Справа № 192/1867/19
Провадження № 2-а/192/35/20
Іменем України
"03" липня 2020 р. Солонянський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Стрельникова О.О.
за участю секретаря судового засідання - Чикової О.О.,
розглянувши в смт Солоне, Солонянського району, Дніпропетровської області у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження), адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, інспектора 1 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старшого лейтенанта поліції Гуменюк Олега Миколайовича про визнання постанови протиправною, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,
Позивач звернувся до адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії ЕАК №1557141 від 25 вересня 2019 року інспектора 1 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старшого лейтенанта поліції Гуменюк Олега Миколайовича про накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 680 грн. за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 1321 КУпАП.
На обґрунтування своїх вимог зазначив, що 25 вересня 2019 року він рухався на автомобілі «МАN TGX», номерний знак НОМЕР_1 на а/ш М-12, Стрий-Знам'янка, 213 км, де був зупинений інспектором патрульної поліції. Позивач здійснював перевезення вантажу, транспортні габарити якого не перевищували нормативно встановлених 2,6 ширина та 4 м висота, а саме габарити комбайна становили: ширина 2,4 м, висота 3,6 м. Працівник поліції проводив заміри габаритів вантажу рулеткою, на якому не було пред'явлено свідоцтво виданого уповноваженим органом виконавчої влади у сфері метрології, а в постанові не вказано фактичні габарити транспортного засобу з вантажем. Крім того зупинка транспортного засобу здійснена на а/ш М-12, Стрий-Знам'янка, 213 км, за відсутності стаціонарного чи пересувного пунктів, лише за наявності автомобіля поліції, а вимірювання з використанням відповідного обладнання взагалі не відбувалось. Вважає, що перевірка габаритних розмірів транспортного засобу інспектором поліції та працівниками Укртрансбезпеки не виконувалась, а дії поліцейського є протиправними та дана постанова є незаконною, оскільки ніякого порушення не було.
Враховуючи, що дана справа є незначної складності, суддею при відкритті провадження у справі, у відповідність до ч. 2 ст. 12, ч. 2 ст. 257, ч. 5 ст. 262 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою судді 07 лютого 2020 року одночасно з відкриттям провадження у справі, з Управління патрульної поліції в Хмельницькій області, було витребувано матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 1321 КУпАП в строк до 11 травня 2020 року.
17 березня 2020 року на адресу суду відповідачем надано відзив, який судом повернений відповідачу без розгляду, оскільки доказів направлення даного відзиву іншій стороні відповідачем суду не надано.
Ознайомившись з позовною заявою, дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Положення ст. 5 КАС України є реалізацією ч. 1 ст. 55 Конституції України, що, визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у разі, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Статтею 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії ЕАК №1557141 від 25 вересня 2019 року інспектора 1 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 510 грн. за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 1321 КУпАП за обставин, що 25 вересня 2019 року о 16 год. 03 хв. на а/ш М-12, Стрий-Знам'янка, 213 км, керував транспортним засобом, який перевозив вантаж, габарити якого перевищували максимально допустимі без дозволу НПУ, чим порушив ПДР і скоїв адміністративне правопорушення передбачене ст. 1321 КУпАП (а.с. 9).
Як вбачається з позову позивача, він вказує на безпідставність накладення на нього адміністративного стягнення та постанову складену відповідачем незаконною, необґрунтованою та такою, що не відповідає матеріалам справи.
За приписами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, у тому числі, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, особа, яка уповноважена розглядати справу про адміністративне правопорушення зобов'язана по-перше, встановити склад правопорушення, яким згідно статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, по-друге, дослідити докази та оцінити їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Як вбачається з матеріалів справи, жодних доказів на підтвердження обставини скоєння позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1321 КУпАП (порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами) відповідачем суду не надано.
Статтею 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суддею під час відкриття провадження по справі було витребувано матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно позивача за фактом скоєння ним адміністративного правопорушення передбаченого ст. 1321 КУпАП (а.с. 23, 24).
Але ухвала суду в цій частині не була виконана і матеріали справи на адресу суду направлені не були.
Таким чином, суд вважає, що в судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи позивача про протиправність постанови відповідача, доказів протилежного відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню і постанова відповідача підлягає скасуванню, а з врахуванням положень ст. 286 КАС України провадження по справі закриттю.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд, враховуючи положення ст. 139 КАС України, а також те, що позивачем не зазначено про будь-які судові витрати, вважає, що будь-які судові витрати відшкодування не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 251, 252, 280 КУпАП, ст.ст. 5, 6, 77, 246, 262, 286 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, інспектора 1 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старшого лейтенанта поліції Гуменюк Олега Миколайовича про визнання постанови протиправною, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії ЕАК №1557141 від 25 вересня 2019 року інспектора 1 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старшого лейтенанта поліції Гуменюк Олега Миколайовича винесену відносно ОСОБА_1 про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 510 грн. за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 1321 КУпАП - скасувати, провадження по справі закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя Стрельников О.О.