справа № 204/4130/20
провадження № 3/204/2502/20
03 липня 2020 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Некрасов О.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 122 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 186700 від 21 травня 2020 року, 21 травня 2020 року о 05 годині 50 хвилин на трасі перехрестя доріг М18 та Р47, ОСОБА_2 рухаючись на транспортному засобі Renault Kangoo, номерний знак НОМЕР_1 , по трасі М18, не надав перевагу в русі транспортному засобу НОМЕР_2 , який рухався по трасі Р47. В зв'язку з чим водій ВАЗ2111 був вимушений здійснити різке гальмування та вдався до зміни напрямку руху, щоб уникнути зіткнення з транспортним засобом Renault Kangoo, номерний знак НОМЕР_1 . При цьому, водій ОСОБА_2 порушив вимоги п. 16.6 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 4 ст. 122 КУпАП.
Відповідно до положення ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При цьому, на підставі задекларованого принципу, що міститься в ст. 7 КУпАП, кожній особі щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності гарантовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, тощо. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Також при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч. 4 ст. 122 КУпАП передбачена за порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян.
Так, згідно п. 16.6 Правил дорожнього руху, повертаючи ліворуч або розвертаючись при зеленому сигналі основного світлофора, водій нерейкового транспортного засобу зобов'язаний дати дорогу трамваю попутного напрямку, а також транспортним засобам, що рухаються в зустрічному напрямку прямо або повертають праворуч.
В письмових поясненнях ОСОБА_2 , які були додані до протоколу про адміністративне правопорушення вказано: «21 травня 2020 року я їхав на автомобілі Рено Кенго, номерний знак НОМЕР_1 по шосе НОМЕР_3 , на перехресті з трасою М18, біля залізного переїзду зупинився на дорожньому знаку 2.2. «Проїзд без зупинки заборонений», вимоги якого я виконав, але із-за поганої видимості не побачив автомобіль ВАЗ2110, номерний знак НОМЕР_4 , який рухався за мною після повороту на дорозі М18, якому прийшлось гальмувати. Після цього мене зупинила поліція.»
В письмових поясненнях ОСОБА_3 , які були додані до протоколу про адміністративні правопорушення вказано: «21 травня 2020 року о 05 годині 50 хвилин рухався по автодорозі М 18 498 км. в бік міста Мелітополь. З автодороги Р47 вивертав на дорогу М18 транспортний засіб Рено Кенго, номерний знак НОМЕР_1 , у якого встановлений знак «Уступити дорогу». При даній ситуації мені як водію транспортного засобу ВАЗ2111, номерний знак НОМЕР_4 , довелось застосувати екстрене гальмування та різку зміну руху з виїздом на зустрічну полосу руху, щоб уникнути зіткнення.»
Таким чином, в наданих поясненнях ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також у викладених обставинах справи в протоколі про адміністративне правопорушення маються розбіжності, а саме в зазначені по якій саме дорозі рухався водій ОСОБА_2 та водій ОСОБА_3 , в зв'язку з чим суд не має можливості встановити дійсні обставини справи.
Вказаний недолік унеможливлюють розгляд даного адміністративного матеріалу.
При викладених обставинах матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Відділу патрульної поліції в АР Крим та м. Севастополі для усунення недоліків.
Керуючись, ст. ст. 256, 268, 280 КУпАП, суд, -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_4 за ч. 4 ст. 122 КУпАП повернути до Відділу патрульної поліції в АР Крим та м. Севастополі - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Некрасов