06 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/226/20
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попової О. Г.,
секретар судового засідання Кривенко Л.М.,
за участю: представника позивача Титаренка Т.А,
представника відповідача - Коршак Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агріс Захід" до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкова служба України про скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові повідомлення-рішення,
встановив:
В січні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агріс Захід" з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, в якому просить:
- скасувати рішення комісії Комісії ГУ ДПС у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку-коригуванна в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.09.2019 року №1285080/38863213, №1285035/38863213, №1285066/38863213, №1285075/3688632113 про відмову у реєстрації податкових накладних № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Агріс Захід" (Код СДРПОУ 31163213)
- стягнути з Головного Управлінні ДПС у Житомирській області на користь ТОВ "Агріс Захід" суму понесених судових витрат.
Позовні вимоги мотивовані тим, що комісія, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, безпідставно відмовила в реєстрації вказаних вище податкових накладних, оскільки ТОВ "Агріс Захід" надало всі документи, які підтверджують реальність здійснення поставки пшениці. На переконання позивача, всупереч вимогам Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, контролюючий орган не зазначив, копії яких документів необхідно надати для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Оскаржувані рішенні не містять конкретної інформації, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішенні про реєстрацію податкових накладних, а тому спірні рішення прийняті з порушенням Податкового кодексу України та Порядку №117.
Ухвалою судді від 03.02.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 24 лютого 2020 року 10:30 год.
24.02.2020 року від ДПС України та ГУ ДПС в Житомирській області на електронну адресу суду надійшли відзиви на позовну заяву.
Представник ГУ ДПС в Житомирській області у відзиві на позов просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що при детальному розгляді документів Комісією ГУ ДПС у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному Реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації встановлено, Договором поставки № 70/2 від 28.08.2019 року передбачено продаж врожаю 2019 року ( п.1.2), а саме пшениці (згідно специфікації № 1 до Договору), При цьому, в поясненні зазначено, що здійснюється реалізація пшениці врожаю 2018 року, підприємством подано пакет підтверджуючих документів, щодо врожаю 2018 року. А тому, Комісія ГУ ДПС у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, розглянувши подані пояснення та копії документів, прийняла рішення №1285080/38863213, № 1285035/38863213, №1285066/38863213, № 1285075/3688632113 про відмову у реєстрації податкових накладних № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року.
В обґрунтування відзиву представник ДПС України вказує, що Комісія ГУ ДПС у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, розглянувши подані пояснення та копії документів, прийняла рішення №1285080/38863213, № 1285035/38863213, №1285066/38863213, № 1285075/3688632113 про відмову у реєстрації податкових накладних № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року. Податковим кодексом України, Постановою КМУ №117 від від 21.02.2018 встановлене виключне право саме Комісії контролюючих органів на прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або про відмову у такій реєстрації на підставі отриманих пояснень та/або копій документів. Представник ДПС просить відмовити ТОВ "Агріс Захід" у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
24.02.2020 року оголошено перерву у підготовчому судовому засіданні до 23.03.2020, надано час позивачу для ознайомлення з відзивом на позовну заяву.
За клопотаннями представників позивача та відповідача судовий розгляд справи відкладено на 23.04.2020 року.
17.04.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив від ТОВ "Агріс Захід" у якому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Зазначає, що сукупність наданих первинних документів не дають підстави для сумніву щодо реальності фінансово-господарських операцій з ТОВ "Ран-Агро 2016", наданий пакет документів був достатній для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
За клопотаннями представника позивача та представника відповідача судовий розгляд справи 23.04.2020 року відкладено на 18.05.2020 року.
Ухвалою судді від 18.05.2020 року закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 22 червня 2020 року.
Відповідно до наказу Житомирського окружного адміністративного суду № 01-50-в від 03 червня 2020 року в період часу з 08.06.2020 по 30.06.2020 року включно суддя Попова О.Г. перебувала у відпустці. Розгляд справи відкладено на 01.07.2020 року.
Протокольною ухвалою від 01.07.2020 року у розгляді справи оголошено перерву до 03.07.2020 у зв"язку з необхідністю витребувати у позивача розрахунки.
У судовому засідання представник позивача підтримав доводи позовної заяви та просить задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача заперечив щодо доводів позову та просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21 серпня 2019 ржу між Товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ "Агріс Захід" та Товариством і обмеженою відповідальністю "Ран-Агро 2016" було укладаю Договір поставки № 70/2 (а.с.52-57).
На умовах даного договору Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця Товар (с/г культура врожай 2011 року), а Покупець, в порядку та на умовах, визначених цим Договором зобов"язується прийняти й оплатити Товар (Пункт 1.1. - Договору поставки № 70/2).
ТОВ "Агріс Захід", на підставі Договору поставки №70/20 від 21 серпні 2019 року, була здійснена поставка товару ТОВ "Ран-Агро 2016", відповідно до видаткових накладних №51 від 21 серпні 2019 року, №52 від 21 серпні 2019 року, №53 від 29 серпні 2019 року, № 54 від 29 серпні 2019 року (а.с.58-61).
На виконанні пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, позивачем було складемо податкові накладні № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.37, 42, 47, ). Згідно отриманих квитанцій № 9203272133 від 09.092019, №9203265169 від 09.09.2019, №9203365238 від 09.09.2019, №9203369564 від 09.09.2019 податкові накладні прийнято, але реєстрацію зупинено з посиланням на пп.2.1 п.2 «Критеріїв ризиковості платника податку» (а.с.38, 43, 48).
Позивачем було подано до Головного управління Регіональної статистики Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2018 року (квитанції № 2 від 04.06.2018 року); Звіт про реалізацію продукції сільського господарства за січень - липень 2019 року (квитанції № 2 від 03.01.2018 року); Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01 грудня 2018 року (квитанції № 2 від 03.12.2018 року) (а.с.130-132, 137-147).
ТОВ "Агріс Захід" було подана до ГУ ДПС у Житомирській області письмові поясненні та копії документів необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (а.с.51).
За результатами розгляду наданих пояснень та документів, комісія ГУ ДПС Житомирській області рішеннями від 20.09.2019 року №1285080/38863213, №1285035/38863213, №1285066/38863213, №1285075/3688632113 відмовила у реєстрації податкових накладних № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року (а.с. 40-41, 45-46, 50).
Підставою відмови в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «Не надання платником податку копії документів - розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором таабо законодавством».
Не погоджуючись з позицією контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи правомірність прийняття спірних рішень, суд зазначає наступне.
Згідно із п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (надалі - Порядок № 1246), податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно із пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до приписів, наведених у пункті 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Відповідно до матеріалів справи реєстрація податкової накладної була зупинена із посиланням на пп. 1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Так, згідно з пп. 1.6. п.1. Критеріїв ризиковості платника податку, оприлюднених листом ДФС України від 07.08.2019 року № 1962/99-99-29-01-014, комісії Головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
- керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті1 6та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
- в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до п. 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21 лютого 2018 року (далі за текстом - Порядок № 117) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п.13 Порядку № 117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зокрема зазначається критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Пунктом 14 Порядку № 117 визначено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно з п.п. 15-16 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", «Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п. 18 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Пунктом 22 Порядку № 117 визначено, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Згідно з п. 27 Порядку № 117 рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п. 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Пунктом 23 Порядку № 117 комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Таким чином, виключного переліку документів, що надаються на підтвердження господарської операції не встановлено.
Судом встановлено, що позивачем на підтвердження реальності господарських операцій з контрагентом було надано до контролюючого органу наступні документи:
- Повідомлення № 2 від 17.09.2019;
- ПН №6 від 28.08.2019;
- ПН №7 від 28.08.2019;
- ПН №8 від 29.08.2019:
- ПН №9 від 29.08.2019;
- Звіт про реалізацію продукції сільського господарства за січень-липень 2019 року;
- Договір оренди №901/05-2-19 від 01 травня 2019;
- ВН №96 від 16.07.2018;
- ВН №86 від 11.07.2018;
- ВН №98 від 25.07.2018;
- ВН №97 від 23.07.2018:
- ВН №93 від 27.06.2018;
- Акт про приймання-передачі виконаних робіт від 17.05.18 №2 до договору надання послуг №2 від 26.04.18;
- Акт про приймання-передачі виконаних робіт від 18.05.18 №3 до договору надання послуг №2 від 26.04.18;
- Договір оренди №01/05-1 -19 від 01.05.19;
- Договір про надання послуг №2 від 26 квітня 2018 року;
- Акт про приймання-передачі виконаних робіт від 27.07.18 №7 до договору надання послуг №2 від 26.04.18;
- ВН №7 від 02 травня 2018 року;
- Рахунок на оплату №7 від 02 травня 2018 року;
- Договір №0105-18 від 01 травня 2018 року;
- Специфікація №1 до договору поставки сільськогосподарської продукції №0105-18 від 01 травня 2018 року;
- Додаток до договору землі №3;
- Додаток до договору землі №2;
- Договір оренди №01/05-2 від 01 травня 2018;
- Договір суборенди земельних ділянок № б/н від 24 квітня 2018;
- Договір оренди №01/05-1 від 01 травня 2018;
- Договір суборенди земельних ділянок № б/н від 24 квітня 2018;
- ТТН №290819/1 від 29.08.2019;
- ТТН №290819/2 від 29.08.2019;
- ТТН №280819/2 від 28.08,2019;
- ТТН №280819/1 від 28.08.2019;
- ВН №52 від 28 серпня 2019;
- ВН №53 від 29 серпня 2019;
- Договір поставки №70/2 від 28 серпня 2019;
- ВН №54 від 29 серпня 2019;
- Пояснення ТОВ Агріс Захід";
- Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних ос і б-підприємці в та громадських формувань;
- Протокол №12/10 загальних зборів учасників ТОВ Агріс Захід" від 12.10.2017;
- Витяг №1806214500004 з реєстру платників податку на додану вартість;
- Рішення №1/2019 загальних зборів учасників ТОВ Агріс Захід" від 05.08.2019;
- ВН №51 від 28 серпня 2019;
- Статут ТОВ "Агріс Захід" 2019;
- Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01 грудня 2018 року;
- Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2018 року;
- Договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07 від 01.07.2018;
- Додаток №1 від 02.07.2018 до договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07;
- Додаток №2 від 25.07.2018 до договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07;
- Додаток №1.1 від 06.08.2018 до договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07;
- Додаток №2.1 від 10.08.2018 до договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07;
- Додаток №1.2 від 16.09.2018 до договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07;
- Додаток №2.2 від 24.09.2018 до договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07;
- Додаток №1.3 від 10.10.2018 до договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07;
- Додаток №2.3 від 17.10.2018 до договір про оренду технічних засобів (з екіпажом) №01/07;
- Акт надання послуг №2418 від 24.12.2018;
- Рахунок на оплату №2418 від 24.12.2018.
Крім того, на вимогу суду, представником позивача надано платіжне доручення про оплату контрагентом позивача кредиторської заборгованості за пшеницю згідно договору №70/2 від 28.08.2019р.
Як вже зазначалось судом, реєстрацію податкових накладних зупинено з посиланням на пп.2.1 п.2 «Критеріїв ризиковості платника податку».
Суд зазначає, що, а ні матеріали справи, а ні самі квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не містять відомостей стосовно того, які саме із перелічених критеріїв пп. 1.6. п.1. «Критеріїв ризиковості платника податку» стосуються позивача. Відповідачем не надано жодних доказів щодо приналежності позивача до перелічених категорій ризикових платників податків.
Підставою відмови в реєстрації податкових накладних № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «Не надання платником податку копії документів - розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором таабо законодавством».
В той же час, суд звертає увагу, що форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком № 117 та є додатком до нього. Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.
Контролюючим органом в оскаржуваних рішеннях не вказано чіткого визначення підстав та мотивів для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, що свідчить про його необґрунтованість.
Суд зазначає, що при вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов'язків.
Суд також звертає увагу на те, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних поноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних від 20.09.2019 року №1285080/38863213, №1285035/38863213, №1285066/38863213, №1285075/3688632113.
Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного суду у постанові від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18.
Крім того, суд звертає увагу на те, що пунктом 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 (чинний на час виникнення спірних правовідносин) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема у день набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваних рішень, суд, з метою належного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Агріс Захід".
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністратвиний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агріс Захід" (вул. Миру, 17, Зелена Поляна, Пулинський район, Житомирська область,12010. Код ЄДРПОУ 38863213) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7,Житомир,10003 Код ЄДРПОУ43142501), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8,Київ 53,04053. Код ЄДРПОУ 43005393) про скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові повідомлення-рішення, задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Комісії ГУ ДПС у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку-коригуванна в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.09.2019 року №1285080/38863213, №1285035/38863213, №1285066/38863213, №1285075/3688632113 про відмову у реєстрації податкових накладних № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні № 6 від 28.08.2019, № 7 від 28.08.2019, № 8 від 29.08.2019, № 9 від 29.08.2019 року подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Агріс Захід".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управлінні ДПС у Житомирській області на користь ТОВ "Агріс Захід" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривень 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 06 липня 2020 року.
Суддя О.Г. Попова