Справа №705/5902/19
2/705/1201/20
08 липня 2020 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Гудзенко В.Л.
при секретарі Юрченко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань цивільну справу за позовом Уманського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів,
Позивач Уманський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що в період з 19.03.2019 по 02.08.2019 ОСОБА_1 звертався до Уманського міського центру зайнятості з метою працевлаштування, у зв?язку з чим Наказом Уманського міського центру зайнятості № НТ190319 від 19.03.2019, на підставі поданої ним заяви від 19.03.2019, відповідно до ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення», йому було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 26.03.2019 по 01.08.2019. У заяві про надання статусу безробітного від 19.03.2019 ОСОБА_1 підписався під тим, що на момент реєстрації в центрі зайнятості він ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені ЗУ «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Крім того, відповідно до пункту 4.2.7. Індивідуального плану працевлаштування безробітного №23031931900001 від 19.03.2019 та додатку №2 до Індивідуального плану, ОСОБА_1 був ознайомлений з обов'язком інформувати центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації, а також з необхідністю повернення службі зайнятості коштів у разі не повідомлення або несвоєчасного повідомлення зазначеної інформації.
Відповідно до Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів, Пенсійним фондом України та фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від 19.09.2013 №494 та постановою правління Пенсійного фонду України від 19.09.2013р. №16-1, затвердженого Міністерством юстиції України від 09.10.2013 №1733/24265, було отримано інформацію з реєстру застрахованих осіб про отримання соціальних виплат. Згідно отриманої інформації було з'ясовано, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку в Уманському міському центрі зайнятості, з 03.07.2019 уклав трудові відносини з ПП «ОХОРОНА-ЛЮКС», що засвідчено Актом звірки достовірності даних безробітних, розслідуванням страхових випадків № 2303/62 від 11.09.2019 та інформації про створене робоче місце роботодавцем за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 11.09.2019.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи ознайомленим зі своїми правами та обов'язками, як безробітного, умисно приховав факт свого працевлаштування, у зв'язку з чим незаконно отримав кошти виплачені, як допомогу по безробіттю у розмірі 2 227 грн. 34 коп. Тобто, він не виконав покладений на нього п.2 ст.36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення і надання соціальних послуг та незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 2 227 грн. 34 коп.
Згідно наказу Уманського міського центру зайнятості №119 від 11.09.2019 «Про повернення коштів виплачених як допомога по безробіттю», додатку до наказу про розрахунок суми до відшкодування по ОСОБА_1 , сума, яка підлягає до повернення, становить 2 227 грн. 34 коп.
12.09.2019 ОСОБА_1 було направлено лист за №03-06/727 від 12.09.2019, разом з копією наказу №119 від 11.09.2019 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю», та було запропоновано в 15-денний термін в досудовому порядку повернути кошти.
Станом на день звернення з даним позовом до суду, кошти боржником не відшкодовані. Оскільки, кошти виплачені відповідачу як допомога по безробіттю, були здійснені за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування України на випадок безробіття, і відмова відшкодування відповідачем допомоги по безробіттю завдає істотної шкоди інтересам Фонду, адже це перешкоджає належному акумулюванню коштів у Фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та своєчасному наданню соціальних послуг громадянам у разі їх безробіття, що обмежує гарантоване ст. 46 Конституції України право громадян на соціальний захист, позивач з даним позовом вимушений звернутися до суду.
Ухвалою судді від 31.01.2020 було відкрите провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
Від представника позивача ОСОБА_2 за вх. № 14289 від 08.07.2020 надійшла заява, в якій він позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить справу розглядати за його відсутності. Не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений рекомендованим листом та шляхом розміщення оголошення про розгляд справи на офіційному веб-сайті судової влади України, тому згідно ст.128 ЦПК України, вважається повідомленим належним чином.
У справі достатньо матеріалів про правовідносини сторін, за таких обставин суд вважає, що справу можливо розглядати без участі відповідача. Представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює судове рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
У відповідності до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до переконання про задоволення позову на підставі наступного.
Судом встановлено, що в період з 19.03.2019 по 02.08.2019 ОСОБА_1 звертався до Уманського міського центру зайнятості з метою працевлаштування, у зв?язку з чим Наказом Уманського міського центру зайнятості № НТ 190319 від 19.03.2019, на підставі поданої ним заяви від 19.03.2019, відповідно до ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення», йому було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 26.03.2019 по 01.08.2019.
У заяві про надання статусу безробітного від 19.03.2019 ОСОБА_1 підписався під тим, що на момент реєстрації в центрі зайнятості він ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені ЗУ «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Крім того, відповідно до пункту 4.2.7. Індивідуального плану працевлаштування безробітного №23031931900001 від 19.03.2019 та додатку №2 до Індивідуального плану, ОСОБА_1 був ознайомлений з обов'язком інформувати центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації, а також з необхідністю повернення службі зайнятості коштів у разі не повідомлення або несвоєчасного повідомлення зазначеної інформації.
Статтею 22 ЗУ «Про зайнятість населення» визначено завдання функції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів, до яких відносяться: здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері соціальної політики, державної податкової політики та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документі страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а в разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальника забезпечення надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
Відповідно до Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів, Пенсійним фондом України та фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від 19.09.2013 №494 та постановою правління Пенсійного фонду України від 19.09.2013р. №16-1, затвердженого Міністерством юстиції України від 09.10.2013 №1733/24265, було отримано інформацію з реєстру застрахованих осіб про отримання соціальних виплат. Згідно отриманої інформації було з'ясовано, що ОСОБА_1 підчас перебування на обліку в Уманському міському центрі зайнятості, з 03.07.2019 уклав трудові відносини з ПП «ОХОРОНА-ЛЮКС», що засвідчено Актом звірки достовірності даних безробітних, розслідуванням страхових випадків № 2303/62 від 11.09.2019 та інформації про створене робоче місце роботодавцем за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 11.09.2019.
Відповідно до пункту 1, 5 розділу VI Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1, суб'єктам інформаційного обміну Реєстру застрахованих осіб є Пенсійний фонд України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Інформаційний обмін між суб'єктами інформаційного обміну здійснюється в електронній формі з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису та засобів криптографічного захисту інформації, які відповідають вимогам до форматів криптографічних повідомлень, форматів структури, протоколів, алгоритмів та інтерфейсів, встановлених законодавством.
Відповідно до ч.2, ч. З статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно ч. 3 ст. 44. Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи ознайомленим зі своїми правами та обов'язками, як безробітного, умисно приховав факт свого працевлаштування, у зв'язку з чим незаконно отримав кошти виплачені, як допомогу по безробіттю у розмірі 2 227 грн. 34 коп. Тобто, він не виконав покладений на нього п.2 ст.36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення і надання соціальних послуг та незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 2 227 грн. 34 коп.
Згідно наказу Уманського міського центру зайнятості №119 від 11.09.2019 «Про повернення коштів виплачених як допомога по безробіттю», додатку до наказу про розрахунок суми до відшкодування по ОСОБА_1 , сума, яка підлягає до повернення, становить 2 227 грн. 34 коп.
12.09.2019 ОСОБА_1 було направлено лист за №03-06/727 від 12.09.2019, разом з копією наказу №119 від 11.09.2019 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю», та було запропоновано в 15-денний термін в досудовому порядку повернути кошти.
Станом на день розгляду справи кошти боржником не відшкодовані.
Кошти виплачені відповідачу як допомога по безробіттю, були здійснені за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування України на випадок безробіття, і відмова відшкодування відповідачем допомоги по безробіттю завдає істотної шкоди інтересам Фонду, адже це перешкоджає належному акумулюванню коштів у Фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та своєчасному наданню соціальних послуг громадянам у разі їх безробіття, що обмежує гарантоване ст. 46 Конституції України право громадян на соціальний захист.
Дослідивши надані позивачем докази, суд вважає, що позов Уманського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 78, 81, 89, 128, 141, 263-265,280 ЦПК України, ЗУ «Про зайнятість населення», ЗУ «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Уманського міського центру зайнятості кошти в розмірі 2227 (дві тисячі двісті двадцять сім) грн. 34 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Уманського міського центру понесені судові витрати в розмірі 1921(одна тисяча дев?ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Копію рішення направити відповідачу.
Заочне рішення може бути переглянуте Уманським міськрайонним судом Черкаської області за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
На рішення може бути подана апеляційна скарга позивачем до Черкаського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст. 284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Валентина Леонідівна Гудзенко