Рішення від 08.07.2020 по справі 640/2812/16-ц

Справа № 640/2812/16-ц

н/п 2/953/100/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2020 року м.Харків

Київський районний суд м. Харкова у складі:

Головуючого судді - Якуші Н.В.

при секретарі судових засідань - Коваль А.О.,

за участі:

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позивач Харківська міська рада звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить суд внести зміни до договору оренди землі від 22.01.2009 р. № 34096710029 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди, а також стягнути з відповідача судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі рішення Харківської міської ради від 27.02.2008 року №38/08 між сторонами 22.01.2009 року було укладено договір оренди землі за р.№ 340967100029 терміном дії до 01.03.2058 року на земельну ділянку загальною площею 0,886 га по АДРЕСА_1 .

Зазначив, що відповідно до ст. 18 Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років. Так, Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.

Згідно п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.

Попередня вартість 1 кв.м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. № 335/07 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року», рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 42/08 «Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року» та була введена в дію з 01.03.2008 р.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013»» встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

Рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012р. № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів землі у місті Харкові.

Зазначив, що відповідно до п. 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі. При цьому наголосив, що всі вищезазначені рішення Харківської міської ради є діючими, в судовому чи адміністративному порядку не скасовані, приписи прокурора на дані рішення не вносилися.

Вказав, що згідно із п. 2.1, п. 2.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є власником програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.

Зазначив, що управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 3.1., п. 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.

Вказав, що на підставі вищевказаних положень рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було одержано витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку; виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013 р.; одержано витяг № 55 від 29.12.2014 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

На підставі вказаних документів Департаментом підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі, який разом із листами-пропозиціями від 22.01.2009 р. №370967100029, який разом з листом пропозицією від 25.05.2015 року № 677/0/30-15 від 30.04.2015 року № 485/0/30-15 рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу Відповідача, які останній одержав, що підтверджено копією відповідного поштового повідомлення.

Зазначив, що вказані вимоги відповідачем були проігноровані, а оскільки ухилення ОСОБА_1 від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдасть значних збитків територіальній громаді м. Харкова у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності, просив суд задовольнити його вимоги у судовому порядку.

Заочним рішенням Київського районного суду м. Харкова від 20.04.2016 року позовні вимоги Харківської міської ради були задоволені.

Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 22.12.2017 року заочне рішення було скасовано, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.

11.07.2019 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що проект додаткової угоди він не отримував. Наведені позивачем обставини та правові підстави в частині зміни п. 9 Договору оренди землі, зареєстрованого 22 січня 2009 року за №340967100029 щодо розрахунку орендної плати за земельну ділянку виходячи із ставки річної орендної плати 3 % від її нормативної грошової оцінки земельної ділянки суперечать нормативно-правовим актам, на які посилається позивач. Так, він не погоджується з вимогами щодо зміни п.9 Договору, а саме, що розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №347/15 від 10.02.2015 року на рік становить 3% від її нормативної грошової оцінки земельної ділянки і складає 18 954,99 грн., або в місяць 1579,58 грн. Зазначив, що копія розрахунку №347/15 від 10.02.2015 року йому не надавалась, на підставі яких даних розрахунок проведений із застосуванням 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки йому невідомо, оскільки договором оренди земельної ділянки визначено розмір орендної плати 0,09% від нормативної грошової оцінки. Рішенням ХМР від 03.07.2013 року №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року. П.2 рішення встановлено, що нормативна грошова оцінка земель м. Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01.01.2014 року. Отже, зазначеним рішенням ХМР змінено нормативно грошову оцінку земель м. Харкова, однак не змінено ставки орендної плати. Крім того, посилався на те, що рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року №41/08 було затверджено Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові. Наголошував на тому, що пунктом 4.1 розділу ІV цього Положення визначено ставку річної орендної плати в розмірі 0,09% для використання земельної ділянки у якості житлової забудови… Тому вважав вимоги позивача безпідставними.

Рішенням Вищої Ради правосуддя №924/0/15-20 від 09.04.2020 року ОСОБА_2 звільнено з посади судді Київського районного суду м. Харкова у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Після проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями на підставі п.2.3.50 Положень про автоматизовану систему документообігу суду згідно протоколу від 14.04.2020 року справу №640/2812/16-ц передано на розгляд судді Київського районного суду м. Харкова Якуші Н.В.

ІІІ. Пояснення учасників справи в судовому засіданні.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, наполягав на задоволенні позовних вимог, не заперечував проти ухвалення заочного рішення.

У судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, навів аргументи, викладені у його письмовому відзиві.

Враховуючи те, що клопотань від учасників справи матеріали справи не містили, а також з огляду на строки розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, та те, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд, вислухав відповідача, дослідив матеріали та докази, які були своєчасно долучені сторонами, та встановив наступне.

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що на підставі рішення на підставі рішення Харківської міської ради від 27.02.2008 року №38/08 між сторонами 22.01.2009 року було укладено договір оренди землі за р.№ 340967100029 терміном дії до 01.03.2058 року на земельну ділянку загальною площею 0,886 га по АДРЕСА_1 .

Відповідно до п.5 Договору розмір орендної плати у місяць був визначений в розмірі 41 грн. 73 коп., що дорівнювало 500 грн. 76 коп. на рік.

Судом встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 03 липня 2013 року №1269/13 було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року.

Згідно п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01 січня 2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року застосовується з 01 січня 2014 року.

Попередня вартість 1 кв.м землі у м. Харкові була визначена станом на 01.01.2004 р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 року №335/07 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року», рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року №42/08 «Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року» та була введена в дію 01.03.2008 року.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 року №1269/13 «про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року» встановлено, що плата за землю міста Харкова на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014. Крім того рішенням було визначено, що зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди згідно із Порядком оформлення договорів оренди землі у м. Харкові.

Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

Рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012р. № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів землі у місті Харкові.

Встановлено, що відповідно до п. 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі.

Згідно із п. 2.1, п. 2.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є власником програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.

Відповідно до п. 3.1., п. 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.

Отже, судом вбачається, що на підставі вищевказаних положень рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку станом на 01.01.2013 р. №347/15; одержано витяг № 55 від 29.12.2014 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Крім того, судом встановлено, що на підставі вказаних документів Департаментом було підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі, який разом із листами-пропозиціями від 22.01.2009 р. №370967100029, який разом з листом пропозицією від 25.05.2015 року № 677/0/30-15 від 30.04.2015 року № 485/0/30-15 рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу Відповідача, які останній одержав, що підтверджено копією відповідного поштового повідомлення.

Відповідно до листа-пропозиції Харківської міської ради та додатків до нього, а саме розрахунку розміру орендної плати на земельну ділянку комунальної власності, розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 18954 грн. 99 коп. або в місяць - 1579 грн. 58 коп.

Як вбачається з матеріалів справи, відповіді на вказану пропозицію Харківська міська рада від ОСОБА_1 не одержала.

V. Норми права, що підлягають застосуванню.

Згідно ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-VI від 03.06.2008 року внесені зміни до частини 4 та 5 статті Закону України «Про оренду землі», відповідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

- для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений в цій частині.

У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 року, Закон України «Про плату за землю» втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини перша, друга статті 21 Закону України «Про оренду землі»).

Орендна плата за землю визначена у частині 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" та п. 36 спірного договору передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Таким чином нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, і оскільки укладений між сторонами договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Пунктами 288.5.1., 288.5 статті 288 ПК України передбачено, що мінімальна орендна плата встановлена у розмірі трьох відсотків нормативної грошової оцінки землі (в редакції чинній на час виникнення правовідносин).

Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Такий правовий висновок висловлено Верховним Судом України у постанові від 18 травня 2016 року у справі № 6-325цс16.

Згідно з частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

За змістом статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно зі статтями 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках,встановлених договором, або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до положень ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

VІ. Позиція суду та висновки суду за результатами розгляду справи.

Так, судом встановлено, що пунктом 13 Договору оренди земельної ділянки від 22.01.2009 року, укладеного між сторонами, встановлено, що розмір орендної плати за землю переглядається при зміні розміру земельного податку, підвищенні цін, тарифів, відповідно до Законів України.

Відповідач не погоджується, що з наведеними позивачем обставинами та правовою підставою в частині зміни п. 9 Договору оренди землі, зареєстрованого 22 січня 2009 року за №340967100029 щодо розрахунку орендної плати за земельну ділянку виходячи із ставки річної орендної плати 3 % від її нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки вважає, що вони суперечать нормативно-правовим актам, на які посилається позивач.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до технічної документації, наданої позивачем орендна плата за землю, що знаходиться у користуванні відповідача збільшилася.

Згідно з пунктом 3 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року, затвердженого рішенням Харківської міської ради Харківської області від 25 вересня 2013 року № 1269/13, зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі.

Рішення Харківської міської ради від 25 вересня 2013 року № 1269/13, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Харкова та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнано, тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Витяг №55 від 29.12.14 року №6152/08 та рішення Харківської міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Харкова, які є чинними й у встановленому законом порядку незаконним не визнано, а тому підлягає виконанню всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

При цьому, судом наголошується, що дійсно відповідно до рішення Харківської міської ради від 27.02.2008 року №41/08 з відповідними змінами ставка річної орендної плати (відсоток для нормативної грошової оцінки) у підпункті 2 пункту 4.1 визначена саме у розмірі 0,09 %, як зазначає відповідач, разом з тим, згідно ст. 288 Податкового кодексу України в редакції чинній на час виникнення правовідносин щодо укладання додаткової угоди між сторонами, річна орендна плата за земельні ділянки не могла бути меншою трьох відсотків від нормативної грошової оцінки, а тому розрахунок позивача при зверненні до суду був вірним.

Таким чином, суд погоджується з позивачем, що впровадження нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з 01 січня 2014 року було підставою для зміни розміру орендної плати за договором оренди землі від 22 січня 2009 року та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки.

До подібних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 24 липня

2019 року у справі № 644/9862/14-ц (провадження № 61-21925св18).

Також суд погоджується із застосування до спірних правовідносин статей 651, 652 ЦК України і положень договору щодо підстав для зміни його умов.

Так, відповідно до частини першої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною другою цієї статті визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до пункту 13 договору оренди земельної ділянки від 22 січня 2009 року, укладеного між сторонами, орендна плата за землю переглядається при зміні розміру земельного податку відповідно до законодавства України, при цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.

Пунктом 35 договору оренди земельної ділянки зміна умов договору оренди землі можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди, спір вирішується в судовому порядку.

Встановивши, що сторони не досягли згоди щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки, внаслідок зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки у зв'язку із ухиленням відповідача від укладення додаткової угоди, суд дійшов висновку про можливість внесення в судовому порядку змін до договору оренди землі шляхом визнання укладеною додаткової угоди.

Враховуючи вищевикладене, аналізуючи надані докази та даючи їм правову оцінку, враховуючи встановлені судом і наведені вище обставини, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, оскільки ухилення ОСОБА_1 від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдасть збитків територіальній громаді м. Харкова у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) за користування земельною ділянкою комунальної власності.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1378 грн. 00 коп.

Керуючись ст.ст. 13, 77-79, 89, 137, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Харківської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити.

Внести зміни до договору оренди землі від 22.01.2009 року № 340967100029 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у такій редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі,

зареєстрованого «22» січня 2009 року за № НОМЕР_1

у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»

«_____» ________________20_

Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі _________________________________________________________________________, з одного боку, та громадянин ОСОБА_1 (Орендар) з другого боку, домовились про нижченаведене:

I. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 «Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові» (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 «Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові», листа Державного агентства земельних ресурсів України від 14.01.2015 № 6-28-0.22-215/2-15 пункти 5 та 9 договору оренди землі, зареєстрованого «22» січня 2009 року за № 340967100029 змінити, доповнити пункт 2 словами і викласти у такій редакції:

«2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:07:044:0017.»

«5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 55 від 29.12.2014 становить 505871 грн. (п'ятсот п'ять тисяч вісімсот сімдесят одна гривня), а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014 рік складає 631833 грн. (шістсот тридцять одна тисяча вісімсот тридцять три гривні).

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.»

«9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 347/15 від 10.02.2015 на рік становить 3 % від її нормативної грошової оцінки і складає 18954,99 грн. (вісімнадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят чотири гривні 99 копійок), або в місяць - 1579,58 грн. (одна тисяча п'ятсот сімдесят дев'ять гривень 58 копійок)».

II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого «22» січня 2009 року за № НОМЕР_1 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ Харківська міська рада Харківської області м. Харків, м-н Конституції, 7 код 04059243 ОРЕНДАР Громадянин ОСОБА_1 АДРЕСА_2 код НОМЕР_2

В особі міського голови __________________ __________ / підпис/ В особі громадянина ___________________ Р.І. Овдієнко / підпис/

Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) на користь Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378 грн. грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський районний суд м. Харкова.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано із врахуванням приписів Закону України № 540-IX від 30 березня 2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)». У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони у справі:

Позивач - Харківська міська рада, юридична адреса: м. Харків, м-н Конституції 7, код ЄДРПОУ 04059243.

Відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 адреса для листування: АДРЕСА_3 .

Повний текст судового рішення складено 09.07.2020 року.

Суддя: