Справа №295/5687/20
Категорія 55
2/295/1756/20
06.07.2020 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого - судді Зосименко О.М.,
з участю секретаря с/з Ковальчук О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Житомирі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру перерахованих коштів,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з ОСОБА_1 надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 7702 грн. 30 коп., та витрати пов'язанні із сплатою судового збору. В обґрунтування позовних вимог вказує, що 04.10.2019 року до управління повторно звернулася ОСОБА_1 , із заявою про призначення житлової субсидії, до якої долучила всі необхідні документи, на підставі яких відповідачу була призначена субсидія за період з грудня 2019 року по квітень 2020 року. У лютому 2020 року спеціалістами управління була проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої на призначення житлової субсидії. В результаті проведеної перевірки та на підставі довідки від Регіонального сервісного центру МВС України в Житомирській області від 20.02.2020 року було виявлено про надання ОСОБА_1 неповної інформації про майновий стан, а саме: перебування у власності чоловіка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 транспортного засобу, з дати випуску якого не минуло п'ять років. В декларації про доходи і витрати ОСОБА_1 вказала, що транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше 5 років немає.
Таким чином ОСОБА_1 не мала права на житлову субсидію в період з жовтня 2018 року по жовтень 2019 року.
Судове засідання сторони не з'явилися. В матеріалах справи наявна заява представника позивача про розгляд справи в їхню відсутність, позовні вимоги підтримують повністю та просять їх задовольнити. Відповідач надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов не визнає, проти задоволення позовних вимог заперечує.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності та кожен окремо дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 04.10.2017 року до управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради повторно звернулась ОСОБА_1 , яка на момент звернення проживала за адресою: АДРЕСА_1 , із заявою про призначення субсидії. До заяви Відповідач додала всі необхідні документи для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
На підставі поданих документів ОСОБА_1 була призначена субсидія на період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року.
23.05.2018 року ОСОБА_1 написала заяву до позивача про те, що ніяких змін не відбулося. Покупок, дарування, спадщини не було.
В зв'язку з цим їй було продовжено субсидію на період з травня 2018 року по квітень 2019 року.
04.10.2019 року до позивача повторно звернулась ОСОБА_1 із заявою про призначення житлової субсидії.
На підставі поданих документів ОСОБА_1 була призначена субсидія на період з жовтня 2019 року по квітень 2020 року.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848.
Відповідно до пункту 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Відповідно до пункту 10 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Пункт 11 Положення передбачає, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб враховується: за ІІІ-ІV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Відповідно до пункту 13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин подає до управління заяву та необхідний комплект документів.
У лютому 2020 року спеціалістами управління була проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої на призначення житлової субсидії.
В результаті проведеної перевірки та на підставі довідки від Регіонального сервісного центру МВС України в Житомирській області від 20.02.2020 року було виявлено про надання ОСОБА_1 неповної інформації про майновий стан, а саме: перебування у власності чоловіка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 транспортного засобу, з дати випуску якого не минуло п'ять років. В декларації про доходи і витрати ОСОБА_1 вказала, що транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше 5 років немає.
Придбання ОСОБА_2 , транспортного засобу НОМЕР_1 , 2017 року випуску, вартістю 5000 грн. 00 коп., що підтверджується довідкою регіонального сервісного центру МВС України в Житомирській обл. № 1841 від 17.03.2020 року № 591.
Згідно пункту 6 Положення житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда).
Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.
Внаслідок неповідомлення, виникла переплата житлової субсидії в сумі 6796 грн. 08 коп. за період з 01.02.2019 року по 30.09.2019 року та в сумі 906 грн. 22 коп. за період з 01.10.2019 року по 31.10.2019 року. Загальна сума до повернення становить 7702 грн. 30 коп.
Крім того судом встановлено, що 04.03.2020 року гр. ОСОБА_1 підписала угоду про те, що зобов'язується повернути надміру нараховані кошти внаслідок подання недостовірних даних про наявність транспортного засобу, але кошти гр. ОСОБА_1 на рахунок управління не повернула.
Відповідно до ч.1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Встановивши, що відповідачем повідомлено не достовірні відомості для отримання соціальних виплат, а саме наявність у членів сім'ї транспортного засобу, якому менше 5 років, що виключає можливість отримання відповідачем субсидії, згідно укладеної угоди в порушення ст. 526 ЦК України, відповідачем не виконанні зобов'язання з повернення сум виплаченої субсидії, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, що підтверджено документально.
Керуючись Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 141, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, -
ухвалив:
Позовну заяву задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради суму надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 7702 грн. 30 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради сплачений судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде виготовлено 07.07.2020 року.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач: Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (м. Житомир, вул. Перемоги, 55, ЄДРПОУ 42103456).
Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ).
Суддя О.М. Зосименко