Постанова від 08.07.2020 по справі 707/1381/20

707/1381/20

3/707/926/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2020 року м. Черкаси

Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Соколишина Л.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Черкаського районного відділення поліції Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 , а проживаючого по АДРЕСА_2 , непрацюючого,-

за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського районного суду Черкаської області від Черкаського районного відділення поліції Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи.

У протоколі про адміністративне правопорушення, зміст якого передбачений ст. 256 КУпАП, обов'язково має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 517047 у графах, де зазначаються дані про місце проживання особи та її місце реєстрації, а також місце вчинення адміністративного правопорушення, зазначено лише населений пункт, вулицю та номер будинку, а відомості щодо району та області, в яких знаходяться дані населені пункти - відсутні.

У фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 517047, складеного відносно ОСОБА_1 зазначено, що 27 травня 2020 року о 12 год. 30 хв. по АДРЕСА_2 , прийшов співмешканець ОСОБА_1 та почав вибивати вікна та двері.

Відповідно до пункту 9 розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06 листопада 2015 року, при складанні протоколу про адміністративні правопорушення в ньому зазначаються, зокрема у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).

Крім того, фабулою ст. 173-2 передбачено причинно-наслідковий зв'язок між вчиненням насильства та завданою шкодою потерпілому, однак чи була завдана шкода або чи могла бути завдана шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілої особи у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 517047 не зазначено, як і не зазначено самої потерпілої особи.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою та такі справи згідно з ч. 2 ст. 277 КУпАП розглядаються протягом доби.

Однак працівниками поліції не було забезпечено явку особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення у судове засідання.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 517047 складено відносно « ОСОБА_2 ». Таке ж прізвище зазначено в протоколі прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 27 травня 2020 року та у письмових поясненнях ОСОБА_3 . Разом з тим, у графі про отримання другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення, рапорті старшого інспектора чергового СРПП № 3 Черкаського РВП Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області Юрченка С.М. від 27 травня 2020 року, письмових поясненнях особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення та витязі з ІТС ІПНП зазначено прізвище « ОСОБА_4 ».

Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.

Верховним Судом України у ч. 5 ст. 24 постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП відповідному органу для належного оформлення.

Указані обставини виключають можливість розгляду даної справи та вирішення питання щодо наявності підстав для притягнення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення до відповідальності, тому матеріали справи підлягають направленню до Черкаського районного відділення поліції Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області, для дооформлення.

Також суд доводить до відома, що несвоєчасне виконання органами поліції вимог суду призводить до закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення у суді строків накладення адміністративного стягнення на правопорушників.

На підставі викладеного, керуючись ст. 278 КУпАП України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - повернути до Черкаського районного відділення поліції Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області для дооформлення.

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

Суддя: Л. Б. Соколишина