Рішення від 06.07.2020 по справі 160/2591/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2020 року Справа № 160/2591/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Управління застосування пенсійного законодавства відділ з питань перерахунків пенсій №6 зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах згідно наданої довідки Держстату України та зобов'язати відповідача призначити та почати виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , починаючи з моменту його звернення з заявою про призначення пенсійного забезпечення.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що рішенням Дніпропетровського окружного адмініративного суду від 25.02.2019р. у справі №211/4633/18 визнано протиправною відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до його пільгового стажу роботи період з 05.07.1990 року по 10.09.2000 року, коли він був переведений підземним гірничоробочим третього розряду з повним робочим днем під землею у Торезькому виробничому об'єднанні по видобуванню антрациту "ТОРЕЗАНТРАЦИТ".

На виконання рішення суду подана заява про нарахування пільгової пенсії, проте в її задоволенні відмовлено, з огляду на неможливість надання довідки про заробітну плату за 5 років, які позивач працював у Торезькому виробничому об'єднанні по видобуванню антрациту "ТОРЕЗАНТРАЦИТ".

Внаслідок можливого знаходження архівів на території непідконтрольній Україні, відсутня можливість надання відповідної довідки, тому надана довідка Державної служби статистики України про середню заробітну плату штатних працівників по галузі «Вугільна промисловість» по Україні у 1995-2000 роках, однак 23.01.2020р. відповідачем знову відмовлено. Позивача вважає, що рішення позбавляють його права на отримання пенсії на пільгових умовах. Також у позові позивач посилається на те, що питання видачі довідок про заробітну плату працівникам підприємств які розташовані на непідконтрольній території не врегульовано, тому є необхідність застосування аналогії закону, для прикладу зазначає розрахунок регресних виплат в разі відсутності довідок з підприємства яке ліквідоване береться для розрахунку середньомісячна заробітна плата по аналогічній спеціальності по галузі.

Ухвалою суду від 30.03.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

23.04.2020р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування правової позиції зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Дніпропетровській області та з 26.03.2018р. отримує пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1. У зв'язку з відсутністю довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000р., індивідуальний коефіцієнт заробітку за період з 31.07.1995 по 30.06.2000 нульовий. У січні 2020р. позивач подав заяву від 21.01.2020р. за №301 про перерахунок пенсії (зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000), до якої надано довідка від 03.12.2019р. №15.1.3-22/1419Пі-19 Державної служби статистики України щодо середньої заробітної плати штатних працівників по галузі «Вугільна промисловість» по Україні у 1995-2000 роках. Відповідно до положень Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад, а не Державною службою статистики України. Також у відзиви зазначає, що заробітна плата вказана у довідці від 03.12.2019р. №15.1.3-22/1419Пі-19 не може бути взята до уваги, оскільки в ній відсутня інформація про заробітну плату (дохід) виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною посадою або аналогічною професією (посадою).

Станом на 06.07.2020р. до суду не надходили інші письмові заяви по суті.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2019р. визнано протиправною відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до його пільгового стажу роботи період з 05.07.1990 року по 10.09.2000 року, коли він був переведений підземним гірничоробочим третього розряду з повним робочим днем під землею у Торезькому виробничому об'єднанні по видобуванню антрациту "ТОРЕЗАНТРАЦИТ". У задоволенні решти позову - відмовлено. Присуджено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі у розмірі 2136,54 грн. (двi тисячi сто тридцять шість гривень 54 копійки), з яких 469,87 грн. судовий збір та 1 666,67 грн. витрати на професійну правничу допомогу.

Постановою Третього апеляційного адмініративного суду від 01.08.2019р. у справі №211/4633/18 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задоволено, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 року в адміністративній справі №211/4633/18 - скасовано в частині присудження за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1 666,67 грн. та в їх стягненні - відмовлено. В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 року в адміністративній справі №211/4633/18 - залишено без змін.

На виконання вказаного рішення про призначення пенсії №047150000729 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком (шифр - 103, умови призначення - ЗУ №1058-IV, Прик.полож, п.2,я.1 ЗУ №1788, ст.13,а, робота за списком №1).

Заявою за призначенням / перерахунком пенсії від 20.12.2019р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з проханням перерахувати пенсію (зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000), до якої доданий лист Державної служби статистики України від 03.12.2019р. №15.1.3-22/1419Пі-19, в якому зазначена середня заробітна плата штатних працівників по галузі «Вугільна промисловість» по Україні у 1995-2000 роках. Крім того, у вказаній довідці зазначено, що у 1995-2000 роках органи державної статистики отримували від респондентів дані щодо заробітної плати працюючих у цілому по підприємству (установі, організації) без розподілу по професіям. До 2001 року ці дані узагальнювалися за галузями народного господарства відповідно до Загального класифікатора галузей народного господарства.

Листом вих.№22/03.10-22/6 від 23.01.2020р. «Щодо відмови у перерахунку пенсії» позивачу повідомлено про відмову в перерахунку пенсії з тим підстав, що врахувати заробітну плату, яка вказана у довідці від 03.12.2019р. за №15.1.3-22/1419Пі-19, виданою Держстатом України, не може бути взята до уваги, оскільки видача довідок про заробітну плату Державно. Службою статистики України не передбачено.

Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Абзацом 2 пп.3 п.2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

З аналізу наведених норм слідує, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Аналогічні висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а-15 та від 15 грудня 2015 року у справі №21-4722а15.

Механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин, передбачений Порядком визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, який затверджений постановою КМ України №919 від 05.07.2006р. (далі - Порядок №919).

Пунктом 3 Порядку №919 передбачено, що за період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:

1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.

У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.

Довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником;

2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Колишнім працівникам банків, їх філій (структурних підрозділів) у разі, коли завершено процедуру ліквідації банку, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, довідки про заробітну плату видаються за відповідний період Національним банком України виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною посадою (професією) у філіях (структурних підрозділах) відповідного ліквідованого банку (за наявності таких даних).

За бажанням особи у випадках, передбачених у цьому пункті, коефіцієнт заробітної плати (доходу) за кожен місяць періоду роботи визначається виходячи з мінімальної заробітної плати за відповідний період.

З аналізу наведеної норми слідує, що визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежних від застрахованої особи обставин, здійснюється на підставі Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, яка має видаватися управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Приймаючи до уваги, що довідка від 03.12.2019р. №15.1.3-22/1419Пі-19 не містить інформації про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), а містить лише середню заробітну плату штатних працівників по галузі «Вугільна промисловість» по Україні у 1995-2000 роках, суд дійшов висновку, що довідка надана для перерахунку не може бути врахованою для розрахунку пенсійних виплат.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням наданої довідки про заробітну плату, яка видана Державною службою статистики України від 03.12.2019р. №15.1.3-22/1419Пі-19, відповідач діяв правомірно в порядку та у спосіб визначений діючим законодавством, внаслідок чого в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись статтями 2, 5, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко