про відмову в задоволенні заяви про перегляд
судового рішення за виключними обставинами
01 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/431/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
суддів Ксензюка А.Я., Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Романчук А.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся із заявою про перегляд за виключними обставинами рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якій просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 у вказаній справі та ухвалити нове про задоволення позову в повному обсязі.
Вказана заява мотивована тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 в задоволенні позову до прокуратури Волинської області про визнання дій щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018, згідно з документами пенсійної справи та додатково поданими документами - інформації прокуратури Волинської області від 22.01.2019 №19-22 вих-19, без обмеження її максимального розміру та у подальшому здійснювати її нарахування та виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505) відмовлено повністю.
З прийнятим рішенням суду позивач не погоджується та зазначає, що воно підлягає скасуванню, оскільки право на перерахунок пенсії йому надано з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства без застереження, що умови та порядок перерахунку пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це суперечить статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Зазначає, що відсутність підзаконного нормативно-правового акту - постанови кабінету Міністрів України, яка регулює умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії з огляду на те, що порядок перерахунку пенсії регулюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та повинен бути застосований як закон, що регулює подібні правовідносини.
На підтвердження своєї позиції наводить нормативні документи, які на його думку, були не взяті судом до уваги при постановлені рішення.
Також позивач посилається на рішення Конституційного Суду України № 6-р/2020 від 26.03.2020, яким постановлено, визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. 2. Положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Просить заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами прийняти до провадження та задовольнити. Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 у справі №140/431/20 скасувати та ухвалити нове.
Ухвалою суду від 05.05.2020 відкрито провадження з перегляду рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, розгляд заяви ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін колегією у складі трьох судів. Призначено судове засідання на 12 год. 00 хв. 01.06.2020.
В подальшому, розгляд заяви було відкладено ухвалами суду від 01.06.2020 на 11:15 год. 10.06.2020, від 10.06.2020 на 12:00 год. 01.07.2020.
Представник відповідача в письмовому поясненні на заяву зазначив, що рішення Конституційного Суду України № 7-р (ІІ)2019 набрало законної сили 13.12.2019, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2018 відсутні. Звертає увагу, що не заслуговує на увагу посилання позивача як на одну з підстав для перегляду рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 у справі №140/431/20 за виключними обставинами, на рішення Конституційного Суду України № 6-р/2020 від 26.03.2020, оскільки останнє винесене після прийняття рішення, що переглядається та набрало законної сили з дня його ухвалення. З врахуванням зазначеного просить у задоволенні заяви відмовити.
30.06.2020 позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив збільшити позовні вимоги в позовній заяві від 06.02.2020, в задоволенні якої протокольною ухвалою суду від 01.07.2020 відмовлено.
В судовому засіданні позивач подану заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами підтримав повністю, з підстав наведених у ній, просив її задовольнити.
Представник відповідача у судовому засідання проти задоволення заяви заперечила, з підстав, наведених у письмовому поясненні, та зазначила, що винесене судове рішення у цій справі є законним та обґрунтованим.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що заява позивача про перегляд рішення суду за виключними обставинами не підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до прокуратури Волинської області про визнання дій щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018, згідно з документами пенсійної справи та додатково поданими документами - інформації прокуратури Волинської області від 22.01.2019 №19-22 вих-19, без обмеження її максимального розміру та у подальшому здійснювати її нарахування та виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505).
Матеріалами справи підтверджено, що 15.02.2019 позивач звернувся до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду у Волинській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.02.2018 у розмірі 90% від суми заробітної плати, зазначеної у інформації Прокуратури Волинської області від 22.01.2019 №19-22 вих-19 та довідці прокуратури області від 29.01.2016 №18-49 вих, відповідно ч.ч.12, 17 ст.50-1 Закону №1789-XII в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, без обмеження пенсії максимальним розміром (а.с.21-22).
Листом від 01.03.2019 за №82/И-01 Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду у Волинській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що Кабінетом Міністрів України не прийняті нормативно-правові акти, які регламентують умови та порядок проведення перерахунку працівникам прокуратури, Прокуратурою Волинської області на законних підставах не видано довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії працівникам прокуратури (а.с.23).
18.12.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ УПФУ у Волинській області про перегляд рішення Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області від 01.03.2019 №82/И-01 про відмову у перерахунку пенсії, де просив: рішення заступника начальника Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області №82/И-01м від 01.03.2019 року про відмову у перерахунку мені пенсії скасувати; постановити нове рішення, яким задовольнити його заяву від 15.02.2019 про перерахунок пенсії (а.с.24-25).
Відповідач листом від 03.01.2020 №1465/111-01 у задоволенні його заяви відмовив у зв'язку з тим, що його звернення стосовно перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" мало місце до дати ухвалення рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19), для позитивного вирішення поставленого питання немає підстав (а.с.26).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 в задоволенні позову позивача було відмовлено.
Вказане рішення мотивоване тим, що 14.10.2014 прийнятий новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VII), який набув чинності з 15.07.2015.
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону №1697-VII попередній Закон України "Про прокуратуру" із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Уряду.
Водночас Урядом відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не були визначені, з огляду на що органи Пенсійного фонду не мали правових підстав для перерахунку пенсій працівникам прокуратури через відсутність законодавчо визначених умов та порядку перерахунку таких пенсій.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Пунктом 3 резолютивної частини рішення №7-р(ІІ)/2019 установлено порядок виконання цього рішення, а саме: частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (зі змінами) не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Отже, частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII з 13 грудня 2019 року не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Натомість, з 13 грудня 2019 року підлягає застосуванню частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII у первинній редакції, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Таким чином, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13 грудня 2019 року, а не з 01 лютого 2018 року.
Відтак, оскільки на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (15.02.2019) застосуванню підлягала норма ч.20 ст.86 Закону №1697-VII в редакції, що діяла до ухвалення рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019, тому суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії з 01 лютого 2018 року.
Надаючи правову оцінку обставинам, які стали підставою для подання заяви про перегляд рішення суду від 13.03.2020 за виключними обставинами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Пунктом 1 частини п'ятої статті 361 КАС України визначено, що підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є: встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Частиною шостою статті 361 КАС України, встановлено, що при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.
Відповідно до статті 362 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.
Як встановлено пунктом 4 частини першої статті 363 КАС України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано: з підстави, визначеної пунктом 1 частини п'ятої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України.
Частинами першою та другою статті 368 КАС України визначено, що заява про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами розглядається у судовому засіданні протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
Справа розглядається за правилами, встановленими цим Кодексом для провадження у суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд. В суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з частиною четвертою даної статті за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може: відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
Як встановлено частиною першою статті 369 КАС України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.
Як вже зазначалося вище, судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Таким чином, першочерговому встановленню підлягає факт набрання законної сили судовим рішенням, про перегляд якого подається заява.
З долученої до матеріалів справи копії рішення суду від 13.03.2020 у справі № 140/431/20 вбачається, що станом на 01.07.2020, останнє законної сили не набрало.
Отже враховуючи, що станом на 01.07.2020 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 у справі № 140/431/20 про перегляд якого за виключними обставинами звернувся позивач, законної сили не набрало, тому в задоволенні заяви позивача про перегляд даного рішення за виключними обставинами слід відмовити, а зазначене судове рішення залишити в силі.
Керуючись статтями 243 ч.3, 248, 366, 368, 369, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13 березня 2020 року в адміністративній справі № 140/431/20 залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження, визначений статтею 295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.
Головуючий Р.С. Денисюк
Судді: А.Я. Ксензюк
О.А. Лозовський
Повний текст ухвали складено 06 липня 2020 року.