Ухвала від 07.07.2020 по справі 19/57-Б

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

Від "07" липня 2020 р. м. Житомир Справа № 19/57-Б

Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ліквідатора боржника Коваль І.В. про зобов'язання державного реєстратора Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області вчинити певні дії від 07.07.2020 у межах справи №19/57-Б за заявою Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м. Андрушівка Житомирської області) до боржника Відкритого акціонерного товариства "Андрушівське автотранспортне підприємство 11838" (м. Андрушівка Житомирської області) про банкрутство,

за участю учасників судового процесу:

- від кредиторів: не з'явилися;

- від боржника:не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа №19/57-Б про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Андрушівське автотранспортне підприємство 11838" (м. Андрушівка Житомирської області).

07.07.2020 на адресу суду від ліквідатора боржника Коваль І.В. надійшло клопотання про зобов'язання державного реєстратора Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області вчинити певні дії від 07.07.2020.

Учасники судового процесу в засідання суду не з'явилися.

Розглянувши вищезазначене клопотання, дослідивши додані до клопотання матеріали в сукупності з матеріалами справи, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Обґрунтовуючи клопотання про зобов'язання вчинити певні дії, заявником зазначено, що на письмове звернення ліквідатора банкрута Відділом надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області повідомлено, що у разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена. Крім того, для державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі обов'язково потрібен документ про сплату адміністративного збору.

За викладених обставин, враховуючи відсутність на ліквідаційному рахунку Відкритого акціонерного товариства "Андрушівське автотранспортне підприємство 11838" грошових коштів для сплати адміністративного збору та з огляду на відсутність прийому громадян, а також регулярного міжміського сполучення між областями на період дії на території України карантину ліквідатором банкрута КовальІ.В. заявлено вимоги винести ухвалу, якою зобов'язати державного реєстратора Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області: внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості про ліквідатора Коваль І.В. як керівника Відкритого акціонерного товариства "Андрушівське автотранспортне підприємство 11838"; особу, уповноважену представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами; особу, яка має право вчиняти від імені юридичної особи дії без довіреності, у тому числі підписувати договори.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до частини 6 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.

Згідно з частиною 1 статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема, виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що ухвалою господарського суду від 05.12.2019 призначено ліквідатором Відкритого акціонерного товариства "Андрушівське автотранспортне підприємство 11838" арбітражного керуючого Коваль І.В.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" (далі - Закон).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи

Згідно з пунктами 13, 28 частини 2 статті 9 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема: відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи; дані про перебування юридичної особи у процесі провадження у справі про банкрутство, санації, у тому числі відомості про розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора.

Відповідно до частини 1 статті 9 вищезазначеного Закону відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: відповідних заяв про державну реєстрацію; документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Частиною 5 статті 14 вказаного вище Закону визначено, що направлення судових рішень, які тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, та про заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій здійснюється у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та Єдиним державним реєстром судових рішень.

Інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами (частина 1 статті 13 Закону).

Державна судова адміністрація України забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру примірника судового рішення, яке тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, судового рішення про арешт корпоративних прав та про заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій - у день набрання судовим рішенням законної сили (частина 10 статті 13 Закону).

Відповідно до абзацу 9 пункту 2 частини першої статті 25 Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду щодо провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону про банкрутство.

У відповідності до підпункту 2 пункту 3 наказу Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3268/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.11.2016 № 1500/29630, до запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Державної судової адміністрації України відповідно до Закону в частині передачі інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі примірника судового рішення, яке тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, такі примірники судових рішень подаються заявником або надсилаються судом у паперовій формі.

Згідно з частиною 5 статті 25 Закону суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини 1 цієї статті, проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини).

При цьому, відповідно до частини 5 статті 25 Закону суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання відповідного судового рішення, у тому числі щодо провадження у справах про банкрутство, наділений правом звертатись за роз'ясненням судового рішення у разі, якщо судове рішення є незрозумілим для суб'єкта державної реєстрації.

Як убачається із матеріалів справи, Господарським судом Житомирської області на адресу Андрушівської районної державної адміністрації була надіслана ухвала суду від 05.12.2019 у справі №19/57-Б якою призначено ліквідатором Відкритого акціонерного товариства "Андрушівське автотранспортне підприємство 11838" Коваль І.В., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.147 том 15).

Відповідно до інформації, яка міститься у Єдиного державного реєстру щодо Відкритого акціонерного товариства "Андрушівське автотранспортне підприємство 11838" головою комісії з припинення або ліквідатором підприємства є Коваль І.В., підписантом - Ярмола О.Ю., керівником - Ярмола О.Ю.

Таким чином, станом на дату судового засідання державним реєстратором Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області на виконання ухвали Господарського суду Житомирської області від 05.12.2019 у справі № 19/57-Б внесено до Єдиного державного реєстру запис про Коваль І.В. як ліквідатора Відкритого акціонерного товариства "Андрушівське автотранспортне підприємство 11838". Записи про Коваль І.В. як керівника банкрута та підписанта до Єдиного державного реєстру станом на дату судового засідання не внесено.

На звернення Коваль І.В. листом від 06.02.2020 №14-07/14 державним реєстратором Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області повідомлено, що у разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена. Крім того, для державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі обов'язково потрібен документ про сплату адміністративного збору.

Згідно п.5 ст. 15 Закону заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

Відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 36 Закону за державну реєстрацію справляється адміністративний збір у розмірі, зокрема, 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб - за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (крім громадських об'єднань та благодійних організацій), що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв'язку з юридичною особою. Якщо відповідно до частини четвертої статті 25 цього Закону певним особам має надсилатися виписка з Єдиного державного реєстру, розмір адміністративного збору збільшується на добуток 0,01 прожиткового мінімуму для працездатних осіб та кількості таких осіб.

Ліквідатором боржника Коваль І.В. не надано до суду доказів звернення до Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області з заявою (нотаріально посвідченою, у випадку направлення її поштовим відправленням) про внесення до Єдиного державного реєстру запису про ліквідатора як керівника юридичної особи; особу, уповноважену представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами; особу, яка має право вчиняти від імені юридичної особи дії без довіреності, у тому числі підписувати договори з доданими до неї доказами сплати адміністративного збору у визначеному чинним законодавством порядку.

Поряд з цим, Законом не передбачено права господарського суду звільняти від сплати адміністративного збору за внесення до Єдиного державного реєстру змін до відомостей про юридичну особу, надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань, у зв'язку з чим, доводи ліквідатора банкрута Коваль І.В. про необхідність зобов'язання Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області вчинити дії зважаючи на відсутність на ліквідаційному рахунку банкрута коштів та відповідно можливості сплатити адміністративний збір відхиляються судом.

Зважаючи на викладене в сукупності, враховуючи предмет та підстави клопотання ліквідатора боржника Коваль І.В. про зобов'язання державного реєстратора Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області вчинити певні дії від 07.07.2020 у його задоволенні слід відмовити.

Керуючись статтями 12, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, статтями 2, 61 Кодексу України з процедур банкрутства,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ліквідатора боржника Коваль І.В. про зобов'язання державного реєстратора Відділу надання адміністративних послуг та державної реєстрації Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області вчинити певні дії від 07.07.2020 відмовити.

Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала господарського суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Житомирської області в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Дата підписання: 08.07.2020.

Суддя Костриця О.О.