Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 липня 2020 р. Справа№200/3029/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіна О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
17 березня 2020 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначено, що з 28.04.2017 року позивачу призначена пенсія за віком. 01.07.2019 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що після перерахунку розмір її пенсії склав 4482 грн., у такому розмірі отримувала пенсію до вересня 2019 року. Вказує, що з 01.10.2019 року розмір її пенсії зменшився на 1200 грн. у зв'язку із тим, що відповідачем невраховано стаж роботи та заробітну плату з 2000 року, за період з вересня 2000 року по грудень 2003 року, з лютого 2004 року по квітень 2009 року та з травня 2009 року по липень 2015 року.
Позивач не погоджується із такими діями відповідача, а тому просить:
- визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неврахування в загальний стаж при перерахунку пенсії періодів роботи позивача: з вересня 2000 р. по грудень 2003 р. з 11.05.2009 р. по 15.06.2015 р. - у товаристві з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО», з 01 лютого 2004 р. по 30 квітня 2009 р,- у товаристві з обмеженою відповідальністю «Трєйд Бейс» та щодо неврахування заробітної плати за періоди: з серпня 2000 р. по грудень 2003 р. та з 01 лютого 2004 р. по 30 квітня 2009 р. та з 11.05.2009 р. по 15.06.2015 р., на підставі довідок наданими товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО», товариством з обмеженою відповідальністю «Трєйд Бейс»;
- зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до загального стажу періоди роботи позивача: з серпня 2000 р. по грудень 2003 р., з 11 травня 2009 р. по 15 червня 2015 р. - у товаристві з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО», з 01 лютого 2004 р. по 30 квітня 2009 р,- у товаристві з обмеженою відповідальністю «Трейд Бєйс».
- зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії позивачу по стажу та заробітній платі: з вересня 2000 р. по грудень 2003 р., з 01 лютого 2004 р. по 30 квітня 2009 р. та з 11.05.2009 р. по 15.06.2015 р., на підставі довідок наданими товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО» та товариством з обмеженою відповідальністю «Трейд Бєйс», зробити нарахування та виплату її пенсії з врахуванням спірного стажу та заробітній платі(з урахуванням виплачених сум) з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 01.07.2019 року.
Позивач у судове засідання не прибув, разом із позовною заявою надав клопотання про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав відзив, відповідно до якого зазначено, що 22.07.2019 року Маріупольським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Донецької області направлено запит № 18093/34-1/06 до Пенсійного фонду Російської Федерації по м. Москва та Московської області щодо проведення перевірки факту роботи та достовірності видачі довідок про заробітну плату, виданих на ім'я ОСОБА_1 , яка працювала в ТОВ «ВЕНКО» та ТОВ «Трєйд Бейс». 17.09.2019 року на адресу управління надійшла відповідь від відділу ПФ Російської Федерації від 31.007.2019 року № 06/28403 в якій зазначено, що ТОВ «ВЕНКО» та ТОВ «Трєйд Бейс» не зареєстровані в регіональній базі даних страхувальників. На підставі викладеного позивачу не зараховані періоди роботи в ТОВ «Трейд Бєйс» та в ТОВ «Венко». Просить відмовити у задоволені позову та розгляд справи провести без його участі.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
28.04.2017 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення».
01.07.2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою № 4207 про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви додано довідку про заробітну плату з ТОВ «Трєйд Бейс», з ТОВ «Венко».
21.06.2019 року рішенням Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 139 відмовлено позивача у зарахуванні довідки про заробітну плату при перерахунку пенсії, оскільки позивачем не надано довідку про курс рубля на день виникнення права.
22.07.2019 року відповідачем направлено запит № 18093/34-1/06 до Пенсійного фонду Російської Федерації по м. Москва та Московської області щодо проведення перевірки факту роботи та достовірності видачі довідок про заробітну плату позивача.
31.07.2019 року листом Пенсійного фонду Російської Федерації по м. Москва та Московської області № 06/28403 повідомлено відповідача, що підприємства із найменуваннями «ТОО «Венко» та ООО «Трэйд Бейс»» не зареєстровані.
Із листа Пенсійного фонду Російської Федерації по м. Москва та Московської області від 30.09.2019 року, який наявний в матеріалах справи вбачається, що ТОВ «Трейд Бєйс» зареєстрований 22.11.1995 року в Головному управлінні Пенсійного фонду Російської Федерації та 22.07.2009 року знятий з обліку та фінансово-господарську діяльність не веде.
19.09.2019 року відповідачем прийнято рішення № 462 про утримання надміру виплачених сум пенсії.
Згідно довідки про фактично нараховану та виплачену пенсію, вбачається, що позивачу зменшено розмір пенсії в липні 2019 року.
Позивач не погоджується із такими діями відповідача вважає їх протиправними, а тому звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із цим позовом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно до змісту п.2.10 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", (зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року) вбачається, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Таким чином, єдиною підставою для проведення розрахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі № 12-11а-15.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом 3 названого Порядку встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Відтак, із трудової книжки БТ-ІІ № 6518476 виданої на ім'я ОСОБА_1 , вбачається, що остання у період з 01.08.2000 року по 18.12.2003 року працювала в ТОВ «Венко»; з 01.02.2004 року по 30.04.2009 року працювала в ТОВ «Трейд Бейс»; з 11.05.2009 року по 15.06.2015 року працювала в ТОВ «ВЕНКО». Суд, уважно дослідивши трудову книжку позивача зауважує, що вона містить належним чином здійснені записи щодо роботи позивача у вищевказані періоди.
Разом з цим, на підтвердження стажу роботи позивачем надані довідки про заробітну плату з ТОВ «ВЕНКО» та ТОВ «Трейд Бейс», а тому на думку суду відповідач відмовляючи у перерахунку пенсії піддався формальним обставин без дослідження записів трудової книжки.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є підставним та обґрунтованим, а тому його слід задовольнити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неврахування в загальний стаж при перерахунку пенсії періодів роботи позивача: з вересня 2000 р. по грудень 2003 р. з 11.05.2009 р. по 15.06.2015 р. - у товаристві з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО», з 01 лютого 2004 р. по 30 квітня 2009 р,- у товаристві з обмеженою відповідальністю «Трєйд Бейс» та щодо неврахування заробітної плати за періоди: з серпня 2000 р. по грудень 2003 р. та з 01 лютого 2004 р. по 30 квітня 2009 р. та з 11.05.2009 р. по 15.06.2015 р., на підставі довідок наданими товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО», товариством з обмеженою відповідальністю «Трєйд Бейс»;
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до загального стажу періоди роботи позивача: з серпня 2000 р. по грудень 2003 р., з 11 травня 2009 р. по 15 червня 2015 р. - у товаристві з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО», з 01 лютого 2004 р. по 30 квітня 2009 р,- у товаристві з обмеженою відповідальністю «Трейд Бєйс».
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії позивачу по стажу та заробітній платі: з вересня 2000 р. по грудень 2003 р., з 01 лютого 2004 р. по 30 квітня 2009 р. та з 11.05.2009 р. по 15.06.2015 р., на підставі довідок наданими товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО» та товариством з обмеженою відповідальністю «Трейд Бєйс», зробити нарахування та виплату її пенсії з врахуванням спірного стажу та заробітній платі(з урахуванням виплачених сум) з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 01.07.2019 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням короновірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 року №540-ІХ змін у розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України, строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню короновірусної хвороби (COVID-19).
Суддя О.О. Галатіна