СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/21413/19
пр. № 2/759/1911/20
23 березня 2020 року м.Київ
Святошинський районний суд м. Києва
у складі:
головуючого судді Миколаєць І.Ю.,
при секретарі Шелудько В.В.,
без участі сторін
розглянувши позовну заяву в порядку спрощеного провадження без повідомлення(виклику) сторін Управління Державного агентства рибного господарства у м.Києві та Київській області (04053, м.Київ, вул.Тургенєвська,82-а) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Сухолуцька сільська рада Київської області (07320, Київська обл., Вишгородський р-н., с.Сухолуччя, вул.Миру,3) про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відторення водних біоресурсів,
18.11.2019 року Управління Державного агентства рибного господарства у м.Києві та Київській області звернулось до Святошинського районного суд м.Києва з позовом до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Сухолуцька сільська рада Київської області (07320, Київська обл., Вишгородський р-н., с.Сухолуччя, вул.Миру,3) про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використанняі і відторення водних біоресурсів.
Позов вмотивовувано тим, що 08.12.2017 року об 15 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи на Київському водосховищі р.Тетерів поблизу урочища «Акація» у Вишгородському районі Київської області, грубо порушив правила рибальства, а саме: проводив вилов риби спінінгом з човна, в забороненому для будь-якого рибальства місці. При цьому виловив риби: судак - 1шт., щука -3 шт., чим наніс збитки рибному господарству України на суму 1530,00 грн. Своїми діями порушив пункт 3.14 4.13.3 Правил любительського та спортивного рибальства, та ст. 63 Закону України «Про тваринний світ».
11 грудня 2017 року постановою №1/004261 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил рибальства. Незаконними діями ОСОБА_1 державі заподіяно шкоду в розмірі 1530 гривень, яку позивач просить стягнути з відповідача в рахунок відшкодування завданої шкоди на користь держави.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подавши до суду заяву про розгляд справи без його участі, заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином. Відзиву на позов не надав.
На підставі ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення спору.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, доходить наступних висновків:
11 грудня 2017 року постановою Управління Державного агентства рибного господарства у м.Києві та Київській області відповідача було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 85 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 340 гривень з конфіскацією знаряддя лову та незаконно добутих водних живих ресурсів (а.с. 9).
Згідно розрахунку матеріальної шкоди № 004261 від 04.11.2019 за протоколом про адміністративне правопорушення, розмір шкоди, спричиненої ОСОБА_1 , становить 1530 грн. (а.с.10).
Відповідно до ст. 13 Конституції України та ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», в якій зазначається, що водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об'єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України та законами України.
Відповідно до Положення про Державне агентство рибного господарства Україні затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 895, Державне агентство рибного господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства.
Згідно Положення про Управління Державного агентства рибного господарства у м. Києві і Київській області, затвердженого наказом Державного агентства рибного господарства України від 15 липня 2016 року № 229, Київський рибоохоронний патруль є територіальним органом Держрибагентсва, діє у складі Держрибагентсва як відокремлений структурний підрозділ і йому підпорядковується.
Повноваження Київського рибоохоронного патруля поширюються на м. Київ та Київську область, територію та акваторію водних об'єктів в межах районів діяльності, визначених Держрибагентством.
Основним завданням Київського рибоохоронного патруля є реалізація повноважень Держрибагентства у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» посадові особи органів рибоохорони здійснюють державний контроль та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та мають повноваження визначати розмір збитків, завданих рибному господарству за затвердженими таксами і методиками.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про тваринний світ» громадяни відповідно до закону зобов'язані використовувати об'єкти тваринного світу відповідно до закону, відшкодовувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.
Статтею 27 Закону України «Про тваринний світ» передбачено, що у порядку загального використання об'єктів тваринного світу громадянам, у випадках, передбачених законодавством, дозволяється безоплатне любительське і спортивне рибальство для особистого споживання (без права реалізації) у визначених відповідно до законодавства водних об'єктах загального користування у межах встановлених законодавством обсягів безоплатного вилову і за умови додержання встановлених правил рибальства і водокористування.
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ч.1 ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Згідно ч.2 ст.63 Закону України «Про тваринний світ» відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні, зокрема, в перевищенні лімітів і порушенні інших встановлених законодавством вимог користування об'єктів тваринного світу.
Відповідно ст. 20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
За змістом статей 68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища зараховуються у місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Згідно з вимогами ч. 6 ст. 82 ЦПК України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкова для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Питання відшкодування майнової шкоди, яка була заподіяна внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів не вирішено під час розгляду справи про адміністративне правопорушення. Якщо питання про відшкодування винним майнової шкоди, завданої в результаті вчинення адміністративного правопорушення не вирішено, відповідно до частини 1 або частини 2 статті 40 КУпАП, то згідно частини 3 статті 40 КУпАП питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.
Суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними, а тому враховуючи, що вина ОСОБА_1 у заподіянні шкоди державі внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів в розмірі 1530 гривень є доведеною, з врахуванням встановлених обставин та досліджених доказів суд визнає позов обґрунтованим та приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з ОСОБА_1 майнової шкоди підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 6-13,18,19,71-79.89,141,259,263,264,265,268,273,274,279,280-282,284,354,355 ЦПК України, суд
Позов управління Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області (04053, м.Київ, вул.Тургенєвська,82-а) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Сухолуцька сільська рада Київської області (07320, Київська обл., Вишгородський р-н., с.Сухолуччя, вул.Миру,3) про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відторення водних біоресурсів, задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), на користь Управління Державного агентства рибного господарства у м.Києві та Київській області (04053, м.Київ, вул.Тургенєвська,82-а) шкоду, заподіяну адміністративним правопорушенням в сумі 1530 ( тисяча п'ятсот тридцять) гривень,за реквізитами отримувача: УК у Вишгородському районі с.Сухолуччя/24062100, код отримувача - 37868556, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN) UA718999980000033119331010270, код класифікації доходів бюджету - 24062100, найменування коду класифікації доходів бюджету - Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської і іншої діяльності.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 на користь Управління Державного агентств рибного господарства у м. Києві та Київській області (р/р НОМЕР_1 в Державна казначейська служба України, м. Київ МФО 820172, ЄДРПОУ 40419475) судові витрати в розмір 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна грн. 00 кой.).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання ) без повідомлення сторін зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи якому рішення не було вручене у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.
Суддя Миколаєць І.Ю.