Справа № 909/468/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
09.07.2020 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., розглянувши матеріали заяви Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про грошові вимоги у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛІССЯ-МОЛОКО",
в провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебуває справа про банкрутство ТОВ "ПОЛІССЯ-МОЛОКО".
12 квітня 2019 р., суд ухвалив постанову, відповідно до якої визнав ТОВ "ПОЛІССЯ-МОЛОКО" банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначив арбітражного керуючого Тритяченко О. В.
02 липня 2020 р., Головне управління ДФС в Івано-Франківській області звернулось до суду із заявою про грошові вимоги до банкрута на загальну суму 1 190 532 грн 10 коп.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.
Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, до заяви в обов'язковому порядку додаються, зокрема, докази сплати судового збору, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
В ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ГПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом.
За змістом Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", з 1 січня 2020 р. встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі 2 102 грн.
Відтак за подання до суду заяви з грошовими вимогами до банкрута кредитору слід було сплатити 4 204 грн.
Відповідно до розміщеної офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет (https://if.arbitr.gov.ua/sud5010/gromadyanam/tax/) інформації, при зверненні до Господарського суду Івано-Франківської області платiжними реквiзитами для перерахування судового збору в гривнях є, зокрема, отримувач коштів УК у м.Ів.-Фр./ОТГ м.Ів.-Фр./ 22030101; рахунок отримувача - UA688999980313141206083009612.
Як доказ сплати судового збору до позовної заяви додано копію платіжного доручення № 1061 від 25 червня 2020 р. про сплату 4 204 грн на рахунок для перерахування судового збору в гривнях при зверненні до Івано-Франківського окружного адміністративного суду - UA698999980313111206084009612.
Враховуючи наведене, долучене до заяви Головного управління ДФС в Івано-Франківській області платіжне доручення не може вважатись належним доказом сплати судового збору, оскільки такі кошти не сплачені у встановленому законом порядку.
Згідно з приписами частинами 1, 2 ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Кодексу. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог цього Кодексу, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути. Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому разі господарський суд постановляє ухвалу про повернення заяви.
Керуючись статтями 2, 45, 46, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 123, 234, 235 ГПК України, суд
1. Заяву Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про грошові вимоги у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛІССЯ-МОЛОКО" - залишити без руху.
2. Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області у семиденний строк з моменту отримання ухвали подати Господарського суду Івано-Франківської області докази сплати судового збору у розмірі 4 204 грн, обґрунтований розрахунок заявлених грошових вимог із відображенням періодів виникнення.
3. Роз'яснити кредитору положення ч. 2 ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства, відповідно до яких, якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому разі господарський суд постановляє ухвалу про повернення заяви.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не підлягає оскарженню.
Суддя І. В. Ткаченко