Ухвала від 07.07.2020 по справі 903/125/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

07 липня 2020 року Справа № 903/125/19

Суддя Господарського суду Волинської області Костюк С. В., розглянувши матеріали за скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “Спектр-Агро” на дії державного виконавця Луцького РВДВС Західного МРУ Міністерства юстиції

у справі № 903/125/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро"

до відповідача: Державного підприємства "Дослідне господарство "Перемога" Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України"

про стягнення 2379287,54 грн,

за участю представників сторін:

від стягувача: н/з;

від боржника: н/з;

від ДВС: н/з.

У зв'язку з неявкою сторін запис розгляду судової справи не здійснювався відповідно до ч.3 ст. 222 ГПК України.

Встановив:

10.06.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю “Спектр-Агро” звернулося до Господарського суду Волинської області із скаргою на дії державного виконавця Луцького РВДВС Західного МРУ Міністерства юстиції у виконавчому провадженні № 60484495 щодо примусового виконання наказу від 16.10.2019 по справі № 903/125/19, в якій просить:

- визнати неправомірною бездіяльність державного виконавця Луцького РВДВС Західного МРУ Міністерства Юстиції (м. Львів) у виконавчому провадженні №60484495 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Волинської області від 16 жовтня 2019 року по справі №903/125/19-1, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №60484495 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Волинської області від 16 жовтня 2019 року по справі №903/125/19-1 із врахуванням статей 10, 18, 26, 36, 48, 56, 57 Закону України “Про виконавче провадження”;

- зобов'язати державного виконавця Луцького РВДВС Західного МРУ Міністерства Юстиції (м. Львів) усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника) шляхом дотримання строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №60484495 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Волинської області від 16 жовтня 2019 року по справі №903/125/19-1 року із врахуванням статей 10, 18, 26, 36, 48, 56, 57 Закону України “Про виконавче провадження”, та котрі були б направлені та свідчили б про перевірку майнового стану Боржника та примусове виконання наказу Господарського суду Волинської області від 16 жовтня 2019 року по справі №903/125/19-1.

Обґрунтовуючи подану скаргу зазначає, що державним виконавцем Другого Луцького РВДВС ГТУЮ у Волинській області 05.11.2019 відкрито виконавче провадження №60484495 з примусового виконання наказу суду №903/125/19-1 від 16 жовтня 2019 року. Проте, на даний час наказ не виконано, у зв'язку з тим, що державним виконавцем не здійснено належних, повних та об'єктивних виконавчих дій, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".

Ухвалою суду від 23.06.2020 за клопотанням ДВС відкладено розгляд скарги на 07.07.2020.

26.06.2020 представник скаржника через відділ документального забезпечення та контролю подав клопотання про розгляд скарги без його участі за наявними матеріалами та просить скаргу задоволити повністю. Дане приєднано до матеріалів справи.

07.07.2020 Луцький РВДВС Західного МРУ Міністерства юстиції через відділ документального забезпечення та контролю подав пояснення по скарзі, в якому заперечує доводи скаржника та просить відмовити в задоволенні скарги з підстав наведених в поясненні. Дані з додатками приєднано до матеріалів скарги.

Зокрема, в поясненні державний виконавець вказує, що 05.11.2019 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 60484495 по наказу суду від 16.10.2019 та винесено постанову про арешт майна боржника, яка було внесена в Державний реєстр обтяжень рухомого майна та до Державного реєстру речових прав та обтяжень на нерухоме майно. В той же день було винесено постанову про арешт коштів боржника та направлено до виконання в установи банків, також направлено запити до органів, що здійснюють реєстрацію права власності на майно.

Згідно отриманих відповідей з установ банків, кошти на рахунках боржника відсутні.

Згідно відповіді МВС, Управління Держпраці у Волинській області за боржником не зареєстровані транспортні засоби, об'єктів підвищеної небезпеки, великотонажних та інших технологічних транспортних засобів. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно - за боржником не зареєстровано нерухомого майна.

Згідно відповіді Держгеокадастру на праві простійного користування за боржником зареєстровано землі 2019,5500 га для ведення сільськогосподарського виробництва. Також згідно відповіді Держпродспоживслужби за боржником зареєстровано трактори, навантажувач та бульдозер.

03.03.2020 державним виконавцем було здійснено виїзд за місцем знаходження боржника, а саме: вул.Перемоги,8, с.Баківці, Луцький район та проведено опис та арешт техніки та іншого рухомого майна, який перераховано в постановах про опис та арешт майна (коштів) боржника від 03.03.2020.

12.03.2020 було направлено до АТ «Райфайзен Банк Аваль» платіжні вимоги на списання коштів. 30.03.2020 до відділу повернулись зазначені вимоги, в зв'язку з тим, що кошти, які є на рахунку, забезпечують виконання постанов про арешт коштів боржника, що надійшли до банку раніше. Відповідно рекомендованим листом, надіслано запит на адресу банку щодо надання інформації постанов які обліковуються в банку.

27.05.2020 до Відділу надійшла відповідь від АТ «Райффайзегг Банк Аваль» в якій було зазначено постанови про арешт коштів боржника, що надійшли до банку раніше. Для можливості списання коштів які знаходились на рахунках боржника 02.06.2020 до банку було направлено постанову про зняття арешту з коштів, яка надійшла раніше та платіжні вимоги для списання коштів.

04.06.2020 на депозитний рахунок Відділу надійшли кошти, які після розподілу відповідно до ст.ст. 45-47 Закону України «Про виконавче провадження» були перераховані на рахунок стягувача ТзОВ “Спектр-Агро” згідно платіжного доручення №5303 від 11.06.2020 року в сумі 100674,77 грн.

22.06.2020 було надіслано запит до Баківцівської сільської ради запит щодо наявності земельних ділянок які знаходяться в користуванні боржника ДП “Дослідне господарство “Перемога” Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України”. Згідно відповіді, яка надійшла до Відділу, в користуванні у боржника перебуває 1745 га землі у тому числі 1470 га ріллі.

До пояснення долучає зазначені в ньому документи виконавчого провадження.

Дослідивши додані до скарги та подані ВДВС до пояснення докази та оцінивши їх в сукупності, господарський суд встановив наступне.

Згідно рішення Господарського суду Волинської області від 11.06.2019 року та ухвали суду від 16.10.2019 про виправлення описки у справі №903/125/19 позов задоволено частково. стягнуто з Державного підприємства "Дослідне господарство "Перемога" Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" в користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-Агро" 2061149,99 грн., з них 1350000,00 грн. заборгованості, 150709,33 грн. пені, 167428,23 грн. штрафу, 301562,59 грн. - 36 % річних, 91449,84 грн. інфляційних, а також 35689,31 грн. витрат по судовому збору та 7900,00 грн. витрат на правову допомогу; відмовлено в стягненні пені на суму 150709,33 грн. та штрафу в розмірі 167428,22 грн.

На виконання рішення Господарським судом Волинської області 16.10.2019 видано наказ №903/125/19-1.

05.11.2019 головним державним виконавцем Луцького РВДВС ГТУЮ Волинській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №60484495 щодо примусового виконання наказу суду №903/125/19-1.

Також 05.11.2019 державним виконавцем винесено постанови: про стягнення виконавчого збору, про арешт майна боржника та про арешт коштів боржника, після чого направлено запити до органів, які здійснюють реєстрацію права власності на майно.

Після отримання відповідей на запити виконавцем 03.03.2020 винесено постанови про опис та арешт майна (коштів) боржника; 12.03.2020 направлено до АТ «Райфайзен Банк Аваль» платіжні вимоги на списання коштів; 02.06.2020 до банку було направлено постанову про зняття арешту з коштів; 11.06.2020 перераховано кошти на рахунок стягувача ТзОВ “Спектр-Агро” згідно платіжного доручення №5303 від 11.06.2020 року; 22.06.2020 надіслано запит до Баківцівської сільської ради запит щодо наявності земельних ділянок, які знаходяться в користуванні боржника ДП “Дослідне господарство “Перемога” Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України”, згідно відповіді якої у боржника перебуває 1745 та землі у тому числі 1470 га ріллі.

Статтею 124 Конституції України, з якою кореспондуються положення статті 115 Господарського процесуального кодексу України, встановлено імперативний припис, згідно якого судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".

Відповідно до ст.326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, inter alia (серед іншого), захищає виконання остаточних судових рішень, які у державах, що визнали верховенство права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Відповідно виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати. Держава зобов'язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці. Саме на державу покладається обов'язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у пункті 1 статті 6 Конвенції. Насамкінець, Суд повторює, що сама природа виконавчого провадження вимагає оперативності (див. рішення Європейського суду з прав людини у справі Глоба проти України, no. 15729/07, від 05.07.2012).

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 N 18-рп/2012).

Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 N 11-рп/2012).

Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, і згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення ЄСПЛ у справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece), від 19.03.97р.).

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентуються Законом України "Про виконавче провадження". Вказаний нормативний акт є спеціальним по відношенню до інших нормативних актів при вирішенні питання щодо оцінки дій виконавця.

Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Законодавцем передбачений чіткий порядок здійснення дій у виконавчому провадженні. Враховуючи те, що державний виконавець наділений владними повноваженнями, то він повинен дотримуватись цих вимог законодавства з метою забезпечення максимального дотримання засад, передбачених ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження".

Зокрема, такими засадами є - верховенство права, законність, справедливість, неупередженість та об'єктивність, гласність та відкритість виконавчого провадження. Разом з тим, порушення зазначених засад має наслідком порушення безпосередньо прав сторін виконавчого провадження.

При цьому здійснення державним виконавцем комплексу дій, які визначені законом, будуть вважатися належними у разі вжиття останнім усіх необхідних (можливих) заходів у їх передбаченій нормативно-правовим актом певній послідовності для повного виконання виконавчого документу у встановлені законом строки, з дотриманням прав учасників виконавчого провадження - стягувача та боржника.

Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії . Державний виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (ч.1, п.1 ч.2 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження").

Згідно частин 1, 2 ст. 18 Закону виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.

Частинами 3, 5 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; безперешкодно входити на земельні ділянки, до приміщень, сховищ, іншого володіння боржника - юридичної особи, проводити їх огляд, примусово відкривати та опечатувати їх; накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду, за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов'язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів; отримувати від банківських та інших фінансових установ інформацію про наявність рахунків та/або стан рахунків боржника, рух коштів та операції за рахунками боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом. Під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.

Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (ч.4 ст.18 вказаного Закону).

Стаття 10 Закону України "Про виконавче провадження" визначає, що заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

05.10.2016 набрав чинності Закон України "Про виконавче провадження" (Закон N 1404-VIII), яким унормовано здійснення виконавчого провадження з дотриманням розумності строків.

Хоча визначення поняття "розумності строків" Закон не містить, проте зволікання у вчиненні виконавчих дій не свідчить про дотримання зазначеного вище принципу.

Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України "Про виконавче провадження" розшук боржника - юридичної особи, майна боржника організовує виконавець шляхом подання запитів до відповідних органів, установ або проведення перевірки інформації про майно чи доходи боржника, що міститься в базах даних і реєстрах, та перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) або його місцезнаходженням.

Частиною 8 ст.48 вказаного Закону встановлено, що виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не рідше ніж один раз на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника.

Періодичність проведення таких перевірок чітко визначена Законом України "Про виконавче провадження", тобто такі перевірки не мають вчинятися державним виконавцем одноразово.

Згідно п.6 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 №2832/5, під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Вимога виконавця є письмовим документом, який складається у випадках, передбачених Законом, та є обов'язковою для виконання органами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами щодо надання виконавцю документів або їх копій, необхідних для здійснення його повноважень, вчинення інших дій, необхідних для виконання рішення. Вимога підписується виконавцем та надсилається поштою чи іншими засобами зв'язку або вручається виконавцем особі, яка зобов'язана вчинити дії. Доручення виконавця є письмовим документом, який складається у випадках, передбачених Законом щодо проведення окремих виконавчих дій органами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами. Запит виконавця є письмовим документом, який є обов'язковим для виконання органами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами щодо надання виконавцю інформації, документів або їх копій, необхідних для здійснення його повноважень. Отримана інформація використовується органами державної виконавчої служби (приватним виконавцем) виключно із службовою метою (п.п.9-11 Інструкції).

Як слідує з доданих до пояснення матеріалів зі сторони ВДВС вчинялись всі передбачені Законом України «Про виконавче провадження» заходи щодо належного виконання наказу господарського суду № 903/125/19-1, а тому доводи скаржника щодо бездіяльності ДВС при виконанні зазначеного наказу, на думку суду, безпідставні.

Щодо вимог скаржника в частині зобов'язання ДВС вчинити певні дії, то суд вважає, що при виконанні виконавчих документів виконавча служба керується відповідними нормативно-правовими актами і суд не наділений повноваженнями зобов'язувати її вчиняти дії не передбачені даними законодавчими актами.

З врахуванням зазначеного скарга Товариства з обмеженою відповідальністю “Спектр-Агро” вх. № 01-52/10/20 від 10.06.2020 є не обґрунтованою, а тому суд відмовляє в її задоволенні.

Керуючись Конституцією України, Законом України “Про виконавче провадження”, статтями 234, 235, 339-345 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю “Спектр-Агро” вх. № 01-52/10/20 від 10.06.2020 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено

та підписано 09.07.2020.

Суддя С. В. Костюк