01 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/616/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Скорика С.В.,
представника позивача - Костюк Т.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа: Кременчуцька міська рада Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
04 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправними дії Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх плавнях Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області при формуванні витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5310436100:08:001:0041 щодо застосування локального коефіцієнту Км3: зона пішохідної доступності швидкісного пасажирського транспорту (пристані водного транспорту) із значенням 1,12, локального коефіцієнту Км3: прирейкова зона із значенням 1,1, локального коефіцієнту Км3: зона магістралей підвищеного містоформувального значення із значенням 1, 15, сукупного коефіцієнту Км3 із значенням 1,09561; зобов'язання Міськрайонне управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх плавнях Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області при формуванні та наданні витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5310436100:08:001:0041 застосувати сукупний коефіцієнт Км3 із значенням 0,7733; виключити локальні фактори: зона пішохідної доступності швидкісного пасажирського транспорту (пристані водного транспорту), зона магістралей підвищеного містоформувального значення та зона прирейкова.
В обґрунтування заявленої вимоги позивач зазначив, що при формуванні та видачі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером: 5310436100:08:001:0041 відповідачем неправильно визначено сукупний коефіцієнт Км3 внаслідок застосування такого локального коефіцієнту впливу на місцезнаходження земельної ділянки як: "Зона магістралей підвищеного містоформувального значення 1,15". На думку позивача, застосування вказаного коефіцієнту є безпідставним, оскільки поблизу земельної ділянки з кадастровим номером 5310436100:08:001:0041 відсутні магістралі підвищеного містоформувального значення У той же час включення до розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки цього локального коефіцієнту призводить до збільшення її значення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі.
25.02.2020 відповідач подав відзив на позов, у якому зазначив, що застосування локального коефіцієнту впливу на місцезнаходження земельної ділянки передбачено пунктом 4.7 Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області, затвердженої рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24 листопада 2009 року, а також - що витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формується в автоматичному режимі, що унеможливлює внесення до нього змін шляхом виключення окремих локальних коефіцієнтів /а.с. 67-71/.
Ухвалою суду від 03.03.2020 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, залучено Кременчуцьку міську раду Полтавської області.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, встановивши обставини, які мають значення розгляду справи по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що з 20.12.2019 провідним спеціалістом Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх Плавнях Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області сформовано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5310436100:08:001:0041.
Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідач застосував до земельної ділянки з кадастровим номером 5310436100:08:001:0041:
- коефіцієнт Км2: 2,45;
- локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: зона магістралей підвищеного містоформувального значення 1,15; зона пішохідної доступності швидкісного пасажирського транспорту (Пристані водного транспорту) 1,12, зона прирейкова 1,1, земельна ділянка, що прилягає до вулиці без тепломережі - 0,95; земельна ділянка знаходиться у зоні залягання ґрунтових вод менше 3 м - 0,925; санітарно-захисна зона - 0,88;
- сукупний коефіцієнт Км3: 1,09561;
- коефіцієнт Кф: 1,2;
- коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 2,3145;
- нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн: 3285939,80 /а.с. 209/.
Не погодившись із зазначенням у витязі такого локального коефіцієнту позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Спірні відносини урегульовано Податковим кодексом України, Земельним кодексом України, законами України від 06.10.1998 №161-ХIV "Про оренду землі", від 22.05.2003 №858-IV "Про землеустрій", від 11.12.2003 №1378-IV "Про оцінку земель".
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Частиною п'ятою статті 5 Закону України "Про оцінку земель" обумовлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, окрім іншого, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
А відповідно до абзацу третього частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
При цьому, як визначено підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною першою статті 15 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За приписами статті 18 названого Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
В силу положень частини другої статті 20, частини третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Так, судом встановлено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кременчука Полтавської області виконана ДП "Державний проектний інститут містобудування "МІСЬКБУДПРОЕКТ" на замовлення Кременчуцької міської ради та відповідно до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.11.2009 затверджена станом на 01.01.2008, а введена в дію з 01.01.2011 /а.с. 11-28/.
Водночас, як зазначено судом вище, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються виключно у формі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, що видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Підпунктом 36 пункту 4 цієї постанови визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
А відповідно до пункту 7 названої постанови, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Суд враховує, що спір у даній справі стосується правомірності зазначення у виданому відповідачем витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок окремих локальних коефіцієнтів місцезнаходження земельної ділянки.
Як вбачається із матеріалів справи, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок у м. Кременчуці виконуються Міськрайонним управлінням у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх Плавнях Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з використанням Програмно-методичного комплексу для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів "ТЕРЕН-ГІС", розробленого Державним підприємством "Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві" (ДНДІАСБ) Мінрегіонбуду України (м. Київ) на основі затверджених матеріалів з оцінки земель м. Кременчука, де врахування впливу локальних факторів та розрахунки виконуються автоматично після вводу координат місцерозташування ділянки, її площі та визначення функціонального використання.
Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок у м. Кременчуці виконуються відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777, відповідно до пункту 10 якого вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою: Цн = Цнз х Кф х Км3.
Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Встановлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не менше ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та 1:5000 - для інших населених пунктів.
Для обчислення Км3 враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.
Разом з цим, суд зауважує, що відповідно до частини першої статті 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Статтею 194 Земельного кодексу України визначено, що призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
За змістом абзацу четвертого підпункту 8 пункту 22 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про землі у межах державного кордону, як відомості про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) та за їх межами (у частині, що характеризують такі землі з урахуванням їх місцезнаходження): відомості про економічну та нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці: інформація про локальні фактори і зони їх дії (назви локальних факторів; межі зон дії локальних факторів (за видами) з координатами їх поворотних точок; значення коефіцієнта локального фактора в межах зони його дії).
Пунктом 4.7 Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області передбачено, що локальний фактор "прирейкова зона" зазначається у тому випадку, якщо земельна ділянка знаходиться або примикає до відводу залізниці чи має під'їзну залізничну колію. Однак, такі фактори за адресою розташування земельної ділянки відсутні. Суд зазначає, що земельна ділянка не знаходиться в смузі відведення залізниці.
Доказів наявності локальних факторів у вигляді прирейкової зони відповідачем не надано.
Також підпунктом 1 пункту 4.7 Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області передбачено, що до магістралей підвищеного містоформувального значення м. Кременчука відносяться вулиці: пр. Полтавський, вул. 60 років Жовтня, вул. Халаменюка, вул. Першотравнева, вул. Київська, вул. Московська, вул. Ярмакова, вул. Пролетарська, вул. Сербіченка, вул. Красіна, вул. Набережна лейтенанта Дніпрова, вул. Котлова, пр. 50 років Жовтня. Зона відносно цих магістралей складає 100 м.
Земельна ділянка, що обрана позивачем, розташована по вулиці Хмельницького, яка не відноситься до магістралей підвищеного містоформувального значення м. Кременчука згідно з пунктом 4.7 Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області.
Інших доказів наявності на земельній ділянці або поряд з нею фактору впливу у вигляді зони магістралей підвищеного містоформувального значення відповідачем не надано, хоча обов'язок по доведенню правомірності складання витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки із застосуванням локального коефіцієнту "Зона магістралей підвищеного містоформувального значення 1,15" покладається саме на відповідача.
Стосовно застосування локального коефіцієнту щодо місцезнаходження земельної ділянки в зоні пішохідної доступності швидкісного пасажирського транспорту, суд зазначає, що в зоні пішохідної доступності вказаної земельної ділянки відсутні пристані водного транспорту швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, не надав суду належних та достатніх доказів, що свідчили б про обґрунтованість зазначення у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок вказаних локальних факторів.
За таких обставин, зважаючи на недоведеність відповідачем правомірності зазначення у наданих позивачу витягах відомостей про такі локальні фактори як водоохоронна та прирейкова зони, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог.
Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, 36038, ідентифікаційний код 39767930), третя особа: Кременчуцька міська рада Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх плавнях Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області при формуванні витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5310436100:08:001:0041 щодо застосування локального коефіцієнту Км3: зона пішохідної доступності швидкісного пасажирського транспорту (пристані водного транспорту) із значенням 1,12, локального коефіцієнту Км3: прирейкова зона із значенням 1,1, локального коефіцієнту Км3: зона магістралей підвищеного містоформувального значення із значенням 1, 15, сукупного коефіцієнту Км3 із значенням 1,09561.
Зобов'язати Міськрайонне управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх плавнях Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області сформувати та надати ОСОБА_1 витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5310436100:08:001:0041 застосувавши сукупний коефіцієнт Км3 із значенням 0,7733 та виключивши локальні фактори: зона пішохідної доступності швидкісного пасажирського транспорту (пристані водного транспорту), зона магістралей підвищеного містоформувального значення та зона прирейкова.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 1681,60 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне рішення складено 02.07.2020.
Головуючий суддя А.Б. Головко