Справа № 278/2877/18 Провадження №4-с/278/14/19
Іменем України
26 червня 2020 року Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді - Зубчук І.В.,
секретаря с.з. - Яцюрук С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі цивільну справу за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця,-
До Житомирського районного суду Житомирської області надійшла скарга ОСОБА_1 на дії державного виконавця Житомирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Житомирській області Бельського О.С.
На обґрунтування вимог скаржник посилається на те, що 04 липня 2019 року державним виконавцем Житомирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Житомирській області Бельським О.С. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, на підставі виконавчого листа №278/2877/18, виданого 17 травня 2019 року та постанову про стягнення виконавчого збору в сумі 8346 гривень. Зазначає, що ні скаржник, ні ОСОБА_2 не проживає в будинку АДРЕСА_1 .
Відповідно до скарги сторони не мають предмета спору щодо виконання рішення суду про усунення перешкод користування житловим будинок шляхом вселення, а тому дії державного виконавця є протиправними.
Стягувач подав до суду заяву про розгляд скарги у її відсутності.
Боржник, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду скарги в судове засідання не з'явився, будь яких пояснень з приводу скарги до суду не надіслав.
У зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом встановлено, що рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 18 березня 2019 року позов ОСОБА_2 задоволено та усунуто перешкоди ОСОБА_2 у користуванні житловим будинком, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом вселення її до вказаного будинку (а.с.4-6), на підставі якого 17 травня 2019 року видано виконавчий лист №278/2877/18.
04 липня 2029 року постановами державного виконавця Житомирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Житомирській області Бельським О.С. відкрито виконавче провадження та стягнуто виконавчий збір у розмірі 8346 гривень (а.с.8), які направлені сторонам.
Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби врегульований розділом VII ЦПК України «Судовий контроль за виконанням судових рішень».
Відповідно до ст.447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Частиною 1 статті 448 ЦПК України передбачено, що скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Відповідно до частин першої та другої ст.74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом. Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Аналіз правових норм, передбачених частиною першою, другою статті 74 Закону України «Про виконавче провадження», з урахуванням вимог статей 447, 448 ЦПК України, дає підстави зробити висновок, що в разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу ДВС або приватного виконавця під час виконання судового рішення при виконані рішення, ухваленого за правилами цивільного судочинства, зазначена скарга розглядається судом, який ухвалив вказане рішення за правилами цивільного судочинства, а якщо скарга подається на рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб ДВС щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), таку скаргу розглядає відповідний адміністративний суд за правилами адміністративного судочинства.
Водночас статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Відповідно до частини першої цієї статті учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу ДВС або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Разом з тим у частині п'ятій вказаної статті передбачено, що адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу ДВС щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Тобто частина п'ята статті 287 КАС України передбачає загальне правило оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу ДВС щодо виконання ними рішень до того суду, який ухвалив вказане рішення, якщо таке виконання не обтяжене об'єднанням з виконанням рішень, ухвалених судами за правилами іншої юрисдикції.
Оскільки чинним законодавством не врегульовано порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу ДВС або приватного виконавця під час виконання зведеного виконавчого провадження, у якому об'єднано виконання судових рішень та рішень інших органів, суд вважає, що в такому випадку потрібно застосовувати частину першу статті 287 КАС України і вказану справи необхідно розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Аналогічний правовий висновок міститься в постановах Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі №808/2265/16, від 14 березня 2018 року у справі №660/612/16-ц.
Відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, провадження у справі за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця підлягає закриттю.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд, -
Провадження у справі за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця закрити.
Роз'яснити заявнику, що розгляд цієї справи віднесено до суду адміністративної юрисдикції.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду через Житомирський районний суд Житомирської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: І.В.Зубчук