/1755/20-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Департаменту патрульної поліції Національної поліції України

про: стягнення заборгованості по заробітній платі,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про стягнення заборгованості по заробітній платі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідно до розстановки сил та засобів несення служби особовим складом патрульної поліції Департаменту патрульної поліції за період з 2016 року по 2018 рік відпрацював 121 нічну зміну, проте, не дотримуючись вимог чинного законодавства, відповідачем не було нараховано та виплачено доплату за службу в нічний час.

Крім того, позивач вказує, що відповідач всупереч положень ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" не здійснив індексацію грошового забезпечення за період з 19.02.2016 року по 30.10.2017 рік.

Представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, у якому вказано, що виплата грошового забезпечення позивача здійснювалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 року "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання".

Також вказує, що при розрахунку заборгованості по доплаті за службу в нічний час позивачем не враховано положення п. 11 Розділу ІІ "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", яким передбачено двохгодинну перерву для відпочинку поліцейським, які несуть службу в нічний час, яка не включається в службовий час.

Щодо індексації грошового забезпечення вказав, що таке право, на переконання відповідача, виникло після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 782 від 18.10.2017 року, якою доповнено "Порядок проведення індексації грошових доходів населення" та передбачено право на індексацію особам, що проходять службу в лавах Національної поліції.

З огляду на викладене, на думку відповідача, правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, а тому просить в його задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

У період з 19.02.2016 року по теперішній час ОСОБА_1 проходить службу в управлінні патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.

Позивач відповідно до наказу департаменту патрульної поліції з 19.02.2016 року № 51 о/с перебував на службі в Управлінні патрульної поліції у Вінницькій області та проходив службу в роті № 4 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції.

Посадовий оклад за вказаною посадою складав 2400 гривень. В зазначений період служби позивачем, відповідно до розстановок несення служби, фактично відпрацьовано 121 нічну зміну.

За час проходження служби позивача, відповідачем доплат за службу в нічний час з 19.02.2016 року по 31.01.2018 року не здійснювалось, індексація грошового забезпечення в період з 19.02.2016 року по 30.10.2017 року не проводилася, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання) визначають Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260.

Згідно п. 3 Наказу № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно із п. 11 Наказу № 260 грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Пунктом 11 розділу ІІ Наказу № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00 години.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Аналіз викладених правових норм свідчить про те, що поліцейські, які несуть службу в нічний час з 22.00 до 06.00 години, мають право на доплату в розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. При цьому час, відведений для відпочинку і харчування не включається в службовий час з 22.00 до 06.00 години.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем за період з 19.02.2016 року по 31.01.2018 року включно, позивач відпрацював 121 нічну зміну, що підтверджується матеріалами справи, а саме: листами Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції, складеними відповідно до графіків несення служби особовим складом.

Отже, позивач має право на виплату доплати за службу в нічний час за період з 19.02.2016 рік по 31.01.2018 рік у розмірі 35 відсотків посадового окладу.

Разом з тим, відповідач всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, доплату за службу в нічний час не здійснював.

Крім того суд наголошує, що посадовий оклад позивача відповідно до листа наявного в матеріалах справи № 19зі/41/21/02-2020 від 24.01.2020 року визначено на рівні 2400 грн, відповідно до посади інспектора роти Батальйону управління патрульної поліції у Вінницькій області, однак в наведених позивачем розрахунках взято за основу посадовий оклад на рівні 2470 грн, що слугувало не вірному визначенню суми заборгованості доплати за службу в нічний час.

Також враховуючи те, що чинним законодавством перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час, стягненню на користь позивача за службу в нічний час підлягає 3674,94 грн, з розрахунку 6 годин.

Враховуючи вказане, розрахунок заборгованості по доплаті за службу в нічний час здійснено за наступною формулою:

1) 2400 грн. (посадовий оклад позивача) поділити на кількість годин часу служби у відповідному місяці, виходячи з норми тривалості робочого часу при 40-годинному робочому тижні, = годинна ставка за службу в нічний час у відповідному місяці;

2) кількість нічних змін позивача у відповідному місяці помножити на 6 год. (кількість годин часу служби в нічний час протягом зміни) = кількість годин фактичного часу служби в нічний час у відповідному місяці;

3) годинна ставка за службу в нічний час у відповідному місяці помножити на кількість годин фактичного часу служби в нічний час у відповідному місяці помножити на 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = розмір доплати у нічний час у відповідному місяці в грошовому виразі.

Так, у лютому 2016 року позивач відпрацював 168 годин часу служби, годинна ставка 14,28 грн, кількість нічних змін позивача складає 1, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 6, дорівнює 29,98 грн.

У березні 2016 року позивач відпрацював 175 годин часу служби, годинна ставка 13,71 грн, кількість нічних змін позивача складає 8, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 48. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 230,32 грн.

В квітні 2016 року позивач відпрацював 168 годин часу служби, годинна ставка 14,28 грн, кількість нічних змін позивача складає 7, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 42. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 209,91 грн.

В травні 2016 року позивач відпрацював 152 годин часу служби, годинна ставка 15,70 грн, кількість нічних змін позивача складає 1, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 6. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 32,97 грн.

В червні 2016 року позивач відпрацював 159 годин часу служби, годинна ставка 15,09 грн, кількість нічних змін позивача складає 8, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 48. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 255,51 грн.

В липні 2016 року позивач відпрацював 168 годин часу службу, годинна ставка 14,28 грн, кількість нічних змін позивача складає 0, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 0. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 0 грн.

В серпні 2016 року позивач відпрацював 175 годин часу служби, годинна ставка 13,71 грн, кількість нічних змін позивача складає 8, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 48. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 230, 33грн.

У вересні 2016 року позивач відпрацював 176 годин часу служби, годинна ставка 13,63 грн, кількість нічних змін позивача складає 0, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 0. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 0грн.

В жовтні 2016 року позивач відпрацював 159 годин часу служби, годинна ставка 15,09 грн, кількість нічних змін позивача складає 5, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 30. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 158,44 грн.

В листопаді 2016 року позивач відпрацював 176 годин часу служби, годинна ставка 13,63 грн, кількість нічних змін позивача складає 8, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 48. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 228,98 грн.

В грудні 2016 року позивач відпрацював 176 годин часу служби, годинна ставка 13,63 грн, кількість нічних змін позивача складає 5, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 30. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 143,11 грн.

В січні 2017 року позивач відпрацював 159 годин часу служби, годинна ставка 15,09 грн, кількість нічних змін позивача складає 8, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 48. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 253,51 грн.

В лютому 2017 року позивач відпрацював 160 годин часу служби, годинна ставка 15 грн, кількість нічних змін позивача складає 4, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 24. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 126 грн.

В березні 2017 року позивач відпрацював 175 годин часу служби, годинна ставка 13,71 грн, кількість нічних змін позивача складає 2, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 12. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 57,58 грн.

В квітні 2017 року позивач відпрацював 152 години часу служби, годинна ставка 15,78 грн, кількість нічних змін позивача складає 6, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 36. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 198,83 грн.

В травні 2017 року позивач відпрацював 159 годин часу служби, годинна ставка 15,09 грн, кількість нічних змін позивача складає 8, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 48. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 253,51 грн.

В червні 2017 року позивач відпрацював 159 годин часу служби, годинна ставка 15,09 грн, кількість нічних змін позивача складає 6, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 36. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 190,13 грн.

В липні 2017 року позивач відпрацював 168 годин часу служби, годинна ставка 14,28 грн, кількість нічних змін позивача складає 7, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 42. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 209,92 грн.

В серпні 2017 року позивач відпрацював 175 годин часу служби, годинна ставка 13,71 грн, кількість нічних змін позивача складає 0, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 0. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 0грн.

У вересні 2017 року позивач відпрацював 168 годин часу служби, годинна ставка 14,28 грн, кількість нічних змін позивача складає 5, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 30. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 149,94 грн.

В жовтні 2017 року позивач відпрацював 167 годин часу служби, годинна ставка 14,37 грн, кількість нічних змін позивача складає 6, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 36. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 181,06 грн.

В листопаді 2017 року позивач відпрацював 176 годин часу служби, годинна ставка 13,63 грн, кількість нічних змін позивача складає 8, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 48. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 228,98 грн.

В грудні 2017 року позивач відпрацював 160 годин часу служби, годинна ставка 15 грн, кількість нічних змін позивача складає 4, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 24. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 126 грн.

В січні 2018 року позивач відпрацював 168 годин часу служби, годинна ставка 14,28 грн, кількість нічних змін позивача складає 6, кількість годин фактичного часу служби в нічний час 36. Отже, розмір доплати за службу в нічний час дорівнює 179,93 грн.

У зв'язку із зазначеним позовна вимога щодо стягнення з національної поліції доплати за службу в нічний час за період з 19.02.2016 року по 31.01.2018 року підлягає частковому задоволенню в сумі 3674,94 грн.

Крім того, посилання представника відповідача на те, що позивачеві виплачувалося грошове забезпечення в межах номенклатури посад та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат, встановлених відповідним наказом керівника, судом не приймається до уваги, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260) - доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості по індексації грошового забезпечення, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Вказана норма Закону є чинною з моменту прийняття Закону України "Про Національну поліцію".

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

В контексті наведеного, суд відхиляє посилання представника відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ № 782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Більш того, в силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

З огляду на зазначене, суд погоджується з доводами позивача про стягнення на його користь індексації грошового забезпечення за період перебування на посаді поліцейського, однак суд також наголошує, що відповідно заявлених позовних вимог позивачем не вірно визначена сума 3005 грн., оскільки стягненню підлягає сума 3004,65 грн.

Такої ж правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 31 січня 2019 року у справі № 823/2249/18.

Відповідно до ст. 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При цьому, в силу положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів та підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, ЄДРПОУ 40108646) задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 19.02.2016 року по 31.01.2018 року в сумі 3674,94 грн .

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 19.02.2016 року по 30.10.2017 року включно в сумі 3004,65 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович