Справа № 645/6135/19
Провадження № 2/645/332/20
01 липня 2020 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Мартинової О.М.,
секретар судового засідання - Костін О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператор газоподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення необлікованого (донарахованого) об'єму природнього газу,-
Встановив:
Представник Акціонерного товариства «Оператор газоподільної системи «Харківміськгаз» звернувся до суду з позовною заявою, якою просить стягнути з відповідача на свою користь вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 130321,58 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач користується домоволодінням за адресою: АДРЕСА_1 , яке обладнане газовими приладами. Представниками позивача 11.06.2019 року була проведена перевірка газового обладнання за адресою відповідача. За результатами вказаної перевірки було встановлено порушення, а саме: втручання в роботу БСГ, пломба заводу виробника викликають сумніви, про що було складено акт про порушення № 5136 від 11.06.2019 року, підписаний обома сторонами. Того ж дня лічильник газу МКМ G-6 зав. № 8895195 відповідача було демонтовано для проведення експертизи, про що було складено відповідний акт. Так, 25.06.2019 року була проведена експертиза зазначеного лічильника газу, відповідно до якої було виявлено втручання в газовий лічильник споживача. Пломба заглушка не відповідає зразку заводу виробника. Механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення пломби - заглушки. При відкритті виявлено механічні пошкодження лічильного механізму, відсутній передаточний триб між відліковими барабанами найменших розрядів. За результатами проведеної експертизи складено акт № 1391Е від 25.06.2019 року. ДП "Укрметртестстандарт" була видана довідка № 39-1-4/10180 ЦСБ 1391 Е від 25.06.2019 року про невідповідність лічильника відповідача вимогам Р50-071-98 "Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки". Зазначає, що своїми діями відповідач порушив норми Кодексу газорозподільних систем, внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природнього газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). На підставі виявленого порушення позивачем було складено розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 28.12.2018 року по 31.05.2019 року в розмірі 130321,58 грн.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 08 жовтня 2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній цивільній справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 27 лютого 2020 року закрито підготовче засідання по даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача Зубрич Дмитро Олександрович , який діє на підставі довіреності від 02.01.2020 року в судове засіданні не з'явився про час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно і належним чином, однак надав заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач та представник відповідача ОСОБА_3 , яка діє на підставі договору про надання правничої допомоги від 03 липня 2019 року, в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно і належним чином. Причини неявки відповідач суду не повідомляв, будь-яких заяв та клопотань від відповідача не надходило.Через канцелярію суду представник відповідача надала заяву про розгляд справи за її відсутності та відповідача, на підставі матеріалів наявних у справі. Думка відповідача та представника узгоджена та є спільною.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У зв'язку з тим, що розгляд справи відбувався за відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідач в установлений ч. 7 ст.178 ЦПК України строк не подав до суду відзив на позовну заяву, у зв'язку із чим суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ч. 1 ст. 4 та ч. 1 ст. 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Частинами 3, 4 ст. 12 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
За приписами п.п. 17 п. 1ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Статтею 1 ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п.п. 23 цієї статті); суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (п.п. 39 цієї статті).
У відповідності до статті 38 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов'язки оператора ГРМ, визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, Кодексом газотранспортної системи, Кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 17).
11 червня 2019 року акціонерним товариством «Харківміськгаз» проведено перевірку газового обладнання за адресою: АДРЕСА_1 , де мешкає відповідач, за результатами проведення якої виявлено порушення норм Кодексу газорозподільних систем, про що складено акт про виявлені порушення № 5136 від 11.06.2019 року та акт про порушення №5136 від 11.06.2019 року, підписані обома сторонами (а.с. 8, 9).
АТ «Оператор газорозподільної системи Харківміськгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824.
З 14 травня 2019 року ПАТ «Харківміськгаз» іменується як Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи Харківміськгаз». Тип Товариства змінений з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство.
З копії акту про порушення № 5136 від 11.06.2019 року вбачається, що встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: підозра в несанкціонованому втручанні в роботу БСГ - МКМ G-6 № 8895195, пломби заводу виробника викликає сумнів в справжності. Потребує перевірки в лабораторних умовах. Вказаний акт підписано ОСОБА_1 . Зауваження споживача в акті відсутні.
Відповідно до копії протоколу № 5136 о/р № 1310140264 від 11.06.2019 року про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи вбачається, що лічильник газу МКМ G-6 зав. №8895195, з показами 48059,69 куб. м., рік випуску 1995, пломба демонтована ФУ6423, який встановлено за адресою: АДРЕСА_1 , споживач ОСОБА_1 направлено на експертизу в сервісний центр з ремонту та повірки газових лічильників АТ «Харківміськгаз». Вказаний протокол підписано споживачем ОСОБА_1 (а.с. 7).
Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник газопостачальної (газотранспортної) організації додатково опломбовав вхідний та вихідний патрубки демонтованого лічильника газу та пакет пломбами газопостачальної організації. Замість демонтованого лічильнику газу в присутності споживача встановлено інший лічильник газу, про що зроблено позначку в протоколі про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 5136 о/р № 1310140264 від 11.06.2019 року. Разом з тим, в даному акті зазначено, що споживача ОСОБА_1 запрошено 25.06.2019 року о 14 год. 20 хв. для проведення експертизи лічильника.
Згідно ст. 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону, повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.
Частина перша ст. 18 Закону передбачає, що органом з уповноваження на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Згідно з пунктами 3.1.3, 3.2.2 3.2.5, 3.2.8, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 р. (далі Положення № 619 від 27.12.2005 р.), лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації невідповідності показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.
У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення, який підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
При наявності акту про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов'язана протягом трьох робочих днів у містах та п'яти робочих днів у сільській місцевості від дати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.
Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.
У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.
Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. У разі відмови споживача від підпису в акті про демонтаж лічильника газу представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.
Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи.
Пунктами 3.3.3.2., 3.3.3.3. Положення передбачено, що після зовнішнього огляду комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям,
зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених в акті про зняття лічильника газу; цілісність заводського та повірчого тавра на лічильнику газу; цілісність відлікового механізму та корпусу лічильника газу; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка
лічильника газу; наявність сторонніх предметів у середині лічильника газу; відповідність маркування лічильника газу нормативно-технічній документації.
Після виконання робіт, зазначених у п.п. 3.3.3.1 та 3.3.3.2 цього Положення, проводиться його позачергова повірка згідно з ДСТУ 2708-99 "Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення".
За результатами експертизи складається акт, який підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.
У акті про порушення № 5136 від 11.06.2019 року мається відмітка про роз'яснення ОСОБА_1 необхідності бути присутнім при проведенні експертизи лічильника.
З копії акту експертизи лічильника газу № 1391Е від 25 червня 2019 року МКМ G-6 зав. № 8895195 вбачається, що пломба - заглушка не відповідає зразку заводу - виробника. Механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення пломби - заглушки. При відкритті виявлено: механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення пломби - заглушки з середини, механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення вісі трибів (частина корпусу посаджена на клей), відсутня захисна плівка кріплення вісей, механічні пошкодження відлікових та передаточних колес, відсутній передаточний триб між відліковими барабанами найменших розрядів. Виснок комісії: втручання в газовий лічильник. Даний акт підписаний членами комісії та споживачем ОСОБА_1 , який був присутній. (а.с. 10)
Відповідно до копії довідки ДП "Укрметртестстандарт" про непридатність законодавчого регульованого засобу вимірювальної техніки за № 39-1-4/10180 ЦСБ 1391 Е від 25 червня 2019 року лічильник МКМ G6 зав. № 8895195за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам: п.п. 6.4. Р50-071-98 "Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки". Підстави для визнання ЗВТ непридатним: невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. Наявні ознак пошкодження відлікового пристрою лічильника (а.с. 11).
Приписами п.п. 3 п. 1 розділу 2 глави ХІ Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем" за № 2494 від 30.09.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 1379/27824 від 06.11.2015 року (далі - Кодекс газорозподільних систем) встановлено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п. 4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Відповідно до п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.
Приписами п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до копії протоколу необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 27.06.2019 року вартість донарахованого об'єму природного газу на підставі акту про порушення від 11.06.2019 року № 5136 складає 130321,58 грн. (а.с. 6)
Відповідно до розрахунку вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ "Харківміськгаз" від 27.06.2019 року зазначено про те, що на підставі акту про порушення від 11.06.2019 року за № 5136 за період з 28.12.2018 року по 31.05.2019 року вартість донарахованого об'єму газу становить 130321,58 грн. (а.с. 5).
З копії регламенту засідання постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем побутовими споживачами природного газу від 27.06.2019 року комісія вирішила на підставі акта про порушення від 11.06.2019 року № 5136 скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості 130321,58 грн. З вказаним регламентом, висновками комісії ОСОБА_1 ознайомлений, розрахунок та платіжний рахунок отримав, про що мається особистий підпис відповідача. (а.с. 12)
Приписами ч. 1 ст. 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 ст. 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача та підтвердження їх відповідними доказами.
Відповідач та його представник в судове засідання не з'явилися, відзив на позовну заяву чи докази, які спростовують вказані обставини до суду не надали. Заперечень чи клопотань заявленоне було.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 130321,58 грн.
Питання про розподіл судових витрат між сторонами суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.
Відповідно до платіжного доручення №4074 від 09.09.2019 року позивачем при пред'явленні позову сплачено судовий збір в розмірі 1954,82 грн., таким чином, з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 141, 247, 263, 265, 274 ЦПК України, суд -
Позов Акціонерного товариства «Оператор газоподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення необлікованого (донарахованого) об'єму природнього газу- задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газоподільної системи "Харківміськгаз" вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 130321,58 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 користь Акціонерного товариства «Оператор газоподільної системи "Харківміськгаз" судовий збір в розмірі 1954,82 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м.Харкова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Акціонерного товариства «Оператор газоподільної системи "Харківміськгаз", код ЄДРПОУ 03359552, місцезнаходження за адресою: м. Харків, вул. Москавлівська, 57/59.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 .
Повне судове рішення складено 07 липня 2020 року.
Суддя -