Справа № 686/14982/20
Провадження № 1-кс/686/7799/20
17 червня 2020 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_6 , про відсторонення від посади, відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Камишин Волгорадської області Російської Федерації, громадянина України, українця, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину, працюючого лісничим Літинського лісництва ДП «Хмільницький лісгосп», раніше не судимого,
у кримінальному провадженні №62020240000000394,
15.06.2020 року слідчий Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з погодженим з прокурором відділу прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 , про відсторонення ОСОБА_5 підозрюваного у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246, ч. 5 ст. 191 КК України від займаної ним посади лісничого Літинського лісництва ДП «Хмільницьке лісомисливське господарство», посилаючись на те, що перебування його на вказаній посаді сприяло у вчиненні інкримінованого йому злочину, перебуваючи на посаді, буде намагатися знищити, сховати або спотворити вказані речові докази, які мають значення для кримінального провадження, матиме змогу незаконно впливати на свідків злочину ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , яким можуть бути відомі обставини вчинення ОСОБА_10 кримінальних правопорушень, або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Заслухавши думку прокурора, який підтримав клопотання, підозрюваного та його захисника, які заперечили щодо задоволення клопотання, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.
22.03.2020 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №62020240000000394, зареєстровано кримінальні правопорушення правова кваліфікація - ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246, ч. 5 ст. 191 КК України.
03 червня 2020 року ОСОБА_5 винесено повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246, ч. 5 ст. 191 КК України, а саме про те, що він згідно з наказом №7-к від 31.01.2019 призначений на посаду лісничого Літинського лісництва ДП «Хмільницький лісгосп».
Відповідно до посадової інструкції лісничого Літинського лісництва ДП «Хмільницький лісгосп», затвердженої директором ДП «Хмільницький лісгосп» ОСОБА_11 , лісничий зобов'язаний забезпечувати розробку та доведення планових завдань до майстерських участків, бригад та робітників, проводити контроль за їх виконанням; забезпечення ведення в лісництві встановленої технічної документації, належний облік та достовірність звітності, збереження товарно-матеріальних цінностей та грошових коштів; здійснювати контроль за додержанням лісокористувачами положень «Лісового кодексу України»; забезпечити проведення рубок догляду за лісом, санітарних рубок, а також рубок головного користування у відповідності з діючими правилами та настановами; проводити в установленому порядку огляд місць рубок, здійснювати систематичний контроль та забезпечувати дотримання діючих правил користування лісом, ведення лісового господарства, а також інших правил та норм, передбачених лісовим законодавством; забезпечувати охорону лісів від пожеж, самовільних рубок та інших лісопорушень.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» від 23.12.1993 та Постанови КМУ від 16.09.2009 № 976 «Про затвердження Положення про державну лісову охорону» посади лісничого та майстра лісу віднесені до правоохоронних органів, тобто ОСОБА_5 на момент вчинення кримінальних правопорушень являвся правоохоронцем.
Разом з тим, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду лісничого Літинського лісництва ДП «Хмільницьке лісове господарство», діючи умисно, будучи незадоволеним своїм матеріальним становищем, протягом 2018 року, точну дату досудовим розслідуванням не встановлено, вирішив організувати на території Хмільницького лісництва незаконну порубку дерев у лісах та захисних лісових насадженнях, а також перевезення та збут незаконно зрубаних дерев.
Усвідомлюючи, що реалізація розробленого ним злочинного плану можлива лише за умови створення об'єднання осіб та спрямування їх зусиль на вчинення злочину, детальному розподілі між ними обов'язків при його вчиненні, забезпеченні взаємозв'язку між діями усіх учасників злочину, а також при координації їх поведінки, ОСОБА_5 вирішив створити та очолити організовану групу, у склад якої, в якості виконавців, повинні були увійти особи, що користувалися його довірою, мали навички з використання спеціальних інструментів (бензопил) та вирубки дерев, а також здатні зберігати таємницю.
Розуміючи, що діяльність створеної ним групи буде нести протиправний характер, ОСОБА_5 підшукав у якості співвиконавців вчинення злочину майстра лісу ДП «Хмільницьке лісове господарство» ОСОБА_12 та вальника лісу ДП «Хмільницьке лісове господарство» ОСОБА_10 , до відома яких довів розроблений ним план злочинної діяльності та запропонував прийняти активну участь в його реалізації, зацікавивши вказаних осіб можливістю швидкого збагачення.
Тоді ж, ОСОБА_12 та ОСОБА_10 , діючи умисно, з корисливих мотивів, надали добровільну згоду на пропозицію ОСОБА_5 прийняти активну участь у вчиненні злочинів, пов'язаних із незаконною порубкою дерев у лісах та захисних лісових насадженнях, перевезенням та збутом незаконно зрубаних дерев у складі групи осіб, таким чином увійшли до її складу визнавши лідерство ОСОБА_5 .
У подальшому, учасники групи виконували конкретні функції та вказівки, діяли умисно, протиправно, зловживаючи службовим становищем, згідно розробленого ОСОБА_5 планом злочинної діяльності, спрямованого на досягнення загального результату.
Крім того, всі члени організованої групи були обізнані щодо протиправних цілей, виявили бажання і сприяли досягненню визначеної мети у ході вчинення злочину, в межах відведеної кожному з учасників організованої групи спеціальної ролі.
У створеній організованій групі ОСОБА_5 , як організатором, розподілені ролі кожного з учасників групи. Так, ОСОБА_5 , як організатор та співвиконавець згідно із заздалегідь розподілених ним ролей та функцій групи: створив і керував групою, для вчинення злочинів, пов'язаних з незаконною порубкою дерев у лісах, їх перевезення та збут; із використанням службового становища визначав місце та час вчинення рубки, забезпечував співучасників знаряддям та засобами вчинення злочинів, транспортними засобами для перевезення зрубаної деревини до місць зберігання; організовував збут незаконно зрубаної деревини; отримані грошові кошти розподіляв між членами групи.
ОСОБА_12 як співвиконавець згідно відведеної йому ролі, достовірно знаючи про протиправність своїх дій, дотримуючись плану організованої групи, зловживаючи службовим становищем, приймав активну участь у незаконних порубках дерев у лісах, на які їм вказував організатор; зловживаючи службовим становищем, діючи за вказівкою організатора, здійснював документальне прикриття злочинної діяльності організованої групи з метою невикриття їх злочинної діяльності працівниками правоохоронних органів; контролював процес здійснення вирубки та завантаження дерев іншими учасниками організованої групи.
ОСОБА_10 , як співвиконавець згідно відведеної йому ролі, достовірно знаючи про протиправність своїх дій, дотримуючись плану організованої групи, зловживаючи службовим становищем, приймав активну участь у незаконних порубках дерев у лісах, на які їм вказував організатор, здійснював завантаження незаконно зрубаної деревини на транспортні засоби, її вивезення до місць збуту та подальшого вивантаження деревини; отримував грошові кошти від збуту деревини.
Відповідно до ст. 1, 4 Лісового Кодексу України (далі - ЛК України) ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.
Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Згідно зі ст. 17 ЛК України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Відповідно до ст. 19 ЛК України Постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства;
Згідно зі ст. 67 ЛК України спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети.
Відповідно до ст. 69 ЛК України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.
Відповідно до ст. 100 ЛК України порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", цього Кодексу та інших актів законодавства.
Згідно зі ст. 105 ЛК України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших видів рубок здійснюється в межах затверджених планів та на підставі рішень науково-технічних рад установ природно-заповідного фонду згідно з лімітом на використання природних ресурсів на підставі дозволів.
Відповідно до п. 2,3,4,9,10 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» використання лісових ресурсів проводиться за спеціальним дозволом: лісорубним або лісовим квитком.
Порядком спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2007 року №761, а саме статтею 2 визначено обов'язки підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів.
Статтею 5 «Санітарних правил в лісах України» затвердженого Поставною №555 КМУ від 27.07.1995 року визначеного заходи з поліпшення санітарного стану лісів здійснюються незалежно від віку насаджень у лісах усіх категорій.
Відповідно до ст. 12 Правил вибіркові санітарні рубки проводяться власниками лісів, постійними лісокористувачами шляхом вилучення з насаджень сухостійних, відмираючих, дуже ослаблених внаслідок пошкодження насаджень пожежами, шкідниками, хворобами лісу і внаслідок аварій та стихійного лиха окремих дерев або їх груп.
Згідно ст. 13 Правил власники лісів, постійні лісокористувачі призначають на основі матеріалів лісовпорядкування, лісопатологічних обстежень та повідомлень про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень вибіркові санітарні рубки, про що інформують обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та орган місцевого самоврядування, на території якого зростають насадження, що потребують вибіркової санітарної рубки. У межах природно-заповідного фонду вибіркові санітарні рубки призначаються за погодженням з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Розрахунок для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 та № 541 від 24.07.2013, яким затверджена Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вибуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеню припинення росту.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , умисно, з корисливих мотивів, використовуючи свої службові повноваження всупереч інтересам служби, з метою подальшого особистого збагачення, без відповідного на це дозволу і законних підстав, протягом 2018 року, діючи у складі організованої злочинної групи, спільно з ОСОБА_12 та ОСОБА_10 обрав та спиляв, серед наявних на обході № 3 Літинського лісництва ДП «Хмільницьке лісомисливське господарство» у кварталі № 21 виділу № 5, 92 дерева породи дуб, граб та черешня, тим самим спричинивши істотну шкоду екології, яка, відповідно до висновку проведеної в рамках провадження інженерно-екологічної експертизи, становить 1132672,63 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 своїми умисними діями, з корисливих мотивів, з метою подальшого особистого збагачення, не маючи на те відповідного дозволу і законних підстав, спільно з ОСОБА_12 та ОСОБА_10 здійснив на обході № 3 Літинського лісництва ДП «Хмільницьке лісомисливське господарство» незаконну порубку лісу - лісодеревини породи дуб, граб та черешня у кількості 92 дерев, що спричинило істотну шкоду екології у грошовому еквіваленті на суму 1132672,63 грн., чим вчинив злочин, передбачений ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246 («Незаконна порубка дерев у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, організованою групою, що спричинило тяжкі наслідки») КК України.
Крім того, ОСОБА_5 , будучи службовою особою - лісничим Літинського лісництва ДП «Хмільницьке лісомисливське господарство», відповідно до покладених на нього посадовою інструкцією обов'язків, в порушення ст. 105 Лісового кодексу України, п. 4 «Положення про державну лісову охорону», затвердженої постановою КМУ від 16 вересня 2009 р. № 976, 29.07.2016 умисно, з корисливих мотивів, діючи в складі організованої злочинної групи, використовуючи свої службові повноваження всупереч інтересам служби, з метою особистого збагачення, заволодіння та подальшої реалізації майна ДП «Хмільницьке лісомисливське господарство» - лісосировини у кількості 92 дерев, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , здійснив незаконну порубку дерев на території Літинського лісництва.
Так, ОСОБА_5 , умисно, з корисливих мотивів, використовуючи свої службові повноваження всупереч інтересам служби, з метою подальшого особистого збагачення, без відповідного на це дозволу і законних підстав, протягом 2018 року, обрав та спиляв, серед наявних на обході № 3 Літинського лісництва ДП «Хмільницьке лісомисливське господарство» у кварталі № 21 виділу № 5, 92 дерева породи дуб, граб та черешня, тим самим спричинивши істотну шкоду екології, яка, відповідно до висновку проведеної в рамках провадження інженерно-екологічної експертизи, становить 1132672,63 грн.
В подальшому, ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_12 та ОСОБА_13 за грошову винагороду, незаконно реалізував вищезазначену деревину.
Відповідно до висновку експерта № 3556/20-21 від 22.05.2020, проведеної в рамках кримінального провадження судової інженерно-екологічної експертизи, загальна вартість незаконно вирубаної деревини становить 1132672,63 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 будучи службовою особою - лісничим Літинського лісництва ДП «Хмільницьке лісомисливське господарство», діючи за попередньою змовою із ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , в складі організованої злочинної групи, своїми умисними діями, з корисливих мотивів, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодів державним майном у вигляді деревини породи дуб, граб та черешня у кількості 92 дерев, тим самим заподіявши ДП «Хмільницьке лісомисливське господарство» збитки у розмірі 1132672,63 грн., що у 1179 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим вчинив злочин, передбачений ч. 5 ст. 191 («Заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене організованою групою в особливо великих розмірах») КК України.
Відповідно до наказу директора ДП «Хмільницький лісгосп» ОСОБА_11 №7-к від 31.01.2019 року ОСОБА_5 призначений на посаду лісничого Літинського лісництва ДП «Хмільницький лісгосп».
Згідно п. 4 ч. 2ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ст. 156 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Вивченням матеріалів кримінального провадження, судом встановлено, що є достатні підстави припускати, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді, буде намагатися знищити, сховати або спотворити вказані речові докази, які мають значення для кримінального провадження, матиме змогу незаконно впливати на свідків злочину ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , яким можуть бути відомі обставини вчинення ОСОБА_10 кримінальних правопорушень, або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Враховуючи викладене приходжу до висновку, що досягнути завдання кримінального судочинства неможливо без відсторонення підозрюваного від посади .
Керуючись ст.ст.154-157 КПК України,
Клопотання задовольнити .
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади лісничого Літинського лісництва ДП «Хмільницький лісгосп», на строк по 31 липня 2020 року.
Ухвала діє по 31 липня 2020 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя