Справа № 127/12312/20
Провадження № 1-кп/127/474/20
06 липня 2020 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Вінниці клопотання прокурора Вінницької місцевої прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про закриття кримінального провадження №12017020010000275, відомості про яке внесені 24.01.2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у зв'язку не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, -
До Вінницького міського суду Вінницької області на розгляд надійшло клопотання прокурора Вінницької місцевої прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про закриття кримінального провадження №12017020010000275, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.01.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у зв'язку не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Клопотання мотивне тим, що в провадженні старшого слідчого СВ Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017020010000275 від 24.01.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 15.12.2004 року отримав довідку з в/ч НОМЕР_1 Міністерства оборони Російської Федерації, згідно якої він у період з 1961 по 1963 років, приймав безпосередню участь в регламентних роботах по обслуговуванню ядерних боєприпасів, їх зберіганні та транспортуванні для відповідних випробувань та навчань, В подальшому на підставі даної довідки він отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії № 3, статус інваліда війни II групи та статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії № 1.
Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС З категорії видається на підставі п. 2 абзацу 4 «Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Порядок), затвердженого Постановою КМУ № 674 від 02.12.1992.
Згідно п. 2 Порядку - громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться: до категорії III - особи, які складали ядерні заряди здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань.
Згідно листа Центрального науково-дослідницького інституту Міністерства оборони РФ № 169 від 23.01.2014 регламентні роботи по обслуговуванню ядерних боєприпасів, не передбачають виконання якихось дій з ядерним зарядом. А тому проведення зборки ядерних зарядів та регламентні роботи з обслуговування ядерних боєприпасів не можуть бути прирівняні.
Листом Міністерство соціальної політики України № 1200/20/112 від 26.11.2015 повідомило, що регламентні роботи по обслуговуванню ядерних боєприпасів принципово відрізняються від складання ядерних зарядів.
Слідством здобуті і інші докази, які доводять, що ОСОБА_5 в період з 1961 по 1963 років не брав участі у складанні ядерних зарядів, а тільки брав безпосередню участь в регламентних роботах по обслуговуванню ядерних боєприпасів, їх зберіганні та транспортуванні для відповідних випробувань та навчань.
Згідно заключения Військово-лікарської комісії № 426 від 10.05.1995 ОСОБА_5 був визнаний придатним для військової служби, звільнений в запас з військової служби - за віком (у 55 років), а не у зв'язку з захворюванням і ВЛК при звільненні в запас ОСОБА_5 не встановила ніяких хвороб, пов'язаних з впливом іонізуючого опромінення.
В 2005 році у ОСОБА_5 (через 42 роки з часу проходження служби у В/Ч НОМЕР_2 з 1961 по 1963 pp. та за 10 років після звільнення в запас в 1995 році за віком, а не у зв'язку з захворюванням) виявили онкозахворювання - меланома шкіри грудної стінки ті NО Мс 1ст., ІІІ кл. гр. І.
В подальшому, 18.05.2005 на підставі отриманого статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії ОСОБА_5 звернувся до Вінницької регіональної міжвідомчої експертної комісії для встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) із заявою про розгляд питання зв'язку його захворювання з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно експертного висновку Комісії від 31.05.2005 №10421 у ОСОБА_5 установлено основний діагноз - меланома шкіри грудної стінки ті NО Мс 1 ст. III кл. гр. Висновок Комісії : захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків при випробуванні ядерної зброї.
30.08.2005 ОСОБА_5 отримав посвідчення інваліда війни II групи посвідчення НОМЕР_3 , видане Київським ОВК) по захворюванню, пов'язаному з виконанням службових обов'язків при випробуванні ядерної зброї.
Вінницькою регіональною міжвідомчою експертною медичною комісією з установлення причинного зв'язку хвороби та інвалідності з діями іонізуючого випромінювання та інших шкідливих впливів внаслідок аварії на Чорнобильській АЄС 28.03.2012 ОСОБА_5 повторно було видано медичний експертний висновок № 17287, що захворювання: меланоми шкіри грудної стінки ті NО Мс 1ст., III кл. гр., пов'язане з виконанням службових обов'язків при випробуванні ядерної зброї.
Проте, згідно п. 3.3. Наказу МОЗ України №150 від 17.05.1997 «Про затвердження нормативних актів щодо хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС» (в редакціях, які діяли під час видачі ОСОБА_5 медичних експертних висновків - № 10421 від 31.05.2005, № 17287 від 28.03.2012) питання про причинний зв'язок хвороб по 2 групі (злоякісні утворення всіх органів і систем) розглядається на засіданнях експертних комісій. Він може бути встановлений незалежно від часу їх розвитку за умови підтвердження рівня дозового навантаження.
Пунктом 3 ст. 358 наказу № 2 МО України від 04 січня 1994 року передбачено, що при встановленні причинного зв'язку захворювань у зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС та інших ядерних об'єктах, ядерних випробуваннях і випробуваннях ядерної зброї - постанови приймаються у формулюваннях "Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї", - якщо той, хто пройшов медичний огляд, брав участь у випробуванні ядерної зброї або інших ядерних випробуваннях, внаслідок чого у нього виникли захворювання або наявні до цього захворювання перебігають так, що призводять до обмеження ступеня придатності або непридатності до військової служби, служби з військової спеціальності.
Згідно додаткового висновку судово-медичної експертизи №9 від 05.02.2018 онкологічне захворювання шкіри передньої грудної клітки у ОСОБА_5 не перебуває в причинно-наслідковому зв'язку з проходженням ним військової служби в період з 13.10.1961 по 21.08.1963 років.
В ході досудового розслідування не здобуто жодних документальних доказів про отримання ОСОБА_5 під час проходження військової служби дози іонізуючого випромінювання, що є підставою для встановлення причинного зв'язку його захворювання з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.
Опитаний у ході досудового розслідування ОСОБА_6 (на той час Голова Вінницької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороби (інвалідності, смерті) з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС), пояснив, що під час винесення експертних висновків Комісією було враховано, що ОСОБА_5 підпадає під перелік осіб зазначених п. 3.2. Інструкції по застосуванню Переліку хвороби, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників у населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, яким передбачено, що причинний зв'язок за 2 групою Переліку хвороб встановлюється незалежно від часу їх розвитку і дози випромінювання.
Проте, в переліку осіб, зазначених в п. 3.2 інструкції, відсутня категорія громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Категорія вказаних осіб передбачена п. 3.3 інструкції, за умови підтвердження ними рівня дозового навантаження.
Таким чином, члени Вінницької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороби (інвалідності, смерті) з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС в порушення «Інструкції по застосуванню Переліків хвороби, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників у населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС», затвердженої наказом МОЗ від 17.05.1997 №150, через неналежне виконання своїх службових обов'язків, що завдало істотної шкоди інтересам держави, незаконно видали ОСОБА_5 медичні експертні висновки - № 10421 від 31.05.2005 та № 17287 від 28.03.2012, якими безпідставно встановили причинний зв'язок його захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.
Вінницька регіональна міжвідомча експертна комісія по встановленню причинного зв'язку хвороби (інвалідності, смерті) з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС є колегіальним органом в складі 9 осіб, її рішення ухвалюються на засіданні комісії шляхом голосування та є прийнятими, якщо за них проголосувала більшість членів комісії.
Згідно ч. 2 ст. 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
На даний час із дня вчинення злочину минуло більше восьми років. Під час досудового розслідування здобути докази та встановити конкретну особу, винну у вчиненні кримінального правопорушення, не представилося можливим, про підозру у даному кримінальному провадженні нікому не повідомлено, а тому з урахуванням положень ст. 49 КК України, прокурор просить закрити дане кримінальне провадження, на підставі п. 3-1 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку із невстановленням особи, яка його вчинила та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримав подане клопотання і просив суд його задовольнити.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали клопотання, суд дійшов до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, члени Вінницької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороби (інвалідності, смерті) з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС в порушення «Інструкції по застосуванню Переліків хвороби, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників у населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС», затвердженої наказом МОЗ від ".05.1997 № 150, через неналежне виконання своїх службових обов'язків, що завдало істотної шкоди інтересам держави, незаконно видали ОСОБА_5 медичні експертні висновки - № 10421 від 31.05.2005 та № 17287 від 28.03.2012, якими безпідставно встановили причинний зв'язок його захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.
Відомості про вищевказане кримінальне правопорушення внесено до ЄРДР 24 січня 2017 року за №12017020010000275, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Згідно ч. 2 ст. 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
У ході досудового розслідування проведені дії, направлені на встановлення всіх обставин вчинення даного кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила, проводились слідчі дії, однак встановити причетну до вчинення вказаного кримінального правопорушення особу не вдалося, повідомлення про підозру не здійснювалося. Із дня вчинення злочину минуло більше восьми років.
Відповідно до положень ст. 12 КК України (в ред. 01.07.2020 року) кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України, відноситься до нетяжких злочинів.
Згідно ч. 1 ст. 49 КК України (в ред. 01.07.2020 року), особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи уразі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;
Відповідно до п. 1-1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом з підстави, передбаченої п. 3-1 ч. 1 цієї статті якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров'я особи або злочину, за який згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.
Згідно з ч. 4 ст. 284 КПК України, закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 3-1 частини першої цієї статті, здійснюється судом за клопотанням прокурора.
Таким чином, вказані норми кримінального процесуального закону пов'язують можливість закриття кримінального провадження виключно із наявністю одночасно двох підстав: не встановлення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Зважаючи на те, що на час розгляду клопотання, винну особу у вчиненні вказаного кримінального правопорушення не встановлено, а строки давності притягнення до кримінальної відповідальності за даний злочин, передбачені ст. 49 КК України, сплинули, тому клопотання прокурора підлягає задоволенню, а кримінальне провадження закриттю на підставі п. 3-1 ч.1 ст. 284 КПК України.
Керуючись ст.ст. 284, 369-372 КПК України, ст.ст. 12, 49, 367 КК України, суд, -
Клопотання прокурора задовольнити.
Кримінальне провадження №12017020010000275, відомості про яке внесені 24.01.2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, закрити на підставі п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку із невстановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: