Рішення від 06.07.2020 по справі 280/2338/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 липня 2020 року Справа № 280/2338/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Фермерського господарства «ЛУЧИСТЕ-2А» (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт Веселе, вул. Лучиста, 2-А)

до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (м. Запоріжжя, вул. Українська, 50)

про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06.04.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фермерського господарства «ЛУЧИСТЕ-2А» (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач (з урахуванням уточнень від 28.04.2020) просить суд:

визнати протиправною відмову відповідача (лист № 8-1351/15-20-СГ «Про відмову у наданні у постійне користування земельних ділянок» площею 85.9919 га, кадастровий №2321282500:01:011:0085 та площею 86.0080 га, кадастровий №2321282500:01:011:0002 позивачу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва);

зобов'язати відповідача вчинити певні дії у місячний термін, надати необхідний дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності, розташованих за межами населеного пункту Корніївської сільської ради Веселівського району, Запорізька область, площею 85.9919 га, кадастровий №2321282500:01:011:0085 та площею 86.008 га, кадастровий №2321282500:01:011:0002 у постійне користування позивачу, затвердити відповідну документацію, винести відповідне рішення, скласти та надати відповідні документи, що дають позивачу право для оформлення державної реєстрації речових прав постійного користування земельним масивом відповідно до закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для належного постійного користування земельним масивом (бажано виділити в один цільний масив відповідно до закону).

В обґрунтування позовних вимог Фермерське господарство «ЛУЧИСТЕ-2А» зазначає, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 20.02.2020 № 8-1351/15-20-СГ йому відмовлено у наданні у користування земельних ділянок площею 85.9919 га, кадастровий №2321282500:01:011:0085 та площею 86.0080 га, кадастровий №2321282500:01:011:0002 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з підстав невідповідності вимогам статей 134, 135 - 139 Земельного кодексу України. Позивач вважає таку відмову протиправною та необґрунтованою, вказує, що спірні земельні ділянки є вільними, знаходяться поза межами населеного пункту, обмеження та обтяження щодо них відсутні. За таких обставин, із посиланням на норми Конституції України, Земельного кодексу України просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 10.04.2020, у зв'язку з невідповідністю позову вимогам статей 160, 161 КАС України, позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви до першого робочого дня включно після завершення строку дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), але не менше, ніж протягом 10 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 08.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №280/2338/20; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (вх. від 04.06.2020 №26058) проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що відповідно до статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Вказує, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.07.2015 №34/0/26-15 «Про затвердження переліку земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги» включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах земельні ділянки згідно додатку, зокрема, земельні ділянки площею 86,0080 га та 85,9919 га на території Корніївської сільської ради Веселівського району Запорізької області. Відтак, вважає відмову позивачу у наданні у користування даних земельних ділянок правомірною та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

Фермерське господарство «ЛУЧИСТЕ-2А» (код ЄДРПОУ 33836049) зареєстроване в якості юридичної особи. Основним економічним видом діяльності позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11).

Фермерське господарство «ЛУЧИСТЕ-2А» звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із клопотанням від 08.01.2020 №2-06.01.2020 про надання у користування земельних ділянок державної власності, які розташовані єдиним масивом, а саме: земельної ділянки площею 85.9919 га із кадастровим №2321282500:01:011:0085 та земельної ділянки площею 86.008 га із кадастровим №2321282500:01:011:0002, розташованих у Запорізькій області, Веселівському районі, Чкалівській сільській ОТГ (за межами населених пунктів, колишня Корніївська сільська рада), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 20.02.2020 № 8-1351/15-20-СГ «Про відмову у наданні у користування земельних ділянок» позивачу відмолено у наданні у користування земельних ділянок на підставі невідповідності вимогам статей 134, 135 - 139 Земельного кодексу України.

Не погоджуючись із даною відмовою, Фермерське господарство «ЛУЧИСТЕ-2А» звернулося до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III (надалі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 ЗК України).

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (ч. 4 ст. 122 ЗК України).

За правилами частин 1, 15 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Як вбачається із наявних у матеріалах справи витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, спірні земельні ділянки зареєстровано в Державному земельному кадастрі із кадастровими номерами №2321282500:01:011:0085 та №2321282500:01:011:0002, форма власності: державна; цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення.

У відповідності з приписами частин першої-третьої статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Окрім цього, частинами першою-третьою статті 136 передбачено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Аналіз приписів статті 136 ЗК України свідчить про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є підставою для відмови у наданні у користування даної земельної ділянки.

Аналогічно норми права застосовано Верховним Судом у постановах від 17.10.2019 у справі №823/1120/16, від 22.04.2020 №823/1267/16.

Як вбачається із наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.07.2015 №34/0/26-15 «Про затвердження переліку земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги», ним затверджено перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, згідно з додатком. (п. 1 наказу). Так, до такого переліку включено земельні ділянки, зокрема, площею 86,0080 га, кадастровий №2321282500:01:011:0002 та площею 85,9919, кадастровий №2321282500:01:011:0085 га на території Корніївської сільської ради Веселівського району Запорізької області.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті другої КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, враховуючи, що земельні ділянки площею 86,0080 га, кадастровий №2321282500:01:011:0002 та площею 85,9919, кадастровий №2321282500:01:011:0085 відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.07.2015 №34/0/26-15 включено до переліку земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, що є підставою для відмови у наданні у користування даних земельних ділянок у відповідності до приписів ч. 3 ст. 136 ЗК України, суд доходить висновку про те, що, відмовляючи позивачу наказом від 20.02.2020 № 8-1351/15-20-СГ у наданні спірних ділянок у користування, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а отже позовні вимоги в даній частині задоволенню не підлягають.

Також, не підлягають задоволенню і позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії у місячний термін, надати необхідний дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності, розташованих за межами населеного пункту Корніївської сільської ради Веселівського району, Запорізька область, площею 85.9919 га, кадастровий №2321282500:01:011:0085 та площею 86.008 га, кадастровий №2321282500:01:011:0002 у постійне користування позивачу, затвердити відповідну документацію, винести відповідне рішення, скласти та надати відповідні документи, що дають позивачу право для оформлення державної реєстрації речових прав постійного користування земельним масивом відповідно до закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для належного постійного користування земельним масивом (бажано виділити в один цільний масив відповідно до закону), оскільки вони є похідними від вимог про визнання відмови протиправною.

Звідси, позовні вимоги Фермерського господарства «ЛУЧИСТЕ-2А» є необґрунтованими та не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Стосовно посилань позивача на необґрунтованість наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.07.2015 №34/0/26-15 слід зазначити, що такі посилання спростовуються матеріалами справи, оскільки в наказі міститься посилання на норми статей 134, 135 - 139 ЗК України, на підставі яких відмовлено у надання спірних ділянок у користування.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовної заяви, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Фермерського господарства «ЛУЧИСТЕ-2А» до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 06.07.2020.

Суддя Ю.П. Бойченко