Справа № 171/381/20
1-кп/171/119/20
03 липня 2020 року м. Апостолове Дніпропетровської області
Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника потерпілого ОСОБА_4 , обвинуваченої ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 5 обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42020041490000020, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.02.2020 року, стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.190 КК України
встановив:
В провадженні Апостолівського районного суду Дніпропетровської області перебуває кримінальне провадження стосовно ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст.190 КК України.
Обвинувачена ОСОБА_5 у судовому засіданні заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності у зв'язку із зміною обстановки на підставі ст.48 КК України та закриття кримінального провадження № 42020041490000020 у зв'язку зі звільненням її від кримінальної відповідальності.
Прокурор вважає за можливе клопотання ОСОБА_5 задовольнити, звільнити її від кримінальної відповідальності за ст.48 КК України та закрити кримінальне провадження за п.1 ч.2 ст.284 КПК України. Крім того, прокурором заявлено клопотання про залишення позову прокурора в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА про стягнення збитків без розгляду в зв'язку з повним відшкодуванням обвинуваченою ОСОБА_5 завданих збитків.
Представник потерпілого ОСОБА_4 не заперечувала проти клопотання обвинуваченої та прокурора, оскільки збитки відшкодовані обвинуваченою ОСОБА_5 в повному обсязі.
Суд вважає, що клопотання прокурора про залишення позову без розгляду та клопотання обвинуваченої щодо звільнення від кримінальної відповідальності підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.5 ст.128 КПК України цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв'язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.207 ЦПК України суд залишає заяву без розгляду, якщо позивач подав заяву про залишення позову без розгляду.
Оскільки нормами КПК України не врегульовано, яке рішення має прийняти суд у випадку відмови цивільного позивача від позову, суд вважає за необхідне застосувати положення п.5 ч.1 ст.207 ЦПК України та залишити позов прокурора без розгляду, оскільки це не суперечить засадам КПК України та не порушує права цивільного позивача.
Щодо клопотання обвинуваченої суд зазначає наступне.
Згідно роз'яснень, які містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005 року, при вирішенні питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд під час судового розгляду справи зобов'язаний переконатися, що наявні всі підстави звільнення від кримінальної відповідальності передбачені КК України.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Частиною 8 статті 284 КПК України передбачено, що закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує.
Згідно з ч.4 ст.286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно зі ст.48 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
Відповідно до п.7 Постанови № 12 від 23 грудня 2005 року Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» за наявності передбачених у ст.48 КК України підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності є правом суду. Звільнення за ст.48 КК України передбачає дві альтернативні підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності - втрату діянням суспільної небезпечності внаслідок зміни обстановки або втрату особою суспільної небезпечності внаслідок зміни обстановки.
Таким чином, для застосування ст.48 КК необхідно встановити, що після вчинення певного злочину обстановка змінилася таким чином, що вчинене діяння вже не є суспільно небезпечним. Особу можна визнати такою, що перестала бути суспільно небезпечною, у разі, коли вона сама або обстановка навколо неї зазнала таких змін, що унеможливлюють вчинення нею нового злочину.
Встановлено, що ОСОБА_5 29.01.2016 в період робочого часу з 8 години по 17 годину з метою отримання житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в будинку за місцем проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , прибула до Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, що розташоване за адресою: 53800, Дніпропетровська обл., м. Апостолове, вул. Визволення, б. 36, де цього ж дня власноручно на відповідному бланку склала заяву про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, в якій надала згоду на збір обробку персональних даних про сім'ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії та оприлюднення відомостей щодо її призначення стосовно себе та осіб, які зареєстровані та фактично проживають у житловому будинку разом з нею, та була попереджена про обов'язок у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, перелік одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень) протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області.
Для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг Управлінням соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області відкрито справу № 5064 та призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в будинку, що належить чоловікові ОСОБА_5 - ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 . У вказаному житловому будинку зареєстровані: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .
Порядок отримання житлової субсидії передбачений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі Положення № 848).
Відповідно до п.13 Положення № 848 (в редакції від 30.06.2016) громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п.14 Положення № 848 (в редакції від 01.05.2017) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців. Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, шляхом подання відповідних документів.
ОСОБА_5 26.04.2017 відповідно до договору купівлі - продажу транспортного засобу № 180417-1 від 18.04.2017 придбала транспортний засіб - автомобіль марки Nissan Qashqai, 1.2 2WD CVT ХЕ, 2017 року випуску, вартістю 445 833,33 гривень.
Крім того, ОСОБА_6 , який є чоловіком та членом сім'ї ОСОБА_5 , що зареєстрований у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , 27.09.2017 відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу № 7167/17/00226 від 27.09.2017 придбав транспортний засіб - автомобіль марки FIAT, модель NUOVO DOBLO, 2013 року випуску, вартістю 254140,00 гривень.
Так, ОСОБА_5 , в період часу з 01.05.2017 по 01.01.2020, маючи передбачений Положенням № 848 обов'язок протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про купівлю товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, шляхом подання відповідних документів, діючи умисно, маючи злочинний умисел, направлений на заволодіння шляхом обману належними державі грошовими коштами у вигляді відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, переслідуючи корисливу мету, умисно, всупереч вимогам Порядку № 848, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своєї бездіяльності, будучи достовірно обізнаною про придбання 26.04.2017 транспортного засобу - автомобілю марки Nissan Qashqai, 1.2 2WD CVT XE, 2017 року випуску, вартістю 445 833,33 гривень, та придбання 27.09.2017 її чоловіком ОСОБА_6 транспортного засобу - автомобілю марки FIAT, модель NUOVO DOBLO, 2013 року випуску, вартістю 254140,00 гривень, з метою подальшого отримання житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в будинку за місцем проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , умисно не подала до Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, відомості про придбання нею та її чоловіком ОСОБА_6 майна, а саме: транспортних засобів на суму, що перевищує 50 тисяч гривень.
Таким чином, внаслідок не подання ОСОБА_5 відомостей про придбання нею та її чоловіком ОСОБА_6 майна на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, сума надмірно нарахованої ОСОБА_5 житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , за період з травня 2017 року по січень 2020 року становить 40 851 гривень 11 копійок, чим державі в особі Управління соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області завдано збитків на вищевказану суму.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.190 КК України, яке відповідно до ст.12 КК України є кримінальним проступком, раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася, характеризується за місцем проживання позитивно, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, матеріальна шкода, завдана кримінальним правопорушенням на суму 40851,11 грн., відшкодована повністю шляхом сплати коштів до Державного бюджету, а також ОСОБА_5 дає згоду суду на закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав та не заперечує проти звільнення її від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки, так як вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_5 на підставі ст. 48 КК України слід звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, у зв'язку зі зміною обстановки, оскільки є всі підстави визнати її такою, яка перестала бути суспільно-небезпечною, і звільнити її від кримінальної відповідальності у зв'язку із зміною обстановки, а кримінальне провадження щодо неї закрити.
Керуючись ст.48 КК України, ст.ст.284 ч.2 п.1,369-372, 376, 128 КПК України, п.5 ч.1 ст.207 ЦПК України суд
постановив:
Позов прокурора в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Апостолівської РДА про стягнення збитків залишити без розгляду.
Клопотання обвинуваченої ОСОБА_5 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України, на підставі ст.48 КК України у зв'язку із зміною обстановки.
Кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020041490000020 року від 11.02.2020 року, закрити.
На ухвалу може бути подана апеляція до Дніпровського апеляційного суду через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області протягом 7 днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали виготовлено о 12 год. 03 липня 2020 року.
Суддя: ОСОБА_1