ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
09 липня 2020 року Справа № 913/475/18
Провадження №
Господарський суд Луганської області у складі:
судді Тацій О.В.,
розглянувши клопотання Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» про залучення співвідповідача у господарській справі №913/475/18
за позовом Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (вул. Тепла, 17, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113, ідентифікаційний код 13401321)
до Лисичанського міського голови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ЛКСП Лисичанськводоканал (93106, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. ім. В. Сосюри, 168, ідентифікаційний код 03339851),
про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови №210 від 12.06.2018 року «Про проведення перевірки фінансово - господарської діяльності ЛКСП «Лисичанськводоканал» та КП «Лисичанськтепломережа»
Без повідомлення та виклику учасників справи,
В провадженні Господарського суду Луганської області знаходиться справа №913/475/18 за позовом Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» до Лисичанського міського голови ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови №210 від 12.06.2018 «Про проведення перевірки фінансово - господарської діяльності ЛКСП «Лисичанськводоканал» та КП «Лисичанськтепломережа».
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 19.06.2020 року прийнято до розгляду справу №913/475/18 та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 02.07.2020 року о 10 годині 20 хвилин.
Ухвалою повідомленням Господарського суду Луганської області від 02.07.2020 року повідомлено учасників справи про відкладення підготовчого засідання у справі №913/475/18 на 16.07.2020 року о 10 год. 00 хв.
08.07.2020 року від позивача Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому просить:
- залучити до участі у справі у якості другого відповідача Лисичанську міську раду Луганської області (Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. М. Грушевського, буд. 7, ідентифікаційний код 26522196).
Заявлене клопотання фактично є клопотанням позивача про залучення до участі у справі співвідповідача.
Обгрунтовуючи дане клопотання позивач посилається на те, що згідно Статуту власником КП «Лисичанськтепломережа» є Лисичанська міська рада Луганської області, а також зазначає, що в силу приписів ст.ст. 12 та 17 ЗУ «Про місцеве самоврядування» система місцевого самоврядування включає, зокрема, територіальну громаду, міську раду та міського голову, який є головною посадовою особою територіальної громади.
Розглядаючи подане позивачем клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 42 ГПК України, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Згідно положень ч. 1 ст. 48 ГПК України, суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження залучити до участі у ній співвідповідача.
Таким чином, положеннями процесуального законодавства передбачено право позивача на подання суду клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача.
Перш ніж перейти до розгляду клопотання по суті та з'ясування наявності підстав для його задоволення суд відзначає, що предметом позову є вимога про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови №210 від 12.06.2018 «Про проведення перевірки фінансово - господарської діяльності ЛКСП «Лисичанськводоканал» та КП «Лисичанськтепломережа».
Засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції чинній на момент видачі міським головою розпорядження №210 від 12.06.2018 року), система місцевого самоврядування, зокрема, включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Згідно з ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 11 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
В силу ч.ч. 1,3 ст. 12 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Тобто, міська рада представляє територіальну громаду та здійснюють від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.
При цьому, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади та у свою чергу очолює виконавчий комітет міської ради, який є підконтрольним і підзвітним раді.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 78 ГК України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Пунктом 1.3 Статуту КП «Лисичанськтепломережа», затвердженого наказом управління власності Лисичанської міської ради від 10.05.2018 року №67, визначено, що засновником підприємства є Лисичанська міська рада Луганської області (власник).
Підприємство є унітарним комунальним підприємством і має організаційно-правову форму комунального підприємства.
Власником підприємства є Лисичанська міська рада Луганської області (п.п. 3.1, 3.2 Статуту).
У відповідності до ч.ч. 1-2 ст. 65 ГК України, управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.
Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
Згідно п. 6.1 Статуту, управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і принципів самоврядування трудового колективу.
За ч. 3 ст. 65 ГК України для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Контроль за фінансово-господарською діяльністю підприємства здійснюється відповідно до чинного законодавства України (п. 7.7 Статуту).
За приписами п.п. 1 та 20 ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова:забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, а також видає розпорядження у межах своїх повноважень.
В силу п. 2.4.1 Статуту міський голова Лисичанської міської ради Луганської області наділений правом здійснення контролю за діяльністю КП «Лисичанськтепломережа».
Отже, власником власником КП «Лисичанськтепломережа» є Лисичанська міська рада Луганської області, в інтересах якої міський голова Лисичанської міської ради, здійснюючи контроль за діяльністю підприємства, видав оскаржуване розпорядження №210 від 12.06.2018 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 ГПК України, про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала.
Згідно положень ч. 2 ст. 232 ГПК України, процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
А тому, зважаючи на вищевикладене, беручи до уваги те, що Лисичанська міська рада Луганської області є власником КП «Лисичанськтепломережа», здійснюючи контроль за діяльністю якої міським головою було видано оскаржуване розпорядження, суд дійшов висновку, що заялене клопотання про залучення співвідповідача у справі є обґрунтованим, підставним та таким, що ґрунтується на положеннях чинного законодавства, а тому підлягає задоволенню.
Разом з тим, залучаючи до участі у справі у якості співвідповідача Лисичанську міську раду Луганської області, суд вважає необхідним повідомити її про час, дату та місце проведення призначеного підготовчого засідання, а також на виконання вимог ст. 165 ГПК України встановити їй строк для подання відзиву на позовну заяву.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 48, 165, 232, 234, 235, 254-257 ГПК України, господарський суд -
1. Клопотання Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» про залучення співвідповідача у господарській справі №913/475/18 - задовольнити.
2. Залучити до участі у справі у якості співвідповідача Лисичанську міську раду Луганської області (Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. М. Грушевського, буд. 7, ідентифікаційний код 26522196).
3. Повідомити співвідповідача у справі Лисичанську міську раду Луганської області про призначення підготовчого засідання на 16.07.2020 року о 10 год. 00 хв., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд. 5, зал №109.
4. Встановити, у відповідності до ст. 165 ГПК України, співвідповідачу строк - протягом 15-ти днів з дня вручення ухвали суду, але не менше строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), - для подання суду: обґрунтованого письмового відзиву на позовну заяву у порядку, передбаченому ст. 178 ГПК України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; усіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову; доказів направлення відзиву з доданими до нього документами на адресу позивача.
Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надсиланням (наданням) відзиву до суду.
5. Повідомити співвідповідача, що встановлені судом строки слід обчислювати з урахуванням положень п. 4 Розділу Х «Перехідні положення» ГПК України, відповідно до яких строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
6. Повідомити співвідповідача, що інформація по справі, що розглядається, доступна на офіційному веб - порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/ та на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала суду, згідно ч. 1 ст. 235 ГПК України, набирає законної сили з моменту її підписання 09.07.2020 року та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя О.В. Тацій