справа № 166/568/20
провадження № 3/166/304/20
ст. КУпАП 124
іменем України
смт Ратне 06 липня 2020 року
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Лях В.І., за участю адвоката Войціховського А.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ст. 124 КУпАП, -
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №228505 слідує, що ОСОБА_1 27 травня 2020 року об 11 год. 30 хв., на вул. Газіна в смт Ратне Волинської області, керуючи автомобілем "SCANIA R480", д.н.з. НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, внаслідок чого пошкодив кабелі лінії зв'язку, які були розміщені над проїзною частиною дороги, та дві опори, чим порушив вимоги п.2.3 б, п.12.1 Правил дорожнього руху.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні не визнав та пояснив, що вказана у протоколі дорожньо-транспортна пригода трапилась не з його вини, оскільки кабелі лінії зв'язку знаходились на висоті нижчій ніж встановлено нормами чинного законодавства (5 м), а тому він не міг передбачити, що обірве їх автомобілем, висота якого складає 3,95 м.
Адвокат Войціховський А.В. підтримав доводи ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та адвоката Войціховського А.В., дослідивши письмові матеріали справи, приходжу наступного висновку.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За правилами ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Згідно п. 2.4.50 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 596 від 22.08.2014 року, відстань по вертикалі від самоутримних проводів ПЛІ за найбільшої стріли провисання до поверхні землі в населеній і ненаселеній місцевості або до проїзної частини вулиці повинна бути не менше ніж 5,0 м.
З наданих ОСОБА_1 письмових пояснень та матеріалів справи встановлено, що працівниками поліції на місці дорожньо-транспортної пригоди замір висоти автомобіля "SCANIA R480", д.н.з. НОМЕР_1 та замір висоти, відносно поверхні землі на якій висіли кабелі лінії зв'язку не проводилися.
Водночас ОСОБА_1 надано суду акт проведення габаритних розмірів по висоті вантажного автомобіля "SCANIA R480", д.н.з. НОМЕР_1 від 23.06.2020, згідно якого габаритні розміри вказаного автомобіля по висоті становлять 3950 мм. Крім того, згідно протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу № 00832-00517-19 від 09.12.2019 року, автомобіль "SCANIA R480", д.н.з. НОМЕР_1 , після технічного контролю визнано технічно справним.
Матеріали справи не містять будь-яких посилань, що габарити автомобіля "SCANIA R480", д.н.з. НОМЕР_1 не відповідають вимогам ПДР України, а тому пояснення ОСОБА_1 в частині висоти провисання кабелів лінії зв'язку заслуговують на увагу.
Таким чином, виходячи з наведеного слід дійти висновку про порушення п. 2.4.50 Правил улаштування електроустановок при здійсненні монтажу вказаних електричних дротів, що не може слугувати підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо у діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП слід відмовити, а справу провадженням закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення згідно з п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст. 284, 285 КУпАП,-
Відмовити в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 КУпАП.
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП закрити, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Лях В.І.