Провадження №3/760/6505/20
Справа №760/14291/20
03 липня 2020 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Ступак М.С., за участю представника Київської митниці Держмитслужби Юрківа В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина Республіки Болгарія для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 12.07.2019 року, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України, -
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №225/10000/20 від 07.02.2020 року, складений відносно громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 07.02.2020 о 09 год. 10 хв. в зоні митного контролю «Виліт» терміналу А митного посту «Аеропорт Київ «Жуляни» Київської митниці Держмитслужби при здійсненні митного контролю пасажирів та багажу рейсу W96002 сполученням «Київ - Лутон» для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.
Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до ренгенаппарату для проведення огляду багажу.
В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в ручній поклажі знаходились дві монети з ознаками старовини: перша монета - 1938 року, з нациською символікою. Аверс монети: на одній стороні монети зображений орел з нациською символікою, номіналом «5», знизу напис «Deutfcnes Refch 1938», з іншої сторони зображено бюст Сталіна, знизу напис «Vaul ven hinornburg». Друга монета - з нациською символікою. Аверс монети: на одній стороні монети зображений орел з нациською символікою, знизу напис «Ein volk ein reich ein fuhrer», іншої сторони зображено бюст Гітлера, знизу напис «Adolf Hitler 1889-1945» та дві медалі: перша медаль - з символікою СССР. Аверс медалі: на одній стороні медалі зображена символіка СССР і надпис «Ветерану труда», з іншої сторони напис «За долголетний доблестный труд». Друга медаль - з зображенням солдата Другої Світової Війни. Аверс медалі: зображення солдата, надпис - «1918-1978», інша сторона символіка зброї СССР, надпис «Шестьдесят лет вооруженных сил СССР».
Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Своїми діями громадянин Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказ від 22.04.2002 № 258 Міністерства Культури і Мистецтв України «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України».
Своїми діями пасажир ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 Митного кодексу України.
У зв'язку з чим, 07 лютого 2020 року посадовою особою Київської митниці Держмитслужби у відношенні громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було складено протокол № 225/10000/20 про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
Безпосередні предмети правопорушення, в порядку ст. 511 МК України вилучені та зберігаються на складі Київської митниці Держмитслужби.
Представник митного органу у судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці Держмитслужби України та просив притягнути правопорушника до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомлений про дату та час судового засідання. З письмових пояснень, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що останній з порушенням згодний.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.
З матеріалів справи вбачається, що 07.02.2020 о 09 год. 10 хв. у громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який відлітав сполученням «Київ - Лутон», рейс W96002, в ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в ручній поклажі знаходились дві монети з ознаками старовини: перша монета - 1938 року, з нациською символікою. Аверс монети: на одній стороні монети зображений орел з нациською символікою, номіналом «5», знизу напис «Deutfcnes Refch 1938», з іншої сторони зображено бюст Сталіна, знизу напис «Vaul ven hinornburg». Друга монета - з нациською символікою. Аверс монети: на одній стороні монети зображений орел з нациською символікою, знизу напис «Ein volk ein reich ein fuhrer», іншої сторони зображено бюст Гітлера, знизу напис «Adolf Hitler 1889-1945» та дві медалі: перша медаль - з символікою СССР. Аверс медалі: на одній стороні медалі зображена символіка СССР і надпис «Ветерану труда», з іншої сторони напис «За долголетний доблестный труд». Друга медаль - з зображенням солдата Другої Світової Війни. Аверс медалі: зображення солдата, надпис - «1918-1978», інша сторона символіка зброї СССР, надпис «Шестьдесят лет вооруженных сил СССР».
Згідно Висновку мистецтвознавчої експертизи Департаменту культури вих.№060-3032 від 24.06.2020 надані на експертизу предмети:
1.Медаль «Ветеран труда», 1974 рік, СРСР має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення, може бути оцінена в 15 грн. Для переміщення через митний кордон України даного предмету потрібно оформляти Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей через митний кордон України, що видається на підставі висновку державної експертизи, згідно наказу Міністерства культури і мистецтв України №258 від 22.04.2002.
2. Медаль «60 лет Вооруженных сил СССР», 1978 рік, СРСР, має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення, може бути оцінена в 30 грн. Для переміщення через митний кордон України даного предмету потрібно оформляти Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей через митний кордон України, що видається на підставі висновку державної експертизи, згідно наказу Міністерства культури і мистецтв України №258 від 22.04.2002.
3. Монета «5 рейхмарок» (копія), 1938 рік, Німеччина ( Третій Рейх ), не має культурної цінності, може бути оцінена в 200 грн.
4. Пам'ятна монета-медаль «Адольф Гітлер 1889-1945 р.р.» (копія), 1945 рік, не має культурної цінності, може бути оцінена в 200 грн.
Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Разом з тим, судом встановлено, що громадянин Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажир митної декларації не заповнював, з приводу декларування виявлених предметів до інспекторів митниці не звертався. Будь-які документи на переміщення медалей у пасажира були відсутні. Пояснення громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не містять жодних заперечень щодо перетину ним білої лінії «зеленого коридору».
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що митний орган дійшов до обґрунтованого висновку про наявність в діях громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушення митних правил та вірно кваліфікував їх за ст. 471 МК України, оскільки останній вчинив дії, які полягають у порушенні встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари на які законодавством України встановлені заборони та/або обмеження.
Вина громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується зібраними по справі та дослідженими письмовим доказами у їх сукупності, які здобуті у визначеному законом порядку, відповідно до положень МК України, КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Враховуючи особу порушника, характер вчиненого правопорушення, а також те, що в судовому засіданні встановлено наявність в діях громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності, виходячи з вимог статті 471 МК України, застосувати основне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1 700,00 грн.
Вирішуючи питання про застосування додаткового стягнення суддя виходить з такого.
Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони, обмеження, визначено ст.ст. 196, 197 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.
Таким чином, враховуючи, що за змістом санкції ст. 471 МК України переміщення особою через «зелений коридор» товарів, на які встановлено заборони або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, тягне за собою обов'язкове застосування додаткового стягнення у виді конфіскації, а тому безпосередні предмети порушення митних правил, які мають культурну цінність як предмет матеріальної культури: Медаль «Ветеран труда», 1974 рік, СРСР - 1 шт., Медаль «60 лет Вооруженных сил СССР», 1978 рік, СРСР - 1 шт., що вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил №225/10000/20 від 07.02.2020 - належить конфіскувати.
Разом з тим, суд вважає, що не підлягають конфіскації безпосередні предмети порушення митних правил, які не мають культурної цінності, а саме: Монета «5 рейхмарок» (копія), 1938 рік, Німеччина (Третій Рейх ) - 1 шт.; Пам'ятна монета-медаль «Адольф Гітлер 1889-1945 р.р.» (копія), 1945 рік - 1 шт., оскільки на дані предмети не встановлено обмеження чи заборони щодо переміщення через митний кордон України.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196-197, 366, 374, 471, 526-529 Митного кодексу України, -
Громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп.
Конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил, які мають культурну цінність як предмет матеріальної культури: Медаль «Ветеран труда», 1974 рік, СРСР - 1 шт., Медаль «60 лет Вооруженных сил СССР», 1978 рік, СРСР - 1 шт., що вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 225/10000/20 від 07 лютого 2020 року.
Безпосередні предмети порушення митних правил, які не мають культурної цінності, а саме: Монета «5 рейхмарок» (копія), 1938 рік, Німеччина (Третій Рейх ) - 1 шт.; Пам'ятна монета-медаль «Адольф Гітлер 1889-1945 р.р.» (копія), 1945 рік - 1 шт., що вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 225/10000/20 від 07 лютого 2020 року, повернути громадянину Республіки Болгарія ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ).
Стягнути з гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.М. Букіна