Рішення від 02.07.2020 по справі 440/3800/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3800/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з проведення з 14.08.2019 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року та виключення з обрахунку розміру пенсії надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% на суму 487,50 грн. протиправними та скасувати;

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з проведення 14.08.2019 розрахунку на утримання пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року за пенсійною справою № НОМЕР_1 за дорученням №Д1603005570/17 та визначення переплати в розмірі 22681 грн. 56 коп. (- 22681 грн. 56 коп.), розрахунок переплати пенсії ОСОБА_1 за період 21.07.2019-31.08.2019 р. в сумі 532,12 грн. протиправними та скасувати;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відновити отримуваний станом на 01.07.2019 року розмір пенсії перерахований 24.06.2019 р. з 01.07.2019 р., з 01.01.2016 року провести з перерахунок розміру пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.05.2018 року в розмірі 80% з суми грошового забезпечення посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн., премія 5,7% - 481,59 грн. з отримуваними станом на 01.01.2016 р. підвищенням та надбавками без обмеження у граничному розмірі, та провести виплату пенсії в належному розмірі з врахуванням абзацу 2 п. 3 Постанови Кабінету міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018 року, пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” №1088 від 24.12.2019 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з 01.01.2020 року додатково до основного розміру пенсійної виплати, встановленої ОСОБА_1 на 01.01.2019 р. додатково щомісяця виплачувати окремою сумою у розмірі 100 відсотків, що складає 3060,81 грн. різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” №1088 від 24.12.2019 р.

Під час розгляду справи суд

ВСТАНОВИВ:

08 жовтня 2019 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі також - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

18 листопада 2019 року суд своєю ухвалою зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 240/6263/18 (Пз/9901/1/19).

Позивач, не погодившись із ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року, оскаржив її до Другого апеляційного адміністративного суду.

Постановою від 24 грудня 2019 року Другий апеляційний адміністративний суд ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року по справі №440/3800/19 скасував, а справу направив для продовження розгляду до суду першої інстанції.

13 січня 2020 року справа була передана судді Шевякову І.С. для продовження її розгляду.

Ухвалою від 15 січня 2020 року суд продовжив розгляд справи, призначивши судове засідання на 29 січня 2020 року на 11 год. 15 хв. Відповідне судове засідання не відбулось у зв'язку із направленням адміністративної справи до Другого апеляційного адміністративного суду.

02 березня 2020 року справа №440/3800/19 надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду після винесення Другим апеляційним адміністративним судом додаткової постанови від 10 лютого 2020 року.

Ухвалою від 02 березня 2020 року суд продовжив розгляд справи, призначивши судове засідання на 18 березня 2020 року на 10 год. 30 хв.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Позивач вказував, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям громадян” та на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення №4/9491 від 22.05.2018 відповідачем було проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн.

У вересні 2019 року відповідач, не повідомивши про причини, зменшив розмір пенсії позивача на 515,49 грн.

На звернення позивача від 14.09.2019 ГУ ПФУ в Полтавській області була надана відповідь за №4901/Б-03 від 30.09.2019, в якій повідомлено про те, відповідачем було проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі показників, зазначених у попередній довідці про грошове забезпечення №4/9491 від 25.03.2018. Зазначений перерахунок проведено з 31.07.2019, у зв'язку із набранням законної сили постанови Октябрського районного суду м. Полтави у справі №554/7103/16-а.

В результаті такого перерахунку, розмір перерахованої позивачу пенсії зменшився.

У зв'язку з чим, за підрахунками ГУ ПФУ в Полтавській області у позивача утворилася переплата та було надмірно виплачено суми пенсії на загальну суму 22681,56 грн., на яку відповідач почав зменшувати щомісячно належний ОСОБА_1 розмір пенсії, починаючи з 01.01.2016.

Позивач вважав такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його конституційні права, у зв'язку із чим, він вимушений був звернутися до суду із даним позовом.

Відповідачем до суду подано відзиви на адміністративний позов /а.с. 83-84, 202-206/, у яких зазначено, що постановою Верховного Суду від 31.07.2019 по справі 554/7103/16-а касаційну скаргу ГУ ПФУ в Полтавській області задоволено частково. Постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції скасовано в частині вимог до пенсійного органу. У цій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено. Відповідач вказував, що на виконання рішення суду ГУ ПФУ в Полтавській області було проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі показників, зазначених в довідці про грошове забезпечення від 25.03.2018, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям громадян”. Акцентував увагу, що зазначений перерахунок було проведено починаючи з 31.07.2019, а саме з дати набрання законної сили постанови Верховного Суду.

Наголошував, що оскільки позивачу було направлено на виплату за серпень 2019 року суму пенсії у попередньому розмірі (до перерахунку від 31.07.2019) утворилась переплата в розмірі 532,12 грн, яку рішенням №Д1603005570/17 від 14.08.2019 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, ГУ ПФУ в Полтавській області вирішено стягувати з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20% пенсії щомісячно, до повного її погашення.

Також, звертав увагу суду на те, що переплата у розмірі 22681,56 грн за період з 01.01.2016 по 31.08.2019 не утримувалась, що підтверджується службовою запискою від 12.09.2019, а розрахунок від 14.08.2019 було сформовано у зв'язку із особливостями роботи у програмному комплексі щодо нарахування пенсій.

У зв'язку із наведеним, відповідач вважав, що діяв в межах наданих йому законом, та вимог чинного законодавства, у зв'язку із чим, у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

У судове засідання, призначене на 18 березня 2020 року учасники справи не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

18 березня 2020 року до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, у якій останній просив суд розглянути справу в порядку письмового провадження та наполягав на задоволенні позову у повному обсязі /а.с. 233/.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Обставини справи, встановлені судом

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та з 1999 року отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що відповідачем не заперечується.

25.03.2018 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області направлено до ГУ ПФУ у Полтавській області довідку №4/9491 щомісячного грошового забезпечення за посадою, з якої було звільнено на пенсію ОСОБА_1 /а.с. 82/.

Не погоджуючись з проведеним перерахунком, позивач звернувся до пенсійного органу зі заявою про усунення порушення законодавства та проведення перерахунку розміру пенсії з врахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%.

Листом від 07.05.2018 №816/Б-03 відповідач повідомив позивача про те, що ГУ ПФУ у Полтавській області було направлено до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області уточнюючі списки /а.с. 95/, з врахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% /а.с. 51/.

Листом від 22.05.2018 №4/499/115/39/01-2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області направлено до ГУ ПФУ у Полтавській області на заміну нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 та вказано раніше направлену довідку вважати недійсною /а.с. 96/.

25.05.2018 до ГУ ПФУ у Полтавській області від Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області надійшла нова довідка №4/9491 від 25.05.2018 про розмір щомісячного грошового забезпечення, що враховується для перерахунку ОСОБА_1 за прирівняною посадою заступника начальника відділу поліції управлінь, відділів (відділень) поліції на день звільнення зі служби - заступника начальника відділу - начальника міліції Октябрського РВ, згідно з якою розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн /а.с. 38/.

Листом від 30.05.2018 №917/Б-03 відповідач повідомив позивача про те, що ГУ ПФУ у Полтавській області отримано уточнюючу довідку Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про грошове забезпечення, з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та зазначено, що перерахунок його пенсії буде проведений у встановленому законодавством порядку починаючи з 01.01.2016 /а.с. 52/.

У червні 2018 року з урахуванням надісланої уповноваженим органом оновленої довідки №4/9491 від 25.05.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача.

У вересні 2019 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі показників, зазначених в довідці про грошове забезпечення №4/9491 від 25.03.2018.

14.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив відновити гарантовані йому державою законні права та інтереси щодо належного ОСОБА_1 розміру пенсії, порушені відповідачем та відновити належний йому розмір пенсії - 11200 грн, виплатити не виплачені у вересні 2019 року 517 грн, в подальшому виплачувати належний щомісячний розмір пенсії в сумі 11200 грн /а.с. 46/.

Листом від 20.09.2019 №4901/Б-03 відповідач повідомив позивача про те, що постановою Верховного Суду від 31.07.2019 по справі №554/7103/16-а скасовано постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 01.02.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017, на виконання яких ГУ ПФУ в Полтавській області було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням раніше виплачених сум, у зв'язку з чим розмір пенсії ОСОБА_1 був приведений у відповідність з дня набрання постановою суду законної сили /а.с. 47/.

Судом також встановлено, що у вересні 2019 року під час ознайомлення з матеріалами пенсійної справи позивач дізнався про утримання коштів з пенсії позивача, що відповідачем не заперечується.

Так, у зв'язку з утворенням за період з січня 2016 року по серпень 2019 року переплати пенсії, відповідачем сформовано розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1603005570 за дорученням №Д1603005570/17 від 14.08.2019 із зазначенням суми утримання у розмірі 22681,56 грн /а.с. 70/.

У зв'язку з утворенням за період з 31.07.2019 по 31.08.2019 переплати пенсії у розмірі 532,12 грн, відповідач рішенням №Д1603005570/17 від 14.08.2019 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, вирішив здійснювати стягнення з пенсії позивача в розмірі 20% пенсії щомісячно, до повного погашення переплати. Причиною виникнення переплати зазначено неправильне застосування законодавства (рішення суду) /а.с.216/.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, яка згідно з пунктом 8 Постанови застосовується з дня набрання чинності Законом України Про Національну поліцію, тобто з 07 листопада 2015 року, установлено грошове забезпечення поліцейських, розмір якого більше, ніж розмір грошового забезпечення колишніх осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.

Отже, підвищення грошового забезпечення поліцейських вказаною постановою Кабінету Міністрів України згідно з наведеними правовими нормами є підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Тобто, з 01 січня 2016 року (після 29 грудня 2015 року - дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей та з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) настали правові підстави для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), до яких належить позивач, на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, яким в даному випадку є постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Такий перерахунок проводиться згідно з довідками про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що видані відповідними державними органами, з яких такі особи були звільнені із служби (пункт 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45).

Для цього відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно із пунктом 3 вказаного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують довідки ґ , для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Висновки щодо правозастосування

Як убачається з матеріалів справи, згідно з новою довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.05.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданою ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу поліції управлінь, відділів (відділень) поліції до посади на день звільнення зі служби заступника начальника відділу - начальника відділення міліції Октябрського РВ становить: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн. Усього 8871,59 грн.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі №1603005570-МВС від 05.06.2018, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з 01.01.2016 виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн. Усього 8871,59 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 9730,79 грн /а.с. 210/.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі №1603005570-МВС від 05.06.2018, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з 01.10.2017 виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн. Усього 8871,59 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 9881,99 грн /а.с. 211/.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі №1603005570-МВС від 20.11.2018, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з 01.12.2018 виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн. Усього 8871,59 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 9899,99 грн /а.с. 212/.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі №1603005570-МВС від 24.06.2019, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з 01.07.2019 виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн. Усього 8871,59 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 9926,79 грн /а.с. 213/.

Водночас, як убачається з матеріалів справи, у серпні 2019 року відповідачем було проведено з 31.07.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі попередньої довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення, згідно з якою розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, премія 5,74% - 453,60 грн. Усього 8356,10 грн.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі №1603005570-МВС від серпня 2019 року, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з 31.07.2019 виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, премія 5,74% - 453,60 грн. Усього 8356,10 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 9411,30 грн /а.с. 218/.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, стосуються показників грошового забезпечення (надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% та премії 4,7%), які не відображені в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.03.2018 №4/9491 про розмір грошового забезпечення, що видана для перерахунку пенсії позивача, а натомість відображені у новій довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.05.2018 №4/9491 з цих же питань.

Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 63 Закону України №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Так, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, якою зазначена стаття була доповнена на підставі Закону України №900-VIII від 23.12.2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (пункт 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007).

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII закріплено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, стаття 63 Закону №2262-ХІІ як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії визначає підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та постановою від 18 листопада 2015 року №947 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268” встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393” (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Згідно із пунктами 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пунктом 4 Порядку №45 закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Аналогічні положення закріплені також в наведених вище положеннях частини 4 статті 63 спеціального закону, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно із якими, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами справи, що на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.05.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданою ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу поліції управлінь, відділів (відділень) поліції до посади на день звільнення зі служби заступника начальника відділу - начальника відділення міліції Октябрського РВ всього становить 8871,59 грн, відповідач провів перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого підсумок його пенсії (з надбавками) склав - 9926,79 грн.

Однак, на виконання постанови Верховного Суду від 31.07.2019 по справі №554/7103/16-а відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивача на підставі показників, зазначених в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу поліції управлінь, відділів (відділень) поліції до посади на день звільнення зі служби заступника начальника відділу - начальника відділення міліції Октябрського РВ всього становить 8356,10 грн, відповідач ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області провів перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого підсумок його пенсії (з надбавками) склав - 9411,30 грн.

Суд дослідив наявні у матеріалах справи копії постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 01.02.2017, ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017 та постанови Верховного Суду від 31.07.2019 по справі №554/7103/16-а.

Так, Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 01 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року, по справі №554/7103/16-а позов задоволено частково.

Визнано бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Полтавській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати діючого поліцейського за Додатком 2 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 протиправною. Зобов'язано Головне управління Національної поліції України в Полтавській області надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до розмірів визначених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” без обмеження граничного розміру. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18.11.2015 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, №947 від 18.11.2015 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006” починаючи з 01.01.2016. У іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 31.07.2019 по справі №554/7103/16-а касаційну скаргу ГУ ПФУ в Полтавській області було задоволено частково.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 01.02.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017 в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області було скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відмовлено. В решті судові рішення залишено без змін.

Суд звертає увагу на те, що постановою Верховного Суду від 31.07.2019 по справі №554/7103/16-а було залишено без змін судові рішення в частині визнання протиправною бездіяльності державного органу, з якого ОСОБА_1 був звільнений зі служби щодо ненадання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у зв'язку зі зміною видів грошового поліцейських, що є підставою для перерахунку пенсії особам, які проходили служби в органах внутрішніх справ.

Суд наголошує на тому, що у зазначених рішенням суду жодним чином не висвітлювалось питання щодо виключення надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% або зменшення відсоткового розміру премії ОСОБА_1 , натомість у вказаних рішеннях порушувалось питання щодо протиправності невключення всіх належних видів грошового забезпечення у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 .

Таким чином, суд не приймає до уваги доводи відповідача, що ним було здійснено правомірно перерахунок пенсії позивача, оскільки він відбувся на виконання постанови Верховного Суду від 31.07.2019 по справі №554/7103/16-а, з огляду на те, що при розгляді даної справи питання щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області провести перерахунок пенсії на підставі показників, зазначених в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення не досліджувалось й не вирішувалось.

Крім того, як вже було встановлено судом, 25.05.2018 на адресу ГУ ПФУ в Полтавській області надійшла нова довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.05.2018 про розмір щомісячного грошового забезпечення, що враховується для перерахунку ОСОБА_1 за прирівняною посадою заступника начальника відділу поліції управлінь, відділів (відділень) поліції на день звільнення зі служби - заступника начальника відділу - начальника міліції Октябрського РВ, згідно з якою розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн. Раніше представлену довідку №4/9491 від 25.03.2018 Ліквідаційна комісії УМВС України в Полтавській області просила вважати недійсною.

Верховним Судом України в постанові від 25 листопада 2014 року у справі № 21-322а14 (№ рішення в ЄДРСР 42010782) зазначено про те, що за змістом положень пункту 24 Порядку, органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Водночас, суд наголошує, що здійснення перерахунку пенсії органами ПФУ має відбуватись безпосередньо на підставі спеціального закону, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а також Порядку №45 Про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якими передбачено збереження розмірів раніше призначених пенсій в разі якщо внаслідок їх перерахунку, їх розміри є нижчими.

Підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, закріплено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

З огляду на вищевикладене, враховуючи, що розмір пенсії позивача перерахований на підставі недійсної довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.03.2018 та є нижчим за раніше призначений на підставі нової довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.05.2018, суд приходить до переконання, що відповідач, здійснивши такий перерахунок, не дотримався вимог закону, та протиправно зменшив розмір раніше нарахованої пенсії, а отже Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області вчинено протиправні дії щодо перерахунку пенсії позивача.

А відтак, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача з проведення 14.08.2019 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

З приводу позовних вимог про визнання протиправними та скасування розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1603005570 за дорученням №Д1603005570/17 від 14.08.2019 та рішення №Д1603005570/17 від 14.08.2019 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з утворенням за період з січня 2016 року по серпень 2019 року переплати пенсії, відповідачем сформовано розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1603005570 за дорученням №Д1603005570/17 від 14.08.2019 із зазначенням суми утримання у розмірі 22681,56 грн.

При цьому, у відзиві на адміністративний позов відповідачем зазначено, що сформоване доручення №Д1603005570/17 на суму переплати 22681,56 грн по пенсійній справі №1603005570 ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.08.2019 скеровано не брати до уваги, що підтверджується службовою запискою від 12.09.2019 /а.с. 215/.

Також, відповідачем вказано, що доручення №Д1603005570/17 було сформовано попередньо, є службовим документом та жодних наслідків у вигляді стягнення сум з позивача не має.

Водночас, позивач у своєму позові стверджував, що у вересні 2019 року ГУ ПФУ в Полтавській області зменшив належний йому розмір пенсії на 515,49 грн, а у жовтні 2019 року в порівнянні з вереснем 2019 року на 529,96 грн.

На підтвердження вищевказаного позивачем було надано до суду виписки по картковому рахунку ОСОБА_1 /а.с. 48-50, 190-192/.

Суд, дослідивши зазначені виписки, зазначає, що дійсно у вересні 2019 року розмір пенсії позивача був зменшений на 515,49 грн /а.с. 49/, однак стверджувати про щомісячне стягнення сум пенсії, виплачених надміру з пенсії позивача не вбачається за можливе, оскільки у матеріалах справи відсутні відомості, що підтверджують розмір фактично зарахованої пенсії ОСОБА_1 , щомісячно, починаючи з 01.01.2016, крім вже зазначених.

Натомість суд також не вбачає за можливе стверджувати, що оскаржуваний розрахунок не носить форми рішення зобов'язального характеру, а є лише службовим документом, оскільки відповідачем жодним чином не було спростовано доводів позивача про щомісячні зменшення, починаючи з вересня 2019 року належного розміру пенсії ОСОБА_1 .

За наведених обставин, суд приходить до переконання, що розрахунок ГУ ПФУ в Полтавській області на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1603005570 за дорученням №Д1603005570/17 від 14.08.2019 із зазначенням суми утримання у розмірі 22681,56 грн є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Крім того, матеріалами справи підтверджується, що рішенням №Д1603005570/17 від 14.08.2019 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, ГУ ПФУ в Полтавській області вирішено здійснювати стягнення з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20% пенсії щомісячно, до повного погашення переплати, що утворилася за період з 31.07.2019 по 31.08.2019 в розмірі 532,12 грн.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Положеннями статті 50 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Відповідно до статті 103 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначено Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 21 березня 2003 року №6-4 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2014 року №25-3) та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 року за №374/7695 (далі - Порядок №6-4).

Відповідно до пункту 3 цього Порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до положень частини 2 статті 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

На підставі статті 103 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживання з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Відповідно до статті 59 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, відрахування з пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей провадиться в порядку, встановленому частиною другою статті 50 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Статтею 60 наведеного Закону також передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Відповідно до статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмується, отже, зазначене у статті 1215 Цивільного кодексу України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів (правова позиція, висловлена у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі №6-91цс14).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України від 02 липня 2014 року за результатами розгляду справи №6-91цс14 визначено, що до правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є пенсійною виплатою, яка проведена іншою особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення статті 1215 Цивільного кодексу України, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають.

Отже, обов'язковою умовою стягнення сум надміру виплаченої пенсії є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування, яких не залежить від пенсіонера.

В даному випадку причиною виникнення переплати ГУ ПФУ в Полтавській області було зазначено неправильне застосування законодавства (рішення суду).

Так, у відзиві на адміністративний позов, відповідач пояснив, що у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 було направлено на виплату за серпень 2019 року суму пенсії у попередньому розмірі (до перерахунку від 31.07.2019), утворилась переплата, розмір якої становить 532,12 грн.

Суд наголошує на тому, що ГУ ПФУ в Полтавській області не мало жодних правових підстав для здійснення будь-яких стягнень з пенсії позивача, оскільки суд вже дійшов висновку про протиправність здійснення відповідачем такого перерахунку.

При цьому, слід звернути увагу на відсутність в рішенні відповідача №Д1603005570/17 від 14.08.2019 будь-яких обґрунтованих обставин щодо фактів зловживання з боку позивача, так само як і підтвердження наявності рахункової помилки, як то передбачено встановленим законом порядком.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ГУ ПФУ у Полтавській області, утримуючи з позивача надміру виплачену суму пенсій та зменшивши йому розмір виплати пенсії, діяло неправомірно, що безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов'язані з отриманням пенсії у відповідному розмірі, який визначений діючим законодавством.

За наведених обставин, суд приходить до переконання, що рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №Д1603005570/17 від 14.08.2019 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, прийняте відповідачем не на підставі та не в межах повноважень передбачених Законом №1058-IV, у зв'язку із чим воно є протиправним, та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності “небезпідставної заяви” за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути “ефективним” як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02)). Отже, “ефективний засіб правого захисту” в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, змінити форму захисту порушеного права, зобов'язавши відповідача повернути ОСОБА_1 грошові кошти, які були утримані з його пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

В своїх вимогах позивач також просив суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відновити отримуваний станом на 01.07.2019 розмір пенсії, перерахований 24.06.2019 р. з 01.07.2019 р., з 01.01.2016 року провести перерахунок розміру пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.05.2018 в розмірі 80% суми грошового забезпечення, з отримуваними станом на 01.01.2016 підвищенням та надбавками без обмеження у граничному розмірі, та провести виплату пенсії в належному розмірі.

Як вже було зазначено судом, листом від 22.05.2018 №4/499/115/39/01-2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області направлено до ГУ ПФУ у Полтавській області на заміну нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн.

При цьому, у вказаному листі Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області було скеровано вважати попередню довідку Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 недійсною.

Отже, видана Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області довідка №4/9491 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , втратила чинність з виготовленням та направленням Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області на адресу ГУ ПФУ в Полтавській області нової довідки №4/9491 від 25.05.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Відповідно до статті 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Зі змісту вищевказаних положень, перерахунок пенсії особам, які отримують її відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, здійснюється управлінням Пенсійного фонду України після отримання від державних органів відповідних довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, у відповідача, в силу закону, після отримання довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.05.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виник обов'язок з перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про грошове забезпечення №4/9491 від 25.05.2018.

Враховуючи наведене, суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що в матеріалах справи наявна довідка про розмір №4/9491 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , на підставі якої проведено перерахунок пенсії позивача після набрання законної сили рішення суду.

Щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року положення частини 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Слід зазначити, що в своєму рішенні від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 Конституційний Суд України визнав, що обмеження максимального розміру пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Водночас, на момент розгляду зазначеної справи у суду відсутні передумови вважати, що відповідачем будуть застосовані будь-які обмеження щодо перерахунку розміру пенсійних виплат, оскільки в минулому такі дії ним не вчинялися, а отже позовні вимоги у цій частині є передчасними та задоволенню не підлягають.

Таким чином, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки №4/9491 від 25.05.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, в якій зазначено основні і додаткові види грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн.

З приводу позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області з 01.01.2020 року додатково до основного розміру пенсійної виплати, встановленої ОСОБА_1 на 01.01.2019 р. додатково щомісяця виплачувати окремою сумою у розмірі 100 відсотків, що складає 3060,81 грн. різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” №1088 від 24.12.2019 р., суд зауважує наступне.

Відповідно до частини 1 статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України).

Право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.

З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

У зв'язку із викладеним, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.

Оскільки на час розгляду судом даної адміністративної справи права позивача в цій частині вимог не порушені, стосуються подій майбутніх правовідносин, відносно яких відсутні об'єктивні дані існування у владного суб'єкта наміру на недотримання закону та порушення прав заявника, то підстави для їх задоволення наразі відсутні.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги в частині обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до часткового задоволення.

Розподіл судових витрат

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 3 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України, для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Частиною 4 зазначеною статті Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Підставою для відшкодування судових витрат на правову допомогу є, зокрема, наявність належних та допустимих доказів взаємозв'язку між сплаченими позивачем спеціалісту у галузі права коштами та наданою йому правовою допомогою на підставі відповідного договору, який стосується безпосередньо підготовки процесуальних документів та супроводження даної судової справи.

Частиною 9 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

При цьому, склад та розміри витрат, пов'язаних з оплатою правничої допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правничої допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеної у постановах від 21 березня 2018 року у справі №815/4300/17, від 11 квітня 2018 року у справі № 814/698/160, від 18 жовтня 2018 року у справі №813/4989/17, від 11 червня 2020 року у справі 821/227/17, склад та розміри витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі; на підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

При визначенні суми відшкодування витрат на професійну правничу допомогу суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

На підтвердження складу та розміру понесених витрат на правничу допомогу позивачем приєднано до матеріалів справи: ордер на надання правничої допомоги, копію квитанції, виготовленої шляхом заповнення бланка /а.с. 56/, акти прийому-передачі від 01.10.2019 та від 24.01.2020 /а.с. 57, 193/.

Разом із тим, на переконання суду на підтвердження фактичного здійснення позивачем оплати послуг адвоката та витрат на професійну правничу допомогу суду має бути надана квитанція банку, платіжне доручення (тощо).

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 04 лютого 2020 року у справі № 280/1765/19.

Матеріалами справи підтверджено, що належних доказів здійснення позивачем оплати послуг, наданих адвокатом (квитанції банку, платіжні доручення, тощо) суду не надано.

Отже, доказів фактичного понесення позивачем вищевказаних витрат суду не надано.

Відтак, не підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами витрати позивача на правничу допомогу розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з проведення 14.08.2019 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9491 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Визнати протиправним та скасувати розрахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1603005570 за дорученням №Д1603005570/17 від 14.08.2019 із зазначенням суми утримання у розмірі 22681,56 грн

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №Д1603005570/17 від 14.08.2019 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) грошові кошти, які були утримані з його пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплатити (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) пенсію відповідно до довідки №4/9491 від 25.05.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, в якій зазначено основні і додаткові види грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн, премія 5,7% - 481,59 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.С. Шевяков