Справа № 640/20141/18 Суддя (судді) першої інстанції: Скочок Т.О.
07 липня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Оксененка О.М.,
суддів: Лічевецького І.О.,
Мельничука В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови йому у перерахунку пенсії виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною другою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та проведення її виплати загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити заходи передбаченні Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01 квітня 2018 року, починаючи з 01 квітня 2018 року з урахуванням виплаченого.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У квітні 2018 року його пенсія була перерахована з 01.01.2018, проте без урахування всіх складових грошового забезпечення, передбачених частиною другою ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (тобто, без урахування додаткових видів грошового забезпечення), та наразі здійснює виплату такої перерахованої пенсії у неповному обсязі (а саме лише у розмірі 50% від суми підвищення до попередньо обчисленого розміру пенсії).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2019 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо поетапної (часткової) виплати ОСОБА_1 перерахованої з 01.01.2018 пенсії за вислугу років.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії), з урахуванням вже виплачених сум такої перерахованої пенсії. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2019 року, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати частково вказане судове рішення та прийняти нове рішення у відповідній частині, яким: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити заходи передбаченні Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01 квітня 2018 року, починаючи з 01 квітня 2018 року з урахуванням виплаченого.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що приписи Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» від 21.02.2018 №103 є дискримінаційними та не спрямовані на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян.
Судом при вирішенні справи не з'ясовані обставини та не досліджено порядок обчислення пенсійного забезпечення для інших категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за одним Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Правомірність порушених питань у позовній заяві щодо невідповідності окремих пунктів Постанови №103 нормам правових актів вищої юридичної сили, які є підставами оскаржуваних дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії підтверджені рішеннями у справі №826/3858/18, якими визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 та зміни до пункту 5 та додатку №2 цієї постанови.
Згідно п.3 частини першої ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) також у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звільнений з військової служби у званні генерал-лейтенант у запас, наразі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену з 01.06.2008 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З наявних у справі протоколу про призначення та перерахунки пенсії за вислугу років з матеріалів пенсійної справи позивача №2601003516 та автоматизованого розрахунку пенсії за вислугу років від 18.06.2008 вбачається, що при призначенні пенсії позивачу вперше, основний розмір пенсії було обчислено виходячи із 90% сум грошового забезпечення, що складалося з наступних складових: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, а також з середньомісячної суми таких додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням - надбавки за особливо важливі завдання - 100%; премії 60%; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 20%. Загальний розмір обчисленої пенсії, що підлягав виплаті позивачу, становив 5 772 грн. (в т.ч. 90% від суми грошового забезпечення 7 157,80 грн., та сум доплат за підвищення пенсії у розмірах 120,25 грн. і 40 грн., - як учаснику бойових дій).
У подальшому, пенсія позивачу неодноразово перераховувалась, в т.ч. у лютому 2014 року розмір основної перерахованої пенсії позивача згідно автоматизованого перерахунку пенсії від 17.02.2014 становив 9 490 грн. (з урахуванням законодавчого обмеження щодо максимального розміру пенсії).
У квітні 2018 року відповідач на підставі п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 перерахував позивачу пенсію з 01 січня 2018 року, про що свідчать наявні у матеріалах справи розрахунки перерахованої пенсії за вислугу років з автоматизованої системи від 04.04.2018.
Зі змісту цих розрахунків вбачається, що основний розмір пенсії 14 516,25 грн. (тобто, 70% від суми грошового забезпечення для обчислення такої пенсії, - 16 590 грн.) було обчислено з урахуванням таких видів грошового забезпечення:
- посадового окладу - 9 440 грн.,
- окладу за військове звання - 1 620 грн.,
- процентної (50%) надбавки за вислугу років - 5 530 грн.
Загалом підсумок перерахованої пенсії (з урахуванням інших підвищень і надбавок до пенсії та водночас законодавчого обмеження максимального розміру пенсії) склав 13 730 грн.
При цьому, у вказаному розрахунку пенсії від 04.04.2018 було зазначено, що у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 було визначено наступний порядок виплати вказаної суми підвищення пенсії (3 165,49 грн.): у період з 01.01.2018 по 31.12.2018 - по 50% від суми підвищення, що відповідно становить 1 582,75 грн.; у період з 01.01.2019 по 31.12.2019 - по 75% від суми підвищення, що відповідно становить 2 374,12 грн.; у період з 01.01.2020 - по 100 % від суми підвищення, що відповідно становить 3 165,49 грн.
У жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 10.10.2018, в якій просив витребувати від Київського міського військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення посади, з якої його було звільнено зі служби, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені частиною другою ст. 9 Закону від 20.12.1991 №2011-XII, станом на 01 квітня 2018 року, а також провести перерахунок пенсії його з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених частиною другою ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Листом від 05.11.2018 №104296/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у задоволенні вказаної заяви.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідач не допустив протиправних дій в частині проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки на момент звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 10.10.2018 у останнього була відсутня інформація (довідка) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, окрім вже наявної довідки вих. №222/4/166/239/1491 від 12.04.2018, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити заходи щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною другою ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за особливо важливі завдання, премію, надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами станом на 01 квітня 2018 року, починаючи з 01 квітня 2018 року з урахуванням виплаченого, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Разом з тим, оскільки право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01 січня 2018 року повністю, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тому наявні підстави для визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві щодо поетапної (часткової) виплати позивачу з 01.01.2018 перерахованої пенсії та, зобов'язання відповідача виплати позивачу перераховану пенсію з урахуванням виплаченого починаючи з 01.01.2018 загальною сумою (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії).
Колегія суддів не погоджується в повній мірі з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Згідно з частиною другою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
У відповідності до статті 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частина друга статті 51 вказаного Закону передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відтак, стаття 63 Закону №2262-ХІІ делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Так, Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».
Згідно пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У силу вимог пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
За змістом пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахування пенсії не враховуються.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
У подальшому, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету стрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Також, Постановою №103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 зі змінами, внесеними Постановою №103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Такого ж висновку дійшов і Верховний Суд у рішенні від 13 березня 2019 року за наслідками розгляду зразкової справи № 240/6263/18, залишеним в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року.
З матеріалів справи вбачається, у відповідності до розрахунку пенсії за вислугу років, складеного відповідачем станом на 01.01.2018, пенсія ОСОБА_1 призначена виходячи із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9 440 грн., оклад за військове звання - 1 620 грн., процентна (50%) надбавка за вислугу років - 5 530 грн, всього 14 516,25 грн.
Тобто, у вказаному розрахунку вказані всі види грошового забезпечення, які передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 103.
У той же час, колегія суддів враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Втім, скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки порядок дій (щодо перерахунку пенсій на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку), передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.
Відтак, відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Вказане узгоджується з висновком, викладеним в рішенні Верховного Суду від 13 березня 2019 року за наслідками розгляду зразкової справи № 240/6263/18, підтриманої Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року.
Слід відмітити, що позивач не надав Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення посади, з якої позивача було звільнено з військової служби, для здійснення перерахунку пенсії, яка б містила інший склад грошового забезпечення військовослужбовця, ніж той, що наведений у довідках військової частини Міноборони вих. №222/4/166/239/339 від 26.03.2018 і №222/4/166/239/1491 від 12.04.2018, які наявні у матеріалах пенсійної справи позивача.
При цьому, спір щодо правомірності складення довідки про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, між позивачем та органом/установою/організацією, відповідальною за складення довідки, у даній справі відсутній.
Зі звернення позивача до органів Пенсійного фонду вбачається, що позивач лише просив у відповідача витребувати відповідну довідку від Київського міського військового комісаріату з зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач просить врахувати при проведенні перерахунку пенсії, однак матеріали справи не містять доказів того, що в подальшому позивачем було отримано таку довідку та направлено її до органів Пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Враховуючи, що відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, останній не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити заходи щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною другою ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за особливо важливі завдання, премію, надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами станом на 01 квітня 2018 року, починаючи з 01 квітня 2018 року з урахуванням виплаченого, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 проведення її виплати загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), слід зазначити наступне.
Як свідчать матеріали справи, з розрахунку пенсії за вислугу років, складеного відповідачем 04.04.2018, вбачається, що у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 сума підвищення пенсії ОСОБА_1 виплачується наступним чином: у період з 01.01.2018 по 31.12.2018 - по 50% від суми підвищення, що відповідно становить 1 582,75 грн.; у період з 01.01.2019 по 31.12.2019 - по 75% від суми підвищення, що відповідно становить 2 374,12 грн.; у період з 01.01.2020 - по 100 % від суми підвищення, що відповідно становить 3 165,49 грн.
У силу вимог пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) слід проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Однак, оскільки пункт 2 Постанови №103 було скасовано з 05 березня 2019 року у судовому порядку згідно судового рішення у справі № 826/3858/18, тому обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії з цієї дати припинено.
Вказаний правовий висновок викладений у зразковій справі Верховного Суду від 06.08.2019 (справа №160/3586/19), залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.
Таким чином, проведення позивачу виплати пенсії не у розмірі 100% суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право позивача мирно володіти своїм майном.
У пунктах 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» від 01.06.2006, Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20.11.1995 року, серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, №44277/98, рішення від 24.04.2003).
Отже, в розумінні статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, позивач, отримуючи пенсію відповідно Закону №2262-ХІІ, мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень.
У той же час, визнаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві щодо поетапної (часткової) виплати позивачу з 01.01.2018 перерахованої пенсії та задовольняючи позовні вимоги шляхом зобов'язання відповідача виплатити позивачу перераховану пенсію з урахуванням виплаченого, починаючи з 01.01.2018 загальною сумою (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії), судом першої інстанції не було враховано, що лише з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.04.2018, тобто починаючи лише з 05.03.2019.
При цьому, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи щодо поетапної (часткової) виплати позивачу саме з 01.01.2018 перерахованої пенсії, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови №103 були діючими.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 09.04.2020 у справі №640/19928/18.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що лише з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, відтак дії відповідача щодо поетапної (часткової) виплати ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, є протиправними.
Як наслідок, належним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Відповідно до частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Частиною четвертою вказаної статті закріплено, що зміна судового рішення може полягати у доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зміни судового рішення в резолютивній частині, виклавши абзац другий та третій резолютивної частини рішення в редакції, з урахуванням вищевикладених мотивів судом.
Керуючись ст. ст. 242, 250, 308, 310, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2019 року - змінити, виклавши абзац другий та третій резолютивної частини рішення в наступній редакції:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо поетапної (часткової) виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру пенсії за вислугу років за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії».
В іншій частині - рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Оксененко
Судді І.О. Лічевецький
В.П. Мельничук