Ухвала від 06.07.2020 по справі 381/1596/20

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua

2-а/381/12/20

381/1596/20

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

06 липня 2020 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Осаулова Н.А., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Фастівської міської ради про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Фастівського міськрайонного суду Київської області з даною позовною заявою.

Згідно положень ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Розглянувши матеріали позовної заяви вбачається, що вона подана з порушенням норм чинного законодавства, а тому підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.

Згідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Як вбачається з позовної заяви, вона не містить повних анкетних даних позивача, зазначення ідентифікаційного номеру та/або номеру та серії паспорту позивача, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача відомі засоби зв'язку та адресу електронної пошти відповідача.

Пунктами 4 та 5 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач серед іншого просить скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Фастівської міської ради про накладення на нього адміністративного стягнення передбаченого ст. 152 у вигляді штрафу.

Частиною 1 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

В пункті 1 ч. 2 ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, в Главі 11 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме у Главі 2 чітко визначений порядок розгляду судом окремих категорій термінових адміністративних справ, в якій міститься стаття 286 - Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до частини 2 вказаної вище статті, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) у справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі, зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Разом з тим, згідно з пунктом 3 частини першої статті 288 КУпАП постанову уповноваженого органу державної влади чи його посадової особи (як і постанову адміністративної комісії чи рішення виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради (пункти 1, 2 цієї частини статті)) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів позову, оскаржувану позивачем постанову було винесено 23 січня 2020 року, проте позивач звернувся до Фастівського міськрайонного суду Київської області з даним позовом - 30 червня 2020 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Таким чином, позивач повинен подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши припини пропуску строку оскарження постанови та надати докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення.

Щодо звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правова позиція Великої Палати Верховного Суду є обов'язковою для врахування судами в силу ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як зазначила Велика Палата Верховного суду у справі № 543/775/17 від 18.03.2020 при оскарженні до суду постанов про притягнення до адміністративної відповідальності позивач має сплатити судовий збір у розмірі 0,2 мінімуму (станом на 2020 рік - це 420,40 гривень).

Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за позовну вимогу про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення в порядку та розмірі визначеному чинним законодавством, про що надати суду відповідні докази, або ж докази звільнення від сплати судового збору.

Щодо позовної вимоги про стягнення з голови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Фастівської міської ради ОСОБА_2 завданих позивачу збитків у сумі 680 грн., суд зазначає наступне.

Між тим, позивачем в порушення вимог п. 4 та 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, не зазначено та не надано доказів яким чином та якими саме діями головою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Фастівської міської ради ОСОБА_2 йому було завдано моральні збитки. Доказів того, яким саме чином позивач визначив завдану суму збитків у розмірі 680 грн..

Окрім того, ЗУ «Про судовий збір» не передбачено, що від слати судового збору звільняються позивачі у справах щодо стягнення моральної шкоди.

Як роз'яснив ВСКЦС у своїй постанові від 28 листопада 2018р. у справі № 761/11472/15-ц, вимога про відшкодування моральної шкоди, визначена у грошовому вимірі, є майновою вимогою, а отже, судовий збір підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, або фізичної особою - підприємцем складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно Закону України «Про державний бюджет» станом на 01 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102 грн. 00 коп..

Так, у відповідності до перерахунку до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, судовий збір за подання позовної заяви майнового характеру складає - 1 відсоток від ціни позову, але не менше 840,80 грн..

Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за заявлену вимогу майнового характеру, щодо стягнення моральних збитків, в розмірі та в порядку визначеному Законом, про що надати суду відповідні докази, або надати докази про звільнення від сплати судового збору.

Більш того, щодо позовної вимоги про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 17 квітня 2020 року, суд зазначає наступне.

Так, Розділ X Закону України «Про виконавче провадження» передбачає оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби.

Частиною 2 ст. 74 даного Закону визначено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Згідно п.1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правовових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Положеннями ч. 1 ст. 20 КАС України встановлений виключний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Таким чином, згідно предметної підсудності адміністративних справ, визначеної ст. 20 КАС України, скасування рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб) відноситься до підсудності окружних адміністративних судів.

Згідно п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява має містити власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом, та з тих самих підстав.

Між тим, позивач не надає суду власноручно написаної заяви, яка б свідчила про відсутність інших проваджень на розгляді у суді, з участю тих самих сторін з тим самими предметом спору і з тими самими підставами.

Враховуючи вищенаведене, вказані обставини позбавляють можливості відкрити провадження у справі.

Відповідно до ст. 169 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160 і 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху , який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст. ст. 160-161, 169 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Фастівської міської ради про скасування постанови - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків терміном 10 (десять) днів з дня отримання останнім копії ухвали.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків у встановлені строки, заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Осаулова Н.А.