Справа № 676/2988/20
Номер провадження 3/676/1268/20
07 липня 2020 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Воєвідко Я.І., за участю секретаря судового засідання Лисої К.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам'янці-Подільському матеріали справи, які надійшли від Державного агентства рибного господарства України Управління державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця, проживаючого та зареєстрованого по АДРЕСА_1 , непрацюючого, за ч.4 ст.85 КУпАП, -
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від Державного агентства рибного господарства України Управління державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області надійшов протокол №008281 від 05.05.2020 року та матеріали справи відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст.85 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №008281 від 05.05.2020 року ОСОБА_1 05.05.2020 року на р. Збруч поблизу с. Завалля Кам'янець-Подільського району Хмельницької області займався незаконним виловом водних біоресурсів, забороненими знаряддями лову - сіткою парашут в кількості - 1 штука, при цьому виловив рибу - білизна (жерех) - 1 (один) екземпляр, загальною вагою 0,2 г. Чим порушив ч.1 ст. 27, п.п. 3, 4 ч.2 ст. 63 ЗУ «Про тваринний світ», п.п. 1 п.1 п. 3.15 Правил любительського та спортивного рибальства, чим скоїв правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.4 ст. 85 КУпАП.
Завдані збитки рибному господарству України складають 255 грн. (двісті п'ятдесят п'ять гривень).
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме, що він 05.05.2020 року на р. Збруч поблизу с. Завалля Кам'янець-Подільського району Хмельницької області займався незаконним виловом водних біоресурсів забороненими знаряддями лову - сіткою парашут в кількості - 1 штука, при цьому виловив рибу - білизна (жерех) - 1 (один) екземпляр, загальною вагою 0,2 г.
Таким чином, заслухавши пояснення ОСОБА_1 з урахуванням способу лову, кількості виловленої риби та розміру збитків адміністративне правопорушення за ч.4 ст. 85 КУпАП, вчинене ОСОБА_1 , може містити ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 249 КК України.
Згідно з роз'ясненнями, викладеними в абз. 4 п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» №17 від 10 грудня 2004 року, відповідальність за злочин, передбачений ст. 249 КК України, настає лише за умови, що діями винної особи заподіяно істотну шкоду. На те, що шкода є істотною, можуть вказувати, зокрема, такі дані: нищення нерестовищ риби; вилов риби в період нересту, нечисленних її видів або тих, у відтворенні яких є труднощі; добування великої кількості риби, водних тварин чи рослин або риби чи тварин, вилов яких заборонено; тощо. Якщо внаслідок вчинених дій істотна шкода не настала, винна особа за наявності для того підстав може нести відповідальність за ч. 3 або ч. 4 ст. 85 КУпАП.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, матеріали передаються прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно ст. 284 КУпАП, при передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування, виноситься постанова про закриття справи.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , забороненими знаряддями лову, з урахуванням способу лову, кількості виловленої риби та загального розміру завданих збитків, а саме 255 грн., що підтверджується розрахунком збитків від 03.06.2020 року №99 відповідно до протоколу №008281 від 05.05.2020 року - завдала значної шкоди водним біоресурсам України, тому в його протиправних діях вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ст. 249 КК України.
Враховуючи вищенаведене, оскільки в діях ОСОБА_1 може міститися склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.249 КК України, суд прийшов до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення необхідно, відповідно до ст. 253 КУпАП, передати органу досудового розслідування, а провадження у справі закрити.
Керуючись ст.33, ч.4 ст.85, ст.ст.253, 280, 284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.4 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 , за ч.4 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення передати Кам'янець-Подільському РВП Кам'янець-Подільського ВП ГУНП в Хмельницькій області, для прийняття рішення в порядку ст.214 КПК України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
Я.І. Воєвідко