Рішення від 30.06.2020 по справі 320/2246/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2020 року справа №320/2246/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області та просить суд:

- визнати протиправними дії Управлінням соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області щодо складання та надсилання ОСОБА_1 повідомлення про припинення надання житлової субсидії та про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії № 287 від 28.01.2020;

- скасувати повідомлення про припинення надання житлової субсидії та про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії № 287 від 28.01.2020 року, видане Управлінням соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області;

- зобов'язати Управлінням соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області вирішити питання про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області виконати перерахунок наданої ОСОБА_1 житлової субсидії з травня 2018 року по січень 2020 року включно та виплатити субсидію у повному обсягу;

- зобов'язати призначити ОСОБА_1 житлову субсидію з 01.05.2018 та здійснити перерахунок плати за житлово-комунальні послуги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, рішення Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області від 28.01.2020 про припинення надання житлової субсидії ОСОБА_1 з травня 2018 по січень 2020 року є протиправним, оскільки відповідачем помилково застосовані норми законодавства.

Крім того, позивач зазначає, що рішення про відмову в призначенні житлової субсидії від 28.01.2020 прийняте за межами повноважень, визначених Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.

Позивач вказує на те, що в переліку підстав, за наявності яких, житлова субсидії не призначається, відсутня підстава як неповернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.

Відповідач позов не визнав, у відзиві просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Припинення дії субсидії відповідач обґрунтовує тим, що комісією з питань призначення державних соціальних допомог, надання населенню пільг, житлових субсидій та соціальних виплат веуттрішньо переміщеним особам встановлені обставини, що впливають на визначення права на призначення, а саме зміни у складі сім'ї.

Також Відповідач посилається на те, що Позивач не повідомив обставин, які вплинули на визначення права в отриманні субсидії, а саме зміни у складі сім'ї (декларацію про доходи і витрати було надіслано до управління лише 27.01.2020).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання на 07.04.2020.

У засідання суду позивач не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.

У судовому засіданні було ухвалено відкласти розгляд справи на 27.05.2020.

27.05.2020 у судовому засіданняі від позивача надійшла заява про розгляд справи в письмовому порядку.

На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України було ухвалено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження, на підставі протокольної ухвали суду від 27.05.2020.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 , зареєстрований по АДРЕСА_1 .

12.12.2016 позивач звернувся із заявою про призначення житлової субсидії до управління соціального захисту населення Броварської РДА та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житловою субсидії.

На підставі поданих позивачем документів призначено житлову субсидію з грудня 2016 року, у жовтні 2019 року виплата житлової субсидії припинилась.

У грудні 2019 року позивач отримав відповідь від уповноваженого з питань надання субсидій Пухівської сільської ради, що для подовження нарахування та виплати житлової субсидії необхідно надати оновлений пакет документів, що включає декларацію нової форми.

27.01.2020 позивач звернувся управління соціального захисту населення Броварської РДА із заявою №11996 про призначення житлової субсидії, декларацією про доходи і витрати осіб та оновленим пакетом документів.

В січні 2020 року позивач отримав повідомлення №287 про припинення надання житлової субсидії від 28.01.2020, яким припинено надання житлової субсидії з 01.11.2019 та зобов'язано позивача повернути переплачену суму субсидій та перерахувати 6449,99 грн. до 28.02.2020 на рахунок управління соціального захисту населення.

Позивачем було надіслано до Управління соціального захисту населення Броварської РДА листа, до якого додано документи, які підтверджують, що позивач не проживає разом з ОСОБА_2 та вона проживає за своїм місцем реєстрації.

Листом №584 від 17.02.2020 Управління соціального захисту населення Броварської РДА позивачу повідомлено, що у зв'язку із встановленими обставинами, а саме змінами у складі сім'ї припинено налання житлової субсидії з жовтня 2018 року.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначається положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива"затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення № 848).

Відповідно до п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком

Пунктом 4 Положення № 848 (в редакції станом на 30.06.2020) визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлові субсидії на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначаються у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення. Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу. Якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого опалення (теплопостачання) і громадяни для обігріву приміщень використовують побутові електроприлади, для розрахунку житлових субсидій в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення (п.п. 6-8 Положення № 848).

Відповідно до пп. 6 п. 14 Положення № 848 (п.п. 5-1 п. 6 Порядку № 848 у редакції, чинній на момент винесення рішення від 20.06.2019 про відміну субсидії) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), зокрема, якщо громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.

Згідно з п. 15 Положення № 848 за наявності умов, зазначених у п. 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених упп. 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і пп. 7 п. 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Згідно з п. 78 Положення № 848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у п.п. 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абз. 6 та 7 п.п. 3 п. 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктами 79-80 Положення № 848 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п.п. 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеномуп. 61-63 цього Положення.

Домогосподарствам, зазначеним у п. 78 цього Положення, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.

Таким чином, відповідно до змісту п.п. 78, 79 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення після закінчення строку отримання житлової субсидії на основі самостійно зібраної необхідної інформації, стосовно призначення житлової субсидії на наступний період приймають одне з таких рішень:

- призначення житлової субсидії;

- непризначення житлової субсидії;

- відмову в призначенні житлової субсидії;

- подання документів на розгляд комісії.

Відповідно до п.п. 61-63 Положення № 848 у разі прийняття рішення про: призначення (непризначення) житлової субсидії, відмову в призначенні житлової субсидії, подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття.

Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії (п. 64 Положення № 848).

Крім того, п.п. 119-120 Положення № 848 передбачені випадки припинення надання раніше призначеної субсидії на підставі рішення комісії за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг та за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, відповідно, у разі настання таких випадків:

- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

- громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у п. 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених у п. 18 цього Положення;

- виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.

На підставі викладеного, суд вважає, що законодавство не передбачає такої підстави припинення виплати вже призначеної житлової субсидії, як не повернення споживачем надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії за попередні періоди її одержання.

Водночас, суд відмічає, що п. 125 Положення № 848 передбачено, що у випадках, зазначених в абз. 4-7 п. 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20%.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку (п. 127 Положення № 848).

На підставі викладеного, суд не бере до уваги посилання відповідача на п.п. 5-1 п. 6 Положення № 848 (у новій редакції пп. 6 п. 14 Положення № 848) щодо того, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) у разі не повернення надміру перерахованих (виплачених) сум вказаної субсидії за попередні періоди її одержання.

Відтак, у зв'язку з тим, що положення чинного законодавства не передбачають такої підстави припинення надання раніше призначеної субсидії, як не повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії у попередньому періоді, суд приходить до висновку, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність, що виразилася у невиплаті ОСОБА_1 субсидії, призначеної на період з 01.05.2019 по 30.04.2020 .

Одночасно, суд зауважує, що у зв'язку із виникненням ситуації, коли в умовах призначеної житлової субсидії, позивач не повернув надміру перераховані (виплачені) суми вказаної субсидії за попередні періоди її одержання у розмірі 6449,99 грн, що встановлене рішенням від 27.01.2020 №287, то підлягає застосуванню п. 125 Положення № 848, про утримання суми надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 %.

Згідно п. 9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства.

Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абз.11 п. 7 цього Положення.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому п. 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.

Рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарств.

З даних правових норм слідує, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу якого включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). Виняток з цього правила наведено в абз. 6 п. 9 Положення № 848.

Судом встановлено, що рішенням відповідача відмовлено у наданні субсидії, оскільки позивачем на зазначено доходів дружини протягом періоду, за який враховуються доходи домогосподарства.

Проте з такими висновками суд не погоджується з наступних підстав.

Як вже зазначалося, підставою для відмови у призначенні субсидії з підстав, визначених пп. 3 п. 6 Положення № 848, є: якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

В свою чергу відповідно до п. 9 Положення № 848 до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до п. 9 Положення № 848 до складу домогосподарства включаються особи, які зареєстровані та фактично проживають в житловому приміщенні.

В даному ж випадку, дружина позивача зареєстрована та проживає за іншою адресою, фактично за вказаною адресою не проживає, відповідачем вказаного факту не спростовано, акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства відсутній.

За вказаних умов під час розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії відповідач повинен врахувати місце реєстрації та проживання ОСОБА_2 та не включати їх до складу домогосподарства позивача, і як наслідок, не враховувати їх доходи під час призначення житлової субсидії.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого адміністративного позову та вважає його таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 78, 90, 139, 205, 242- 246, 250, 251, 255, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Управлінням соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області щодо складання та надсилання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, р.н.о.к.п.п НОМЕР_2 ) у повідомлення про припинення надання житлової субсидії та про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії № 287 від 28.01.2020.

3. Скасувати повідомлення про припинення надання житлової субсидії та про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії № 287 від 28.01.2020 року, видане Управлінням соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області;

4. Зобов'язати Управлінням соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області вирішити питання про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, р.н.о.к.п.п НОМЕР_2 ) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

5. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області виконати перерахунок наданої ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, р.н.о.к.п.п НОМЕР_2 ) житлової субсидії з травня 2018 року по січень 2020 року включно та виплатити субсидію у повному обсягу.

6. Зобов'язати призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, р.н.о.к.п.п НОМЕР_2 ) житлову субсидію з 01.05.2018 та здійснити перерахунок плати за житлово-комунальні послуги.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адмінстративного судочинства України процесуальні строки, визначені для порядку оскарження рішення, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя Щавінський В.Р.