Справа № 594/956/20
Провадження №3/594/482/2020
09 липня 2020 року
Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Чир П.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Чортківського ВП Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , приватного підприємця,
за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія АПР18 №714006 від 25 червня 2020 року, ОСОБА_1 , 25 червня 2020 року о 18 год. 30 хв. являючись власником магазину з реалізації продуктів, що в АДРЕСА_1 здійснювала торгівлю без захисної маски та рукавичок, чим порушила пункт 7 Постанови №17 головного санітарного лікаря України, таким чином вчинила правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та надала пояснення, що дійсно у вказаний час та дату вона перебувала в магазині, власником якого є її чоловік. Вона вийшла в іншу кімнату, щоб помити руки тому зняла рукавиці і маску. Почула, що в магазин зайшли люди, а тому повернулася і побачила, що зайшли працівники поліції разом з іншими цивільними особами. Ніхто з них не відрекомендувався і не пояснив, що перевіряють та які мають повноваження. На їх запитання де маска та рукавиці вона пояснила, що щойно мила руки і вони самі були свідками того, що вона зайшла з іншого приміщення, тобто торгівлю вона не здійснювала. Пояснення у покупців працівники не відбирали, так як таких не було. Відеофіксація проводилася на власний телефон когось з присутніх. На неї було складено протокол про адміністративне правопорушення. В протоколі є посилання на порушення постанови № 17, яка носить рекомендаційний характер і за його невиконання відповідальність не передбачена. Є розбіжності в часі вчинення правопорушення: в протоколі - 18:30; в рапорті помічника чергового - 19:13.
За змістом п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення окрім іншого повинен вирішити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища та адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП, вищевказаних вимог ст.256 КУпАП, ДОП Борщівського ВП Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області Гоменюком В.П. в повному обсязі не дотримано.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За правилами ст. 44-3 КУпАП, настає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
У протоколі про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, не викладено суть правопорушення у відповідності до диспозиції ст.44-3 КУпАП, яка чітко визначає, що повинно бути встановлено порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Тобто, норми статті 44-3 КУпАП відсилають до інших законодавчих чи нормативних актів, або ж рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно, у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено, які конкретно правила щодо карантину людей, санітарно-гігієнічні, санітарно-протиепідемічні правила і норми, передбачені Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішення органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, в даному випадку повинні були бути застосовані (з викладенням їх змісту), і які положення таких правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, були порушені.
Разом з цим, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено лише посилання на порушення пункту 7 Постанови Головного санітарного лікаря України № 17 без зазначення дати її винесення та назви.
Дійсно постановою під номером 17 головний державний санітарний лікар України 09.05.2020 затвердив Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19). Дана постанова містить тільки 3 пункти, а вже Тимчасові рекомендації містять 9 пунктів, однак в протоколі про адміністративне правопорушення посилання на такі відсутні.
Крім того, відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також іншими документами.
Протокол про адміністративне правопорушення у відповідній графі «До протоколу додається» містить відомості про те, що до протоколу додані матеріали адмінсправи, проте не зазначені, які саме.
Крім того, до суду направлено СД-диск, однак протокол про адміністративне правопорушення не містить будь-яких відомостей щодо додавання до нього таких відеозаписів, а також щодо здійснення відеофіксації із зазначенням відомостей ідентифікуючих прилад на який вона здійснювалась.
Також протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей щодо свідків правопорушення.
Згідно рапорту помічника чергового Борщівського ВП, дата скоєння правопорушення ОСОБА_1 зазначена 25.06.2020 19:13:00. В той час як в протоколі про адміністративне правопорушення серія АПР18 №714006 від 25 червня 2020 року, дата вчинення ОСОБА_1 адмінправопорушення зазначена 25.06.2020 року о 18:30 год.
Крім того не встановлено власника магазину з реалізації продуктів, що в АДРЕСА_2 .
З огляду на наведене, вищевказані порушення вимог ст.256 КУпАП, неповнота, допущена при зібранні матеріалів адміністративного провадження, позбавляють суд можливості забезпечити належний розгляд даної справи та постановити по ній законне і обґрунтоване рішення, а тому протокол слід повернути для належного оформлення.
При цьому усунення недоліків у протоколі повинно бути проведено з безумовним виконанням вимог ст.256 КУпАП України та ознайомленням особи, що вчинила правопорушення, зі змістом протоколу.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.256 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серія АПР18 №714006 від 25 червня 2020 року складений відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, повернути Борщівського ВП Чортківського ВП Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного оформлення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя Чир П. В.