Справа № 688/619/19
Провадження № 22-ц/4820/457/20
30 червня 2020 року м. Хмельницький
Хмельницький апеляційний суд
в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Гринчука Р. С., Грох Л.М., Костенка А.М.,
секретар судового засідання - Дубова М.В.,
з участю представника апелянта,
представника відповідача,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Шепетівської міської ради Хмельницької області на рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 28 листопада 2019 року, суддя Мазур Н.В., у справі за позовом Шепетівської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
встановив:
У лютому 2019 року Шепетівська міська рада Хмельницької області (далі - міська рада) звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів у сумі 339434,39 грн., які останній зберігав без достатньої правової підстави.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 з січня 2015 року є власником Ѕ частини будівлі підсобного господарства загальною площею 722,3 кв.м. та іншої Ѕ частини будівлі підсобного господарства загальною площею 722,3 кв.м., яка розташована по АДРЕСА_1 . Для обслуговування вказаної будівлі ОСОБА_1 використовує земельну ділянку комунальної власності площею 13590 кв.м. без оформлення договору оренди, не проводячи оплату за користування землею, тобто без законних підстав зберігає у себе кошти зі сплати орендних платежів, розмір яких за період з 15.02.2016 року по 27.12.2018 року за розрахунком фінансового управління Шепетівської міської ради, проведеним на підставі нормативно-грошової оцінки земельної ділянки становить 339434 грн. 39 коп.
Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 28 листопада 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі Шепетівська міська рада Хмельницької області просила скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.
В обґрунтування скарги апелянт зазначив, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального і процесуального права, неповно з'ясовано обставини справи, у зв'язку із чим суд дійшов невірних висновків.
Суд не врахував, що Шепетівська міська рада не отримала дохід від оренди земельної ділянки, який вона могла б отримати в разі укладення відповідного договору оренди земельної ділянки, що по АДРЕСА_1 . Судом не взято до уваги акт обстеження земельної ділянки від 28.12.2018 року №30, яким підтверджено використання відповідачем спірної земельної ділянки та її фактичний розмір. Відмова органом місцевого самоврядування у задоволенні заяв ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки не звільняє останнього від сплати відповідної орендної плати Шепетівській міській радій Хмельницької області.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник відповідача в суді проти апеляційної скарги заперечив, підтримав висновки суду першої інстанції.
Заслухавши учасників справи, перевіривши матеріали справи колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що на підставі двох договорів дарування від 28.01.2015 року та від 30.01.2015 року ОСОБА_1 є власником будівлі підсобного господарства загальною площею 1444,6 кв.м., яка розташована по АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №141482330 від 17.10.2018 року та копії договорів дарування від 28.01.2015 року та від 30.01.2015 року. Земельна ділянка на якій розташовані будівлі підсобного господарства, на праві приватної власності не зареєстрована, державний акт не видавався.
Зі змісту витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 від 22.10.2018 року вбачається, що площа земельної ділянки становить 13590 кв.м., ділянка відноситься до категорії земель «землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення», нормативна грошова оцінка становить 2149163,62 грн. за 2016 рік, 3796844,73 грн. за 2017 рік та 5695267,09 грн. за 2018 рік.
Фінансовим управлінням Шепетівської міської ради 21.01.2019 року проведено розрахунок розміру несплаченої ОСОБА_1 орендної плати за використання вищезазначеної земельної ділянки за період з 15.02.2016 року по 27.12.2018 року, згідно якого розмір плати за земельну ділянку визначено у 339434 грн. 39 коп.
Відповідно до акту обстеження земельної ділянки № 30 від 28.12.2018 року, складеному посадовими особами Шепетівської міської ради, загальна площа земельної ділянки згідно заяви ОСОБА_1 становить 13590 кв.м., кадастровий номер відсутній, форма власності - комунальна. На даній земельній ділянці розміщені будівлі підсобного господарства, земельна ділянка не огороджена.
В період з серпня 2017 року до травня 2019 року ОСОБА_1 неодноразово звертався до Шепетівської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовними площами 23000 кв.м., 13590 кв.м., яка розташована по АДРЕСА_1 , проте відповідний дозвіл Шепетівською міської радою наданий не був.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 від 21.01.2018 року № К-259/0-0.35-258/14819 площа земельної ділянки становить 1263 кв.м., відноситься до категорії земель «іншого сільськогосподарського призначення (01.13)», нормативна грошова оцінка становить 143306,69 грн.
Листом від 22.08.2019 року №32-22-0.35-739/119-19 заступника начальника відділу у Шепетівському районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області Лозовою Л.В. повідомлено, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 не сформована та не внесена до національної кадастрової системи і тому інформація про неї у Державному земельному кадастрі відсутня. За заявою ОСОБА_1 було надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з цільовим призначенням «для іншого сільськогосподарського призначення (код цільового призначення 01.13)».
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції вказав, що доводи позивача щодо збереження відповідачем коштів орендної плати в сумі 339434 грн. 39 коп. за рахунок Шепетівської міської ради не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду. ОСОБА_1 , починаючи з січня 2017 року по січень 2019 року неодноразово звертався до власника земельної ділянки за оформленням права на неї в порядку статті 120 ЗК України та статті 377 ЦК України, однак Шепетівська міська рада Хмельницької області відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою не надала. Також зазначив, що матеріали справи містять два різних витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 з різною площею земельної ділянки та різними категоріями земель. Крім того зауважив, що листом від 22.08.2019 року №32-22-0.35-739/119-19 заступника начальника відділу у Шепетівському районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області Лозовою Л.В. повідомлено, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 не сформована та не внесена до національної кадастрової системи і тому інформації про неї у Державному земельному кадастрі не існує.
Висновок суду є обґрунтованим з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
В силу статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Перехід прав на земельну ділянку, пов'язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду, регламентується Земельним кодексом України. Так, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (ч. 2 ст. 120 ЗК України).
Згідно із статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідач не є власником спірної земельної ділянки, тому єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Частина перша статті 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт «в» частини першої статті 96 Земельного кодексу України).
В силу статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оцінку земель»).
Як встановлено приписами ч.ч. 1, 3, 4, 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 ПК України.
Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач з січня 2015 року є власником будівлі підсобного господарства по АДРЕСА_1 загальною площею 722,3 кв.м., яка складається із свинарника та насосної станції з свердловиною на підставі договорів дарування, що посвідчені приватним нотаріусом Шепетівського міського нотаріального округу Петровською Л.О. від 28.01.2015 року (в реєстрі №203) та від 30.01.2015 року (в реєстрі №220) (а.с. 12-13).
Належна відповідачу будівля розташована на землях комунальної власності, які належать Шепетівській міській об'єднаній територіальній громаді, що сторонами визнається, отже, не підлягає доказуванню.
Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Разом з тим, як вбачається зі змісту акту обстеження земельної ділянки від 28.12.2018 року, який складено на підставі заяви ОСОБА_1 до Шепетівської міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 в оренду, загальна площа земельної ділянки складає 13590 кв.м., кадастровий номер на земельну ділянку відсутній, земельна ділянка не огороджена та має вільний доступ (а.с. 16).
Обґрунтовуючи позовні вимоги в частині розрахунку розміру шкоди, завданої ОСОБА_1 , Шепетівська міська рада послалася на нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2016-2018 роки, проведену Держгеокадастром.
В той же час, як вбачається зі змісту витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованих Відділом у Шепетівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, на підставі яких позивачем було проведено розрахунок розміру шкоди завданої відповідачем використанням земельної ділянки без укладення договору оренди, у них містяться не застережені виправлення щодо років проведення нормативної грошової оцінки (2016-й та 2017-й роки). Крім того, категорія земель визначена як землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (а.с. 14-15).
Однак, заперечуючи проти позовних вимог ОСОБА_1 надав письмові докази, відповідно до яких площа спірної земельної ділянки та її категорія (цільове використання) є іншими, ніж вказані позивачем.
Так, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.08.2019 року, земельна ділянка по АДРЕСА_1 відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення площею 1263 кв.м. (а.с. 40).
У письмовому листі-повідомленні заступника начальника відділу у Шепетівському районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на ім'я Шепетівського міського голови від 22.08.2019 року вказано на те, що при зверненні у Відділ власника будівель, що розташовані на земельній ділянці по АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , було встановлено, що на земельній ділянці розташована будівля підсобного господарства, яка складається з двох свинарників з допоміжними приміщеннями, тому було надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з цільовим призначенням - для іншого сільськогосподарського призначення (код цільового призначення 01.13) (а.с. 43).
Згідно з рішенням Шепетівської міської ради від 26.10.2017 року №12, ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 , орієнтовною площею земельної ділянки 23000 кв.м. для ведення підсобного сільського господарства із земель сільськогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності (а.с. 47).
Відповідно до письмового повідомлення Відділу у Шепетівському районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 21.05.2020 року, оскільки цільове призначення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , не змінювалося у відповідності до ст. 20 ЗК України, то вона належить до земель сільськогосподарського призначення(а.с. 161).
Враховуючи наведені вище докази колегії суддів приходить до висновку про те, що при проведенні розрахунку розміру несплаченої ОСОБА_1 орендної плати за використання земельної ділянки комунальної форми власності по АДРЕСА_1 за період з 15.02.2016 року по 27.12.2018 року позивачем було неправильно визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виходячи з помилкового визначення категорії землі та її загальної площі, що призвело до необґрунтованого нарахування орендної плати (а.с. 19).
В той же час в суді апеляційної інстанції позивач не зміг спростувати наведені вище докази щодо віднесення спірної земельної ділянки до категорії земель сільськогосподарського призначення та її площі, пояснити та надати відповідні докази щодо правильності проведеного ним розрахунку та виправлень, здійснених у наданих ним витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Наданий представником апелянта в судовому засіданні апеляційного суду лист начальника відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 03.03.2020 року, відповідно до якого земельна ділянка по АДРЕСА_1 , призначена для розміщення промислових підприємств 2-го класу шкідливості не спростовує ту обставину, що спірна земельна ділянка віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, про що надано дані відповідним компетентним органом - Відділом у Шепетівському районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області.
За встановлених вище обставин колегія суддів приходить до висновку про законність рішення суду першої інстанції та необхідності відмови у задоволенні позову з підстав не доведення Шепетівською міською радою своїх позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 374, 375, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд,
постановив:
Апеляційну скаргу Шепетівської міської ради Хмельницької області залишити без задоволення.
Рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 28 листопада 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 03 липня 2020 року.
Судді: Р.С. Гринчук
Л.М. Грох
А.М. Костенко