Єдиний унікальний номер 341/575/20
Номер провадження 2/341/602/20
08 липня 2020 року місто Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Гаполяка Т.В.
секретаря Гомерди Г. М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Галичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Більшівцівської селищної ради об'єднаної територіальної громади Галицького району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, встановлення факту родинних відносин та факту належності правовстановлюючих документів,-
1.Стислий виклад позиції позивача, відповідача.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , Більшівцівської ОТГ Галицького району Івано-Франківської області з вимогою:
- встановити факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 доводиться батьком його матері ОСОБА_2 , а йому дідом;
- встановити факт належності ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , державних актів на право власності на земельні ділянки Серії ЯЗ №150070 та Серії ЯЗ №416038, виданих 24 грудня 2008 року на ім'я ОСОБА_4 ;
- визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті діда - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 6 (шість) місяці.
Обґрунтовуючи позовні вимоги покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дід - ОСОБА_3 . Заповіту спадкодавець не залишив. Після смерті відкрилась спадщина на земельні ділянки площею 0,1466 га та площею 1,1747 га., які розташовані на території Більшівцівської селищної ради Галицького району Івано-Франківської області, які були успадковані ОСОБА_3 після смерті дружини ОСОБА_4 , однак за життя не було юридично оформлено ним спадкові права. ОСОБА_4 заповіту не залишала. Являється спадкоємцем пятої черги після смерті діда - ОСОБА_3 , оскільки спадкоємець першої черги його мати ОСОБА_2 не прийняла спадщину та не претендує на спадкове майно.
Має намір прийняти спадщину за законом, однак перешкодою є те, що він в межах встановлених строків прийняття спадщини не звернувся до нотаріальної контори з відповідною заявою. Причиною цього було тривале перебування за межами України на заробітках. Позивач просить вважати причини пропуску строку прийняття спадщини поважними та визначити додатковий шестимісячний строк достатній для прийняття спадщини.
Також зазначає, що мають місце розбіжності:
- в прізвищі баби ОСОБА_4 зазначеному в державних актах на право власності на земельні ділянки та в свідоцтві про смерть баби. В державних актах на право власності на земельні ділянки Серії ЯЗ №150070 та Серії ЯЗ №416038 прізвище баби значиться як ОСОБА_4 , а в свідоцтві про смерть значиться як ОСОБА_4 . В свідоцтві про народження його матері, баба значиться як ОСОБА_5 , що ставить під сумнів родинні відносини та факт належності бабі державних актів на право власності на земельні ділянки Серії ЯЗ №150070 та Серії ЯЗ №416038;
- в значенні прізвища діда та по батькові в свідоцтві про народження його матері і зазначення діда в свідоцтві про смерть, що ставить під сумнів родинні відносини. В свідоцтві про народження матері зазначено батьком ОСОБА_3 , а в свідоцтві про смерть дід значиться як ОСОБА_3 .
В підготовче судове засідання позивач не з'явився. Таким подано заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідачка ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з'явилася, скерувала на адресу суду заяву про визнання позову та розгляду справи у її відсутності.
В підготовче судове засідання відповідач Більшівцівська селищна рада об'єднаної територіальної громади Галицького району Івано-Франківської області представника не скерувала. Селищним головою Саноцьким В. подано заяву про розгляд справи у відсутності представника та про визнання позову.
2.Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла баба позивача - ОСОБА_4 , та ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивача - ОСОБА_3 , що стверджується копіями свідоцтв про смерть ( а.с. 10-11).
В 1948 році народилася ОСОБА_6 (мати позивача), батьком якої зазначено ОСОБА_3 (дід позивача), матір'ю зазначено ОСОБА_5 (баба позивача), що стверджується копією свідоцтва про народження (а.с.12).Відповідно до копії свідоцтва про одруження прізвище « ОСОБА_7 » змінено на « ОСОБА_8 »(а.с.13).
Згідно інформації начальника відділу Галицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції ( м. Івано-Франківськ) батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.34).
У правовстановлюючому документі на майно померлої ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , зокрема у державному акті на право власності на земельні ділянки Серії ЯЗ №150070 та Серії ЯЗ №416038, виданих 24 грудня 2008 року ім'я баби позивача зазначено ОСОБА_4 (а.с.15-16).
Згідно довідки виданої Більшівцівською селищною радою об'єднаної територіальної громади №78 від 20 січня 2020 року на момент смерті бабусі ОСОБА_4 разом із нею по АДРЕСА_1 . був зареєстрований та проживав чоловік ОСОБА_3 .
Згідно інформації наданої селищним головою смт. Більшівці - ОСОБА_3 на час смерті був зареєстрований та проживав один за адресою: АДРЕСА_1 .(а.с.36).
Позивачем шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини пропущено з поважних причин, оскільки, перебував за межами України, та не мав можливості звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
3.Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
Відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).
Відповідно до частини 1 статті 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до частини 1 статті 1265 ЦК України, у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частин 1,3 статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З огляду на те, що встановлення факту родинних відносин, належності правовстановлюючих документів є необхідним для створення умов здійснення позивачем особистих майнових прав, факт доводиться поданими доказами та пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини слід:
- встановити факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 доводиться батьком його матері ОСОБА_2 , а йому дідом;
- встановити факт належності ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , державних актів на право власності на земельні ділянки Серії ЯЗ №150070 та Серії ЯЗ №416038, виданих 24 грудня 2008 року на ім'я ОСОБА_4 ;
- визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті діда - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном 6 (шість) місяці.
Керуючись статтями 12, 13, 81, 82, 88, 141, 200, 264, 265, 315 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 1216, 1223, 1265, 1269 Цивільного кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та дідом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Встановити факт належності ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 державних актів на право власності на земельні ділянки Серії ЯЗ №150070 та Серії ЯЗ №416038, виданих 24 грудня 2008 року на ім'я ОСОБА_4 .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю шість місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, після смерті діда ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до підпункту 3 пункту 12 розділу І Закону України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ XII «Прикінцеві положення» Цивільного процесуального кодексу України доповнено пунктом 3 наступного змісту: під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Повне найменування (ім'я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , адреса місця фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
відповідач: Більшівцівська селищна рада об'єднаної територіальної громади Галицького району Івано-Франківської області, місце знаходження за адресою: вулиця Вічевий майдан, 1, село міського типу Більшівці, Галицький район, Івано-Франківська область.
Повний текст рішення складено 08 липня 2020 року.
Суддя: Т. В. Гаполяк