07.07.2020
Справа № 331/3546/19
Провадження № 2-а/331/10/20
07 липня 2020 року м. Запоріжжя
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Антоненко М.В.
при секретарі Андрієнко С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
08.08.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 19.08.2019 року прийнято адміністративну позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до слухання на 22 жовтня 2019 року о 11-00 год.
17.09.2019 року до канцелярії суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Сіпак С.І. надійшов відзив на позов в якому зазначено, що спір виник із публічно-правових відносин, у яких відповідач є суб'єктом владних повноважень.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03.10.2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».
Статтею 20 КАС України змінено питання розмежування предметної підсудності адміністративних справ шляхом віднесення справ щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, а також справ, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування та органу місцевої виконавчої влади до підсудності окружних адміністративних судів.
Зважаючи на викладене, справа предметно підсудна окружному адміністративному суду.
У судовому засіданні судом ставиться на обговорення питання про передачу справи на розгляд за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду, оскільки у даному випадку спір виник із публічно-правових відносин, у яких відповідач є суб'єктом владних повноважень.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 просив прийти рішення на розсуд суду.
Суд вислухавши думку позивача, взявши до уваги відзив на позов, приходить до наступного.
У п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України зазначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності
Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
-оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
-уточнення списку виборців;
-оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
-оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
-примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
-примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
-затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
-продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
-затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
-затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Приписами п. 5 ч. 1 ст. 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
У ч. 2 ст. 20 КАС України зазначено. що Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 у своєму позові просить суд визнати неправомірною відмову Олександрівського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) ГУПФУ в Запорізькій області щодо нарахування та виплати пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області визнати довідки про підтвердження пільгового характеру роботи, видані підприємствами на не підконтрольній український владі такими, що підлягають розгляду та виконанню. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити дії, а саме нарахування пенсії ОСОБА_1 , і здійснювати нарахування пенсійних виплат з 15.04.2019 року з моменту настання права на пільгове пенсійне забезпечення.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що у даному випадку спір виник із публічно-правових відносин, у яких відповідачем є суб'єктом владних повноважень.
Суд, враховую приписи п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України приходить до висновку, що адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії необхідно передати на розгляд за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 КАС України, суд
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю на розгляд Запорізькому окружному адміністративному суду (вулиця Сергія Синенка, 65В, Запоріжжя, Запорізька область, 69061)
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: М.В. Антоненко