Справа № 492/842/20
Провадження № 2-о/492/35/20
про залишення позовної заяви без руху
03 липня 2020 року м. Арциз
Суддя Арцизького районного суду Одеської області Варгаракі С.М.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 , а також матеріали, додані до неї, приходжу до висновку, що заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст. ст. 175, 177 ЦПК України. Суддя вважає за необхідне застосувати саме цю норму ЦПК України при вирішенні питання про залишення заяви ОСОБА_1 без руху, оскільки в силу положень ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Також, суддя бере до уваги роз'яснення, викладені в п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», якими судам надані роз'яснення про те, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту.
Відповідно до п. п. 5, 9, 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, заява повинна містити виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину; попередній (орієнтований) розрахунок суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи; підтвердження заявника про те, що ним не подано іншої заяви (заяв за участю цієї ж заінтересованої особи) з тим самим предметом та з тих самих підстав, але заявник, викладаючи зміст вимог, не наводить підстав для розгляду заяви в порядку окремого провадження; відсутності спору про право; попереднього (орієнтованого) розрахунку суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи; доказів того, що не існує іншої заяви до цієї ж заінтересованої особи з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, важливе значення має вимога про обов'язкове зазначення у заяві мети встановлення юридичного факту, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки. У заяві необхідно також вказати причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт, та навести докази його існування. З урахуванням зазначеної в заяві мети, суд визначає коло осіб, які можуть бути залучені до участі у справі. Якщо у заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує цей факт, якими доказами він підтверджується, або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя відповідно до ст. 185 ЦПК України постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави для залишення заяви без руху і надає заявникові строк для усунення недоліків. У разі невиконання цих вказівок зава вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Так, зі змісту заяви вбачається, що заявник не зазначив у заяві мети встановлення юридичного факту, оскільки зазначення заявником про отримання усної відмови в призначенні Арцизьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області пенсії по втраті годувальника не є належним підтвердженням мети встановлення факту, що має юридичне значення, що позбавляє суд зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки та суд не має змоги визначити коло заінтересованих осіб.
У відповідності до ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.
Заявник в заяві просить встановити факт, що має юридичне значення, проте не зазначає, який конкретно факт, передбачений ст. 315 ЦПК України, заявник просить встановити.
Перелічені недоліки заяви унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження по справі та подальший розгляд справи та ухвалення законного та обґрунтованого рішення.
Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК України позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, вважаю, що заява ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, вказаних вище, протягом десяти днів з дня отримання заявником копії наявної ухвали.
Крім того, вважаю за необхідне попередити заявника, що в разі не усунення порушень закону, допущених при подачі заяви до встановленого законом строку, заява буде вважатися не поданою та повернута заявнику.
Спосіб усунення недоліків заяви полягає в поданні заяви у вигляді окремого документу з виправленими недоліками, зазначеними в наявній ухвалі суду.
Також вважаю за необхідне роз'яснити заявнику, що термін «зазначення доказів» слід розуміти як робити якусь позначку; позначати, записувати з метою указати, пишучи, указувати, висловлювати думку, звертати увагу на що-небудь, та в жодному разі не слід розуміти як «надання доказів», оскільки надання доказів можливе на наступних стадіях цивільного процесу, про що також зазначив Пленум Верховного суду України в своїй Постанові від 12 червня 2009 року № 2.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність виправити недоліки заяви протягом десяти днів з дня отримання копії наявної ухвали.
Роз'яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Арцизького районного суду С.М. Варгаракі